CC Ne Demek? Mail Yazarken CC ve BCC Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog CC Ne Demek? Mail Yazarken CC ve BCC Nedir?

E-posta’da CC ve BCC Ne Anlama Gelir?
Bir e-posta’daki CC alanı Carbon Copy anlamına gelirken, BCC alanı Blind Carbon Copy anlamına gelir.

Bir e-posta’daki CC alanı, gönderenin birincil e-posta alıcısından başka birine e-posta’nın “karbon kopyasını” göndermesine olanak tanır. E-posta’daki CC alanı, alıcıları iletişim halinde tutmanıza olanak tanır.

Örneğin, olası bir müşteriye proje teklifiyle bir e-posta gönderdiğinizi varsayalım. E-posta’nızın bir kopyasını müdürünüze göndermek istersiniz, böylece müdürünüzde bu e-posta döngüsünün içinde kalır. Bu durumda, potansiyel müşterinin e-posta adresini birincil alıcı alanına, yöneticinizin e-posta adresini CC alanına girmeniz gerekir.

CC gibi, BCC de e-posta’nın bir karbon kopyasını birine göndermek için kullanılır. Bununla birlikte, CC ile BCC’nin çalışma biçiminde büyük bir fark vardır.

Birini bir e-posta’da CC’ye eklediğinizde, hem birincil alıcı hem de CC alanındaki alıcılar birbirlerinin e-posta adreslerini görebilir. Yukarıdaki örnekte, potansiyel müşteri, yöneticinizin e-posta’da CC’de olduğunu görebilir. Bundan kaçınmak için, yani karbon kopya alıcılarını gizli tutmak istiyorsanız, BCC alanını kullanmanız gerekir.

BCC alanında belirtilen tüm e-posta adresleri gizli tutulur.

CC ve BCC Ne Zaman Kullanılır?
CC aşağıdaki durumlarda kullanılır:

Başka birinin gönderdiğiniz bir e-posta’nın bir kopyasını almasını istiyorsunuz, ancak o kişi birincil alıcılardan biri olmadığı durumlarda, CC kullanabilirsiniz.
E-posta alıcılarının, mesajın gönderildiği diğer kişileri tanımasını istediğinizde CC kullanabilirsiniz.
BCC aşağıdaki durumlarda kullanılır:

Başka birinin e-posta almasını isteyip, e-posta’nın birincil alıcılarının bu diğer kişiye bir kopya gönderdiğinizi görmesini istemediğinizde BCC kullanabilirsiniz. Örneğin, bir çalışan arkadaşınızla sorun yaşıyorsanız, ona bununla ilgili bir e-posta gönderdiğinizde, insan kaynakları departmanına BCC gönderebilirsiniz. İK kayıtları için bir kopya alacaktır, ancak e-posta gönderdiğiniz arkadaşınız bunun farkında olmayacaktır.
Bir e-posta’nın bir kopyasını çok sayıda kişiye göndermek istediğinizde BCC kullanabilirsiniz. Örneğin, çok sayıda kişinin olduğu bir e-posta listeniz varsa, onları BCC alanına dahil edebilirsiniz. Hiç kimse başka birinin e-posta adresini göremez. Bunun yerine bu kişileri CC’ye eklerseniz, e-posta adreslerini ifşa etmiş olursunuz ve e-posta programlarında uzun bir CC listesi görürsünüz. Gönderici alanına kendi e-posta adresinizi girip, BCC alanına diğer tüm adresleri ekleyerek herkesin e-posta adresini birbirinden gizleyebilirsiniz.
E-posta’da CC ve BCC Kullanmakla İlgili Sorunlar Nelerdir?
CC ya da BCC alanı, seçtiğiniz herhangi bir alıcıya e-posta’nın bir kopyasını göndermenize olanak tanır. Çoğu durumda, bir kişiyi döngüde tutmak veya aynı e-posta’yı onlarla paylaşmak için kullanılır. Bu, alıcının gelen kutusunda aynı e-posta’nın bir kopyasını oluşturur. Eğer onu gönderdiğiniz her giden e-posta’ya CC ya da BCC yapacaksanız, o kişinin gelen kutusunun durumunu hayal edin. CC ve BCC gelen kutunuzu doldurmanın hızlı bir yoludur. CC e-posta’ları e-posta hesabında gereksiz depolama alanı kaplar. E-posta’nın ekleri varsa, bu eklerin kopyaları oluşturulur. Bu şekilde çok fazla depolama alanı boşa harcanır.

Son olarak, gönderilen e-posta başına ücret alan bir e-posta hizmeti kullanıyorsanız (Amazon’un SES’i gibi), CC ve BCC alanında belirtilen her alıcı için bir krediyi boşa harcarsınız.

CC ve BCC işlevleri aslında e-posta gönderme en iyi uygulamalarıdır ve birden fazla alıcıya kişisel e-posta gönderiyorsanız kullanmanız gereken özelliklerdir. Artık bu iki özelliğin işlevlerini bildiğinize göre, bunları uygulamaya koyarak e-posta kullanma yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz.

WhatsApp