22 Avrupa Birliği Üyesi ACTA'yı Tokyo'da İmzaladı

Anasayfa Kurumsal Blog 22 Avrupa Birliği Üyesi ACTA'yı Tokyo'da İmzaladı

ABD'de tartışılan SOPA ve PIPA dünya teknoloji gündeminin en üst sıralarını işgal etmeye devam ederken, SOPA ve PIPA'nın gördüğü yoğun tepkiden sonra yaşanan gelişmeler tasarıların yasalaşmayacağına işaret eder nitelikteydi.Temsilciler meclisinde süresiz olarak ertelenen SOPA ve PIPA tasarılarının ardından gelen haberler tartışmaların sıcaklığını yitirmeden bir süre daha gündemdeki yerini koruyacağını gösteriyor.

 

Avrupa Birliği'nin 22 üyesi Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Anlaşması ACTA'ya (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) Tokyo'da imza koydu. Avrupa Birliği üyelerinden Almanya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Estonya, Hollanda ve Slovakya dışındaki tüm üyeler anlaşmaya imza koyarken, bunlar dışında Avustralya, Kanada, Japonya, Güney Kore, Fas, Yeni Zelanda, ABD ve Singapur gibi ülkeler de taraf olarak anlaşmaya daha önce imza koymuştu. Son günlerde Avrupa'da da gerek online ortamda, gerekse caddelerde protesto edilen ACTA'nın Avrupa Parlamentosu'ndaki oylaması ise Haziran ayında yapılacak. Protestocuların iddiası ACTA'nın ifade özgürlüğüne engel olacak yeni bir kanun olduğu ve büyük zararlar doğuracağı yönünde. Öte yandan Avrupa Parlamentosu'nun ACTA raportörü ve daha önce de Türkiye-AB Karma Komisyonu'nda görev yapan Kader Arif, kararın açıklanmasının ardından istifa etti.

 

ACTA Nedir?
ACTA 3 yıldır 39 farklı ülkede bulunan temsilciler tarafından tartışılan ve Avrupa Birliği’nde yürürlüğe sokulmak istenen bir belge. SOPA’da internet sitelerine yapılmak istendiği gibi ACTA’da da internet servis sağlayıcıları, kullanıcılarından sorumlu tutulmak isteniyor ve bu sayede ISS’lerin ağlarını sansürlemesi ve kullanıcılarını izlemesi bekleniliyor. Bunun dışında ilaç ve tohum patentleri ile ilaç sanayisi ve tarımda tekel yaratılıp bazı firmaların ilaç ve tohum satışlarının yasaklanması çalışılıyor.

 

ACTA Türkiye'yi Neden İlgilendiriyor?
Hatırladığınız gibi SOPA bir ABD yasası olmasına rağmen Türkiye’yi de etkileyici durumdaydı. Bunun nedeni diğer tüm ülkeler gibi Türkiye’nin de diğer ülkelerle ilişki içerisinde olması. Hepimiz ABD kaynaklı siteleri kullandığımız gibi AB kaynaklı siteleri de kullanıyoruz. ACTA’da bunun üzerine ilaç ve tohum sağlayıcıları da ekleniyor. Dolaylı yoldan olsa bile ülkemizin etkilenmemesi mümkün değil. Tokyo’da bir çok ülke tarafından imzalanan bu anlaşma hala Avrupa Parlamentosu’nun onayına sunulmak zorunda. SOPA’nın gerilemesine yardımcı olan en büyük etkenlerden biri bütün dünya üzerinde etki toplamasıydı. ACTA ile ilgili araştırma yaparak ve haberler yayarak siz de insanları bilinçlendirebilirsiniz.

WhatsApp