Algoritma ve Kod Yazma Becerilerinizi Geliştirmenin Eğlenceli Yolu: Kodlama Yarışmaları

Anasayfa Kurumsal Blog Algoritma ve Kod Yazma Becerilerinizi Geliştirmenin Eğlenceli Yolu: Kodlama Yarışmaları


Günümüz teknoloji dünyasında kod yazma becerilerini geliştirmek sanıldığı kadar kolay olmayan bir durumdur.

Son zamanlarda oldukça popüler olan online eğitim platformları sayesinde kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

Kodlamayı öğrenirken becerilerinizi geliştirmenin harika bir yolu, kod yazarken karşılaştığınız zorlukları çözmektir. Farklı türden zorlukları ve bulmacaları çözmek, daha iyi bir problem çözücü olmanıza, programlama dilinin inceliklerini öğrenmenize, iş görüşmelerine hazırlanmanıza, yeni algoritmalar öğrenmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir.

Kısa açıklamalarıyla birlikte popüler kodlama testi web sitelerinin bir listesini hazırladık.

HackerRank
HackerRank, algoritmalar, matematik, fonksiyonel programlama, AI ve daha fazla alan için problem çözme yeteneğinizi geliştirebilmenizi sağlar.
2012 yılında kurulan HackerRank, en büyük teknik görüşme platformlarından biridir.

Online olarak erişilebilir bir platformdur. Her problem için bir tartışma ve liderlik tablosu sağlarlar ve çoğu problemler hakkında daha fazla bilgi veren ve bir çözüm bulmak için ona nasıl yaklaşılacağını açıklayan yazı ile birlikte gelir. Nasıl yapılacağını açıklayan tanım dışında, HackerRank’te diğer kullanıcıların çözümlerini görüntüleyemezsiniz.

HackerRank ayrıca, şirket sponsorluğundaki kodlama zorluklarını çözerek kullanıcılara iş başvurusu yapma olanağı sağlar.


TopCoder
TopCoder, online programlama için orijinal platformlardan biridir. Kod düzenleyicisini kullanarak doğrudan çevrimiçi olarak tamamlayabileceğiniz algoritmik sorularınbir listesini sağlar.

TopCoder, çok iyi yazılım geliştiricilerini düzenli kod yazma yarışmalarıyla birlikte programlama yarışımalarına dahil eder.


Coderbyte
Coderbyte, doğrudan çevrimiçi olarak çözebileceğiniz 200’den fazla kodlama soruları içerir. Zorluklar kolaydan zora doğru gelişir.

Ayrıca, algoritma dersleri, tanıtım videoları ve mülakata hazırlık kurslarından oluşan bir koleksiyon sağlar.
HackerRank ve benzer web sitelerinden farklı olarak, Coderbyte tarafından yayınlanan resmi çözümlerin yanı sıra, diğer kullanıcıların herhangi bir problem için sunduğu çözümleri görüntüleyebilirsiniz.


Exercism.io
Exercism.io, 52 farklı programlama dilini kapsayan 3100’den fazla challenge sunan bir web sitesidir. Uzmanlaşmak istediğiniz bir dili seçtikten sonra, kodlama challengelerini doğrudan kendi cihazınızda yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, diğer zorlu web sitelerinden farklıdır çünkü her bir zorluğu tamamladıktan sonra bir mentorla çalışırsınız. Mentor, yanıtlarınızı çevrimiçi olarak inceler ve gerekirse geliştirmenize yardımcı olur.


Codewars
Codewars, kendi toplulukları tarafından gönderilen ve düzenlenen geniş bir kodlama challenge koleksiyonu sunar. Problemleri doğrudan çevrimiçi olarak çözebilirsiniz . Kullanıcı çözümlerinin yanı sıra her zorluk için bir tartışma görüntüleyebilirsiniz.


LeetCode
LeetCode, teknik iş görüşmelerine hazırlanmanıza yardımcı olabilecek 190’dan fazla challenge sunan popüler bir Online Judge üyesidir. Diğer kullanıcıların çözümlerini görüntüleyemezsiniz ancak diğer kullanıcıların kodlarına kıyasla kodunuzun ne kadar hızlı çalıştığı gibi kendi çözümleriniz için istatistikler sağlanır.

Ayrıca , özellikle iş görüşmesine hazırlık için bir sahte görüşme bölümü vardır, kendi kodlama yarışmalarına ev sahipliği yaparlar ve belirli sorunları daha iyi anlamanıza yardımcı olacak makaleler içerirler.


CodeChef
CodeChef, yüzlerce challenge sunan Hindistan merkezli rekabetçi bir programlama web sitesidir. Onların çevrimiçi düzenleyicisinde kod yazabilir ve beceri seviyenize bağlı olarak farklı kategorilere ayrılmış bir koleksiyon görüntüleyebilirsiniz. Forumlara katkıda bulunan, öğreticiler yazan ve CodeChef’in kodlama yarışmalarına katılan geniş bir kodlayıcı topluluğuna sahipler.


SPOJ
Sphere Online Jüri (SPOJ), 20 binden fazla kodlama görevi sunan çevrimiçi bir hakem görevi görür. Kodunuzu çevrimiçi bir düzenleyicide gönderebilirsiniz.
SPOJ, kendi kod yazma yarışmalarına ev sahipliği yapar ve kullanıcıların kodlama zorluklarını tartışabileceği bir alana sahiptir.


CodinGame
CodinGame, diğer web sitelerinden biraz farklıdır. Örneğin, bir düzenleyicide kodlama zorluklarını çözmek yerine, aslında doğrudan çevrimiçi oynadığınız oyunların kodunu yazarken yer alırsınız. Oyunlar bir sorunun açıklaması, test senaryoları ve kodunuzu 20’den fazla programlama dilinden birinde yazabileceğiniz bir düzenleyiciyle birlikte gelir.

Bu web sitesi, yukarıda bahsedilenler gibi tipik rekabetçi programlama web sitelerinden farklı olsa da, zorlukları çözmekten ve yarışmalara katılmaktan zevk alan programcılar arasında hala popülerdir.


Peki siz kodlama becerilerinizi geliştirmek için hangi platformları tercih ediyorsunuz?

Kodlama becerilerinizi geliştirmeye başladıysanız, yeni projeler geliştirmek için yeni programlama dilleri öğrenmeye başlayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız programlama dili odaklı blog yazılarımıza göz atarak hızlıca yeni projeler oluşturmaya başlayabilirsiniz.????

WhatsApp