Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Anasayfa Kurumsal Blog Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı; firmaların hedef kitlesini belirleyen, marka bilinirliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapan, hedef kitle ve firma arasındaki iletişimleri güçlendirmek için etkileşimlerde bulunan ve web dünyasında uygulanabilecek projeleri yürüten kişidir. Peki dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur? Öncelikle dijital pazarlamacının sosyal medya mecralarına, Google Analytics’e, SEO’ya, SEM’e, banner reklamlara, E-Mail pazarlamaya, mobil pazarlamaya ve web sitesi güncellemelerine hakim olması gerekmektedir.

Dijital pazarlama uzmanı, firmanın büyümesi ve imajının kuvvetlendirilmesi için pazarlama kampanyalarını oluşturur ve dijital dünyada hayata geçirilmesini sağlar. Bu kişi, dijital dünyanın gelişmelerine ayak uydurabilmeli ve firmanın bu gelişmelere adapte olmasını sağlayabilmelidir. Dijital pazarlama çalışmalarında birçok değişken göz önünde bulundurulmalı, dijital pazarlama uzmanı dinamik ve kendini sürekli geliştireceği bir mesleğe adım attığını unutmamalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Yapılması Gerekenler
Dijital pazarlama uzmanının belli amaçları olmalıdır. Bir firmanın bilinirliğinin artırılması, bir ürünün veya hizmetin satışının yapılması ve dönüşümlerin hızlandırılması bir uzmanın amaçları olabilir.

Pazarlama sektöründe bir deneyiminizin olması, dijital pazarlama sektöründe sizin yararınıza olacaktır. Ancak dijital pazarlamada geleneksel mecraların kullanılmadığını, web dünyasında yer alan mecraların kullanıldığı unutulmamalıdır. İnternet dünyasıyla ne kadar ilgilisiniz kendinizi sorgulamalısınız ve gerektiği durumda konu hakkında bir aksiyon planı oluşturmalısınız. Bunun başarılı olabilmek adına uygulanması gereken noktalardan biri olduğunu göz ardı etmemelisiniz.

İş için tasarladıklarını başarılı bir kampanyaya dönüştüren dijital pazarlama uzmanları, potansiyel müşterilerin amacını anlamaya çalışırlar. Değişen trendleri ve talepleri inceleyerek dijital pazarlama stratejilerini geliştirirler. Bu stratejiler uygulanırken ürün ya da hizmete ait mecralar tercih edilir. Bu stratejileri uygulamak sanıldığından çok daha zor bir süreçtir. E-Mail kampanyaları, çeşitli promosyonlar, firmanın verdiği mesajı iletme ve web dünyasındaki hedef kitleye erişmek için yapılan çalışmaları da beraberinde getirir. Bu nedenle her zaman firmasına fayda sağlayabilecek stratejiler geliştiren, alanında etkili ve süreci planlı bir şekilde yönetebilen dijital pazarlama uzmanlarına gereksinim duyulmaktadır.

Bir dijital pazarlama uzmanında olması gereken diğer beceriler ise şunlardır;

Geleneksel pazarlama bilgisi
Dijital pazarlama için gerekli olan; SEO, SEM, PCC, sosyal medya, içerik yönetimi gibi temel konulara hakim olma
Yabancı kaynaklardan faydalanabilmek adına iyi düzeyde İngilizce bilmesi
Excel, Powerpoint, Word gibi MS Office programlarına hakim olma
Asana, Trello gibi proje yönetimi programına hakim olma
Pazarlama stratejisi oluşturma
Analiz araçlarını aktif olarak kullanabilme
Google algoritma güncellemeleri gibi değişen algoritmaları takip etme
Zaman ve kriz yönetimi konusunda etkin olabilme
Çözüm üreten, sonuç odaklı ve takım çalışmasına yatkın olma
Bu donanımlara sahip olan kişiler bir dijital ajansta çalışabilecekleri gibi şirketlerin pazarlama departmanlarında da görev alabilirler. Dijital pazarlama uzmanlığında kariyer hedefliyorsanız dijital dönüşümü takip ederek, kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz.

WhatsApp