Ders 4: PHP Sabitleri nelerdir? PHP Sabiti Örnekleri Nelerdir?

Anasayfa Kurumsal Blog Ders 4: PHP Sabitleri nelerdir? PHP Sabiti Örnekleri Nelerdir?

PHP sabitlerine bazı yazılımcılar class, bazı yazılımcılar ise fonksiyon diyebilirler.27 Şubat 2020PHP sabitleri bazı yazılımcılar tarafından class veya fonksiyon olarak adlandırılsada, hepsinin çıkacağı kapı PHP sabiti oluşturmaktır. Sabit oluşturma işlemimiz “define( )” komutu ile başlar, içeriğinde yazdığınız php komutları ile devam eder. Bir kaç örnek ile ne demek istediğimizi anlayacaksınız.
PHP Sabiti Örnekleri
PHP sabiti örnekleri bir çok türde çoğaltılabilir. Ama teknik olarak ikiye ayrılır. Tekli ya da çoklu(dizi) olarak sabit tanımlama.
PHP Tekli Sabit Tanımlama:
Bu yöntemle tek bir sabit tanımlanarak değişkeni kullanabiliyorsunuz. Böylece kuracağımız sistemin bir çok yerinde sacede sabit ile içeriği çekebiliriz.
<?

define(“CUMLEM”, “PHP öğrenmesi en kolay dildir.”);

echo CUMLEM;

//CUMLEM diye bir sabit oluşturduk ve içine cümle ekledik. Echo karşılığında gelecek olan “PHP öğrenmesi en kolay dildir.” olacaktır. Sabit ismini büyük yazdık ve çağırırkende büyük yazarak çağırdık. Buna dikkat edilmesini istemezsek eğer :

define(“CUMLEM”, “PHP öğrenmesi en kolay dildir.”, true);

echo cumlem;

//Bu şekilde yazmamız gerekir, “cümlem” olarak veya “CUMLEM” olarak çağırmamız arasındaki farkı ortadan kaldırdık.

?>


PHP Çoklu Sabit Tanımlama:
Bazen tek değişken tanımlamak işimizi hızlı ve kolay yapmamıza engel olabilir. Bu sebeple değişkenlerimiz doğrulamalı ve birden fazla olabiliyor; yani bir diziye ihtiyacımız olabiliyor. Bu durumda çoklu sabit tanımlamamız gerekiyor.
<?

define(“deneme”, [

“Bu”,

"Bir”,

“Denemedir.”

]);

echo deneme[0];

//PHP de sıralamalar siz değiştirmediğiniz sürece her zaman "0" dan başlar. O nedenle “deneme[0]” yazdık. Karşılığında ekrana yazdırılacak olan ise “Bu” olacaktır. Eğer “deneme[2]” çağırsaydık gelen “Denemedir.” olacaktı.

?>

WhatsApp