Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama, günümüzün en sık kullanılan pazarlama türlerinden biri. Ayrıca en sık kullanılan pazarlama türlerinden biri olduğu için yeni nesil iş alanları da diyebileceğimiz işleri yarattı. Bunlardan biri de yavaş yavaş adını her yerde gördüğümüz dijital pazarlama danışmanlığı. Danışmanlık hizmeti, çeşitli meslekleri kapsayan bir uzmanlık içerir. Dijital pazarlama danışmanlığı da işin mutfağını bilerek çözüm odaklı öneri ve uygulamalar sunan bir iş hizmetidir. Bugünkü yazımızda da bu iş alanını daha yakından tanıyacağız.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır?
Dijital pazarlama, pazarlama yöntemlerinin dijitale taşındığı ve dijitale özgü hedef kitle pazarlamasına olanak sağlayan bir pazarlama türüdür. İşletme ve markaların, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla hedef kitleye ulaştığını biliyoruz. Fakat her işletmenin bu konuda başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi işletmeler ise hâlâ dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya bulaşmamakta kararlı ve bu kararlılık hedef kitleye kolaylıkla ulaşma olasılığını bile ortadan kaldırıyor. Neyse ki konumuz bu tür işletmeler değil, dijital pazarlama hizmetinden bir şekilde yararlanmak isteyenlere yönelik.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir, Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır, Dijital Pazarlama Danışmanlığı,

Dijital pazarlama hizmeti, karmaşık dijital yöntemleri belli bir düzene yerleştiren çözüm odaklı bir hizmet içerir. Potansiyel müşteri grubunu bulmak, yaratmak ve hedef kitle analizine varan bir dizi yöntem, dijital pazarlama uygulamaları dediğimiz aşamalarla işlerlik kazanır. Dijital yöntemlerle satış ve pazarlama faaliyetlerini yaratmak ve yönetmek, dijital pazarlama yöntemleri ile mümkün. Örneğin, belirlediğiniz bir hedef kitleniz var. Bu hedef kitleye ürün satmak için sosyal medyadan yararlanmak istiyorunuz. O hâlde dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan sosyal medya reklamcılığını kullanacaksınız. Bunun için de hedef kitleyi analiz etmeye yönelik sosyal medya mecralarına uygun reklamcılık ölçümlerini ve Google Ads uygulamaları bilmelisiniz.

İşte tüm bu çözüm odaklı uygulamaları doğru aşamalarla ele almak için dijital pazarlama hizmetinden yararlanılır. İşletmelerin bir kısmı doğrudan dijital pazarlama uzmanı istihdam ederek bu işi çözerken bir kısmı ise dijital pazarlama danışmanlığından yararlanarak belli bir dönem için hizmet satın alıyorlar. Dijital pazarlama danışmanlığı, dijital pazarlamanın farkında olup, daha profesyonel ve uzun vadeli çözümler isteyen işletmelerin ilk tercihlerinden biri. Bunun yanında pazarlamayı bir strateji olarak uygulamak isteyen markalar ve şirketler de dijital pazarlama danışmanlığından hizmet alıyorlar.

Pazarlamanın genel mantığı hedef kitleye ulaşarak onu satın almaya teşvik edici faaliyetleri yerine getirmektir. Dijital pazarlama danışmanlığında da uzun ya da kısa vadede dijital mecralar aracılığıyla hedef kitleyi analiz etme, hedef kitle iletişimi ve en önemlisi olarak görülen pazarlama faaliyetleri uygulanır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir, Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır, Dijital Pazarlama Danışmanlığı,

Dijital pazarlama danışmanlığı, ilgili konu veya alan ile ilgili profesyonelce çözümler üretir. İş süreçlerinde; çeşitli kampanya, çalışma veya planlamalar için dijital pazarlama ölçümlerinden ve yöntemlerinden yararlanmak gerekir. Eğer hedef kitleye yönelik ciddi ve kazanç getiren çalışmalar yürütmek istiyorsanız işinde profesyonel deneyime sahip ekiplerden yararlanabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?
Dijital pazarlama danışmanlığı, birbiriyle ilişkili alanları bir araya getiren bir hizmet sunar. Sosyal medya reklamcılığı, hedef kitle analizi, SEO-SEM, E-mail pazarlama, reklam ölçümü ve içerik pazarlaması, dijital pazarlama kapsamında yer alan bazı uygulamalardır. Dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti veren şirket veya ajanslar, dijital pazarlama uygulamalarını barındıran paketler ya da briefe özel alanlar dahilinde hizmet sunar. Aynı zamanda bazı danışmanlık şirketleri, işletme ve bu alanda çalışmak isteyenlere dijital pazarlama eğitimleri de verir. Genel olarak dijital pazarlama danışmanlığı kapsamındaki hizmetler şunlardır:

Google Ads
Web Tasarım ve Kullanıcı Deneyimi- Kullanıcı Arayüzü Tasarımı
E-Ticaret Pazarlaması
İçerik Pazarlaması - SEO
E-Mail Pazarlaması
Mobil Uygulama Tasarımı ve Pazarlaması
Viral Pazarlama
Dijital İletişim
Çevrimiçi Reklamcılık
Dijital Ölçümleri Raporlama
Dijital Müşteri ilişkileri Yönetimi
PPC Reklamcılık ve Sosyal Medya Reklamcılığı
Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir, Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır, Dijital Pazarlama Danışmanlığı,

Geleneksel yöntemlere bağlı pazarlama hizmetleri, bu kapsamda değildir. Zaten çoğu işletme de dijitalde yer almak için tüm inisiyatifi danışmanlık şirketine bırakabiliyor. Aynı zamanda adını saydığımız tüm uygulamalar, tek bir paket içinde yer almıyor. Daha çok ihtiyaca ve işletmenin sunduğu briefe göre bir planlama yapılıyor. Bu uygulamaları gerçekten yerine getirmek için ise aşamalı bir pazarlama stratejisi ortaya konuluyor. Genellikle dijital pazarlama uzmanı ya da dijital pazarlama danışmanları, süreç içinde bir ekip kurarak işi yönetiyor. Dijital pazarlama danışmanlığı; markalaşma, marka yönetimi, içerik pazarlaması, dijital reklamcılık, dijital iletişim tasarımı ve e-ticaret alanlarında detaylı ve aşamalı bir süreci yönetir. Ayrıca işin daha çözüm odaklı olması için alınan danışmanlık hizmetinin uzun vadede etkisini göstereceğini, işletmeler kabul edebilmelidir.

Dijital Pazarlama Danışmanının İşi Nedir?
Freelance ya da belli bir danışmanlık şirketine bağlı olarak çalışabilen dijital pazarlama danışmanı, müşteriye uygun bir dijital pazarlama stratejisi hazırlar. Dijital pazarlama danışmanı freelance çalışarak da müşteriler bulabilir. Hem de freelance çalışarak daha fazla gelir elde etme olanağına da sahiptir. Tabii ki bu durum için danışmanın, kendi adını duyurması gerekir. Peki freelance çalışsın ya da çalışmasın, bir dijital pazarlama danışmanı müşteri için hangi işleri yapar?

İçerik Pazarlaması İçin Gerekli Planlamaları Hazırlar.
İçerik pazarlaması, dijital pazarlamanın en çok kullanılan alt türlerinden biridir. İçerik üretmek ve bu yolla hedef kitleye ulaşmak, sesini duyurmak, günümüzün en önemli pazarlama stratejilerinden biri. Dijital pazarlama danışmanı da bir içerik planı hazırlayarak hedef kitle için içerik üreticiliği yöntemlerinden faydalanır. İçerik pazarlaması kapsamında; görsel ve yazılı içeriğin nasıl ve ne şekilde hazırlanacağını belirler. İçerik pazarlaması için hikâye anlatıcılığı, video reklamcılığı, kullanıcı deneyimi tasarımı ve SEO uyumlu metin yazımı gibi aşamaları etkinleştirir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir, Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır, Dijital Pazarlama Danışmanlığı,

Hedef Kitle ve Rakip Analizi Yapar.
Pazarlamanın genel bir kuralı, hedef kitleyi tespit ederek işe başlamaktır. Dijital pazarlama danışmanlığında analiz başlı başına bir süreci temsil eder. Bazı işletmeler, hedef kitle ve rakip analizi işini dijital pazarlama danışmanına bırakır. Dijital pazarlama danışmanı da bu kapsamda; Google Ads, sosyal medya hedef kitle tespitleri ve ölçüm teknikleri kullanarak hedef kitle-rakip analiz aşamaları yerine getirir.

Sosyal Medya Reklamcılığın Adımlarını Uygular.
Dijital pazarlama danışmanı, işletmenin sosyal medya mecralarındaki hareketlerini de analiz ederek uygun reklam stratejisini hazırlar. Sosyal medya reklamcılığında en çok Facebook şirketi ve onun bir diğer markası Instagram mecrası kullanılır. Facebook Business Manager paneli üzerinde reklam verme ve reklam ölçümleri gibi uygulamaları yönetilir. Ayrıca çevrimiçi reklamcılık kapsamında; reklam tasarımı, metni hazırlanır ve web sitesi ölçümleri kullanılır.

SEO ve SEM Çalışmalarını Yönetir.
Dijital pazarlama kapsamında en çok SEO uygulaması kullanılır diyebiliriz. Fakat SEO kullanımı, profesyoneller tarafından yapılmadığında yanlış anlaşılmalar da yaşanabiliyor. SEO'yu sadece anahtar kelimeden ibaret sanma ve tek aşamalı bir çalışma yürütme, tek yönlü bir SEO' ya sebep olur. Oysa SEO ve SEM(Arama Motoru Pazarlama) çok aşamalı ve farklı çözümler sunan bir teknik çalışmalar bütünüdür. Anahtar kelime, kurumsal blog kullanımı, web sitesi yönlendirmeleri, organik trafik, ürün kategori yönetimi ve hedefleme faktörlerini belirleme gibi çalışmalar, bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir, Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır, Dijital Pazarlama Danışmanlığı,

Değerlendirmelerde Bulunur ve Gerekli Raporlamaları Hazırlar.
İşinde profesyonel olan bir dijital pazarlama danışmanı yalnızca süreçten sorumlu olmadığını bilir. Kapsamlı bir hizmetin uygulama sonuçlarıyla da ilgilenir. Dijital pazarlama süreçlerindeki yönetimin sonunda, muhakkak değerlendirmeler isteyen adımlar söz konusudur. Uzman bir danışman da süreç içindeki çoğu aşamayı raporlar ve müşterisine sunar. Her bir uygulama ve ölçümün raporunu hazırlayarak sonuçları denetler.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı İçin İlk Tercih: Dijital Pazarlama Eğitimleri
Danışmanlık mesleği, başlı başına uzmanlık gerektiren bir iş tanıma sahip. Söz konusu dijital pazarlama olduğunda da insanlar sizden uzmanlık bilgisi bekleyecektir. Peki dijital pazarlama danışmanı olmak için hangi alanlarda eğitim almak ve uzmanlaşmak gerekir?

Öncelikle hemen danışman olmak gibi bir hedefiniz olmamalı. Bu işin profesyonel çalışanları sektörde adını duyurarak ve ekip çalışmasına alışarak danışmanlığa yükseldiler. İşinizde uzmanlaşmak için biraz daha yol yürümeniz gerekecek. Hatta danışman olduktan sonra dahi farklı yolları keşfederek işinizde fark yaratmanız da gerekecektir. Peki yolun en başında neler yapabilirsiniz? Tavsiye edeceğimiz eğitimleri alarak dijital pazarlama alanını tanıyacak ve dijital pazarlama alanında çalışmak için hangi yetkinlikleri geliştirmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Bu kapsamda tavsiye edeceğimiz dijital pazarlama eğitimleri şunlardır:

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir, Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır, Dijital Pazarlama Danışmanlığı,

Dijital Pazarlama Eğitimi
İçerik Uzmanlığı Eğitimi
SEO Uzmanlığı
Facebook ve Instagram Reklamcılığı
Google Ads
Çevrimiçi Reklamcılık
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı
Müşteri Deneyimi Yönetimi
SEM (Search Engine Marketing)
E-ticaret Eğitimi
Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Dijital pazarlama ile ilgili belli bir uzmanlığa sahip ekiplerle hizmet veren dijital pazarlama danışmanlık kurumları vardır. Dijital pazarlama danışmanlığı; ilgili konu ve brief dahilinde müşterisi olan işletmelere istediği ve analizini yaptığı pazarlama uygulamalarında yardımcı olmaktadır. Dijital pazarlama danışmanı, uzun ya da kısa vadede çözüm odaklı uygulamaları kullanarak istenilen kazanımı profesyonelce yerine getirir.

Dijital Pazarlama Danışmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama danışmanlığı; deneyim ve uzmanlık bilgisi ister. Yolun en başında dijital pazarlama alanında bilgi sahibi olmak ve deneyim elde etmek gerekir. Deneyim için dijital pazarlama, SEO ve sosyal medya alanındaki stajyerlik takip edebilirken bilgi sahibi olmak için de Enstitü bünyesindeki eğitimlere bakabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama danışmanı ve dijital pazarlama ekibi, işletme ihtiyaçlarını ve verilen briefe çözümleyerek hangi dijital pazarlama yöntemlerinin uygulanacağına karar verir. Dijital pazarlama yöntemlerini adım adım uygular ve sonuçları işletmeye raporlar hâlinde sunar.

WhatsApp