Ders 1: PHP nedir? En Basit Nasıl Öğrenilir?

Anasayfa Kurumsal Blog Ders 1: PHP nedir? En Basit Nasıl Öğrenilir?

Ders 1: PHP nedir? En Basit Nasıl Öğrenilir?Bir websitenin temel hatlarını HTML kullanarak oluşturabilir; JavaScript ve CSS kullanarak daha modern bir görüntü ve işlev kazandırabilirsiniz.24 Şubat 2020Bir websitenin temel hatlarını HTML kullanarak oluşturabilir; JavaScript ve CSS kullanarak daha modern bir görüntü ve işlev kazandırabilirsiniz. Websitenin temel hatları oluştuktan sonra yapmanız gereken bir yazılım dili tercih ederek aktif veri işleme, döngüler kullanarak kodlarınızı en kısa hale getirme, fonksiyonlar kullanarak verileri website yazdırırken sadeleştirebilir, çoğaltabilir, farklı alanlarda gösterebilirsiniz. Bu yazımızda PHP dili ile bahsettiğimiz işlemleri yapacağız. PHP dili neredeyse tüm sunucularda sorunsuz bir şekilde çalışır. Eğer ki localhost kullanıyorsanız yani kendi bilgisayarınızda çalıştıracaksanız ihtiyacınız olan PHP 5.6 ve üstü olacaktır. Bu versiyonu, yazımızda PHP'nin en son işlem yapma modeli olan PDO'yu aktif olarak kullanacağımız için seçtik. PHP 5.6 neredeyse tüm localhost için kullanacağınız programlar tarafından (Xamp, Wamp vb.) desteklenir. Yazımızda anlatımlar sırasında HTML için başlangıç bilginiz olduğunu varsayıyoruz.
PHP Nasıl Çalışır?
PHP ile işlem yaparken sayfaya PHP kod yazacağımızı belirtmemiz gerekir. Bu işlemi ise : “<?php” yazarak başlatırız. Bizim kullandığımız PHP 5.6 versiyonda ise mümkün olduğunca her kodu kısa kullanacağımız için : “<?” Yazmamız daha mantıklı olacaktır. PHP kodlarımızı yazdıktan sonra sayfaya PHP işleminin bittiğini HTML kısmına devam edeceğimizi söylememiz gerekir. Bunuda “?>” yazarak tamamlarız. Örnek olarak:
<?

echo ‘Deneme’;

?>

Burada yazdığımız “echo” komutu ekrana veri yazdırmak için kullanırız. Yine kullandığımız versiyonda echo komutunun kısaltması = olarak geçer. Örnek verecek olursak:
<?= ‘Deneme’;?>

Yazdığımızda yine ekrana “Deneme” yazdıracaktır. PHP dilinde yazdığımız tüm komut işlemlerini “;” ekleyerek bitiririz. Eğer ki ekrana tekil veri yazdıracaksak “echo” işimizi görecektir. Fakat bir dizi benzeri verileri yazdıracaksak “print_r(…)” veya “var_dump(…)” kullanmamız gerekir. Yazılarımız ilerleyen aşamalarında bunları göreceğiz. Bir topluluk ile birlikte yazılım geliştiriyorsanız veya sonrasında tekrar düzenleme yaparken hangi kodu ne için yazdığınızı hatırlamak istiyorsanız yorum satırlarını kullanma ihtiyacınız olacaktır. Yorum satırını 2 şekilde kullanabilirsiniz. 1. Satırın başına “//“ eklediğinizde PHP o satırı yorum satırı olarak algılar ve üzerinde işlem yapmaz.2. Biçim ise çoklu satırı yorum satırı yapacaksanız kullanacağınız “/*” ile başlar ve “*/“ ile biter. İkisinede örnek verecek olursak :
<?

// Bu şekilde kullandığımızda tek satır yorum satırı olur.

/*

Veya toplu olarak yorum satırı yapmak istersek

Başlangıca ve bitişe taglarımızı koymamız gerekecektir.

*/

?>

WhatsApp