AutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?

Anasayfa Kurumsal Blog AutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?

Autocad programı özellikle mimarlık alanında ve tasarı gerektiren alanlarda sık sık kullanılan, dünyaca ünlü bir tasarım programıdır.20 Ocak 2021
AutoCAD Nedir?
Autocad programı özellikle mimarlık alanında ve tasarı gerektiren alanlarda sık sık kullanılan, dünyaca ünlü bir tasarım programıdır. Bilgisayar destekli bir tasarım programı olan Autocad, ilk kez 1980li yılların başında Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir firma olan Autodesk firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Bu tasarım programı da teknik resim çizmek için kullanılan diğer programlar gibi vektör tabanlı bir programdır. Bunun anlamı da; bu tasarım programı, çözünürlükten bağımsız olarak oluşturulan 2 veya 3 boyutlu geometrik şekilli nesnelerin bir veri kümesidir. Autocad tasarım programının tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir program olması, bu programın her türlü bilgisayar ortamında kullanılabilir olması ve kolay öğrenilebilir bir program olmasından kaynaklanır.
AutoCAD Ne İşe Yarar?
AutoCAD, her türden kullanıcının üç boyutlu ve iki boyutlu tasarım yapması için kullanılan gelişmiş bir bilgisayar destekli tasarım programıdır. Kullanıcılar, AutoCAD programını kullanarak çalışma alanlarına bağlı olarak bir binanın planını yapabilir, üretimi yapılacak bir makine parçasını çizebilir, dekorasyonu yapılacak bir odanın modelini bilgisayar ortamında tasarlayabilir. Kullanıcılara esnek ve özelleşebilen tasarım imkanı sunan AutoCAD programı ile tasarımlar mühendislik yaklaşımı ile yapılabilir. AutoCAD programı, darbe ve yüke maruz kalacak tasarımların analiz ve simülasyonunun yapılmasına da olanak verir. Kullanıcılar, AutoCAD programını kullanarak sonlu elemanlar analizi ve benzeri metotlar ile hazırladıkları tasarımın mukavemet analizlerini yapabilirler. Analizler sonucu tasarımın zayıf ve kuvvetli yanları görülerek; yüksek gerilim altında kalan bölgeler güçlendirilir, daha az gerilim altında kalan alanlar da inceltilerek minimum malzeme masrafı, maksimum dayanım sağlayacak optimum tasarımlar elde edilebilir.
AutoCAD Komutları Nelerdir?
Line: AutoCAD’de çizgi çizmenize yarayan komuttur.
Circle: Bu komut ile bir çember ya da daire çizebilirsiniz.
Rectangle: Bu komut sayesinde AutoCAD’de dikdörtgen çizmeniz mümkün.
Polyline: Çizim yaparken sürekli çizgiler çizmek için Polyline komutunu kullanırsınız.
POL: Bu komut ile minimum 3, maksimum 1024 kenarlı çokgen çizebilirsiniz.
Trim: Çizim sırasında istemediğiniz kısımları ya da nesneleri kesmenize yarar.
Scale: Çiziminizdeki bir bölgenin ölçeğini değiştirmenizi sağlar.
OSnap (Object Snap): Çizilen nesnelerin uç, orta, merkez, kesişim noktalarını seçerek nesneyi daha kolay çizmemizi sağlayan komuttur.
Grid: Bu komutu etkinleştirdiğinizde AutoCAD ekranı ölçekli boyuta gelir ve çizimlerinizi rahat bir şekilde yapmanızı sağlar.
Snap: Çizim yaparken Mouse imleciyle istenilen noktanın kolaylıkla tutulmasını sağlayan bir komuttur.
Isodraft (İzometrik Çizim): Teknik resimde izometrik perspektif çizimlerinin AutoCAD’le kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.
Transparency (Şeffaflık): Objelere saydam görüntüsü verilmesini sağlar. Bu komut genelde 3d çizimlerinde kullanılır. Saydamlığın verileceği objelere özel bir katman oluşturularak saydamlık değeri girilir ve o değer ölçüde nesneye saydamlık verilir.
TXTEXP: Bu komut ile tek ya da çok satırlı yazıları çiziminize ekleyebilirsiniz.
OOPS: Bu komut sayesinde AutoCAD’de çizim yaparken son sildiğiniz kısmı geri yükleyebilirsiniz.
DWGPREFIX: AutoCAD’de çiziminizi yaptınız ve bir yere kaydettiniz. Ancak kaydettiğiniz kısma dikkat etmediniz ya da unuttunuz. AutoCAD’in komut satırına bu komutu yazdığınızda tasarım dosyanızın nereye kaydedildiğini görebilmeniz mümkün.
AREA: AutoCAD çizimindeki kapalı veya açık şekillerin alanını bulmanıza yarayan komuttur.

WhatsApp