Big Data Nedir? Hangi Alanlarda Nasıl Kullanılır?

Anasayfa Kurumsal Blog Big Data Nedir? Hangi Alanlarda Nasıl Kullanılır?

Big Data nedir?
Günümüzde sıkça adını duymaya başladığımız Big Data (Büyük Veri) kavramı, teknolojinin ilerlemesi ile ortaya çıkmış bir kavram olarak görülse de, yıllardır içerisinde bulunduğumuz fakat gelişim sürecini takip etmediğimiz bir kavramdır. İnternet kullanıcısı olan her birey, farkında olarak veya olmayarak büyük verinin gelişmesine katkı sağlıyor.
Teknolojinin ilerlemesi ve sosyal medyanın vazgeçilmez bir noktaya gelmiş olması, internet ortamında ciddi oranda veri artışına sebep olarak ilerliyor. Dünyanın her noktasında insanlar; bireysel, toplumsal, kültürel ve çevresel alanda verileri kapsayan paylaşımlar yapmasının sonucu olarak veri havuza giren verilerin hiçbiri tamamen kaybolmuyor.
Öyleyse, Big Data ne anlama geliyor? Bireysel, sektörel ve kitlesel anlamda hangi başlıklara etki ediyor?
Big Data hakkında detayları öğrenmek ve uzmanlık alabileceğiniz kurslar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu blog yazısı tam size göre!????
Big Data Nedir?
İnternet ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bilgi kavramın da etkilendiği gerçeği mevcut.
Geçmişe oranla bilgiyi çok daha hızlı ve kolay ulaşılabilir kılan internet dünyası, yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya ciddi ölçüde bilgi kirliliğinin çıkmasına da neden olmaya devam ediyor. İçinde milyonlarca veri barındıran kaynak olan internet ortamı, kullanıcıların verilerini işlenebilir ve mantıksal bir düzlem kategorisinde değerlendirilebilir olan kısmı, özellikşe yazılım ve pazarlama şirketleri tarafından bir araya getiriliyor. Ortaya çıkan bu anlamlı veriler, Büyük Veri (Big Data) kavramını oluşturuyor. Bu sayede, ortaya araştırmalar için kaynak sağlayabilecek, sınıflandırılmaya uygun ve saklanabilir bir veri topluluğu çıkıyor.
Big Data Nasıl Oluşturulur?
Big Data, şirketlerin müşteri davranışlarını inceleyerek strateji geliştirmelerine önemli katkı sağlar.
Kullanılacak olan veriler sade ve işlenebilir duruma getirildikten sonra, karşılaştırma yöntemi ile bu verilerin birbirleriyle ilişkileri incelenerek aralarındaki bağlantılar ortaya çıkartılır.

Big Data’nın oluşturulması, sistematik bir çalışma ve değerlendirme süreci ile gerçekleştirilmelidir. Bu sürecin aşamaları; çeşitlilik, hız, veri büyüklüğü, doğrulama ve değer olarak tanımlanır.
Çeşitlilik aşaması, farklı kaynaklar üzerinden gelen verilerin dönüştürülebilir ve bütünleştirilebilir duruma getirmeyi kapsar.

İkinci basamak olan hız, veri akışını ifade eder.
Üçüncü basamak olan veri büyüklüğü, verilerin hacimlerini ölçer.
Dördüncü basamak olan doğrulama, verilerin güvenli olup olmadığına dair değerlendirme sürecini ifade etmektedir.
Son basamak olan değer ise, Big Data’nın üretimi ve işlenmesi sonucunda ortaya çıkacak olan değeri belirler.

Big Data Kullanım Alanları Nelerdir?
Big Data, bankacılık ve perakende sektörü gibi müşteri davranışlarının önem taşıdığı ve takip edilmesini gerektiği sektörler başta olmak üzere her alanda kullanılabilmektedir.
Son yıllarda devletler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.
Sağlık alanında; hastalıkların erken teşhis edilmesi gibi alanlarda kullanılan büyük veri, eğitim sisteminde geliştirmeler yapmak amacıyla da kullanılabilmektedir.
Yapılan araştırmalar, Ar-Ge departmanlarında çalışmalar yürüten şirketlerin de kazançlarını artırdığını gözlemleniyor.


Big Data Öğrenmek için En İyi Kaynaklar
Big Data nedir sorusunun yanıtını öğrendiyseniz, şimdi sıra Big Data’yı en doğru kaynaklar ile kolayca öğrenmekte! ????

Big Data öğrenme sürecinde karşılaşabileceğiniz birçok gönderi ve makale bulunuyor, fakat bazen tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anlamak zorlaşabilir. Bu noktada, mümkün olduğunca kapsamlı bir eğitim listesi oluşturduk.

Big Data University
Big Data University, Hadoop, Big Data ve DB2 konusunda kapsamlı deneyime sahip bir profesyonel eğitimciler tarafından verilen ücretsiz ve ücretli kurslar sağlayan bulut tabanlı bir online eğitim sitesidir.

IBM’in desteğiyle faaliyetlerini sürdüren Big Data University, başlangıç ​​ve orta düzeyde kurslar sağlar. E-öğrenme içerikleri ve videoları, öğrencinin istediği hız ve zorluk seviyesine göre ayarlanabilir yapıya sahiptir. Platform, aralarında Büyük Veri 101’in de bulunduğu büyük veri üzerine farklı kurslara sahiptir.


Cloudera
Cloudera, Big Data eğitimi alanında en popüler kaynaklardan biridir. CCP Spark ve Hadoop Geliştirici sertifikasyonu ile dünya çapında tanınmaktadır, bu kurslar hem sanal hem de fiziksel ortamlarda gerçekleştirilir. Bu sınava girmek için Apache Spark™ ve Hadoop eğitimini almanız gereklidir.

Cloudera, canlı veri setleriyle hem geleneksel sınavlarda hem de uygulamalı zorluklarda en üst düzeyde performans gösterme yeteneklerini sergileyen uzmanlar yetiştirmeyi hedefler.


Simplilearn
Simplilearn’in Big Data kurs kataloğu, Hadoop, SAS, Apache Spark ve R gibi çeşitli konulardaki çok sayıda kursuyla tanınır.

Büyük veri kursu, hem yeni başlayanlar hem de yetenekli profesyoneller için oluşturulmuştur. Hadoop Geliştirici kursu ise, çevrimiçi bulabileceğiniz en iyi büyük veri eğitimlerinden biridir.


Big Data Specialization
California Üniversitesi, San Diego ile ortaklaşa sunulan Coursera’nın online eğitimi, üniversite kampüslerinde bulabileceğiniz kadar kapsamlıdır.
Bu kurs, temel bilgilerle başlayarak uzmanlık seviyesine kadar öğretmeyi hedefler.
Kursun maliyeti ise, 324 $’dir.


Hortonworks
Bu kurs, canlı projeler üzerinde eğitim imkanı sağlamaz ve eğitmen tarafından yönlendirilmez. İleri düzey konuları kapsamadıkları için başlangıç ​​seviyesindeki öğrenciler için de faydalıdır.

Hortonworks tarafından sunulan üç farklı büyük veri eğitimi modu vardır. Canlı eğitim, kendi hızınızda ve harmanlanmıştır (yani, kendi kendine yerleştirilmiş ve canlı eğitim seansları).

Kursları hem kendi hızınızda öğrenme hem de sınıf eğitimi sunar. Sınıf oturumları, Avantus ve Sunset Learning Institute gibi eğitim kurumlarıyla ortaklaşa dünya çapında düzenlenmektedir.

 

 

WhatsApp