DNS Nedir? Nasıl Çalışır?

Anasayfa Kurumsal Blog DNS Nedir? Nasıl Çalışır?

DNS kavramı 1984 yılına kadar ortaya çıkmaz ve bu sırada karşımıza çıkan yönteme göre de IP çözümlemesi HOSTS metin dosyası ile yapılır.31 Aralık 2020
DNS Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
DNS kavramı 1984 yılına kadar ortaya çıkmaz ve bu sırada karşımıza çıkan yönteme göre de IP çözümlemesi HOSTS metin dosyası ile yapılır. Internet ağında bulunan tüm bilgisayarların isim ve IP adres bilgileri bu dosyaya elle kaydedilir. Internet ağında bulunan bilgisayarların her birinde dosyanın kopyası olmalıdır. Bir bilgisayarın diğerine ulaşması gerekirse de dosya incelenip dosyadaki kayda göre iletişime geçilir. Buradaki sorun sistemin iyi işlemesinin dosya içerik güncelliğine bağlı olması. İnternetteki bilgisayarların sayısı arttıkça hem tüm adreslerin depolandığı dosyanın büyüklüğü olağanüstü boyutlara ulaşır, hem bağlı tüm bilgisayarların dosyayı güncel tutmak için merkeze yaptığı bağlantı trafik yaratır. Diğer yandan eşit kademelerdeki kayıtların karışmaması için her bir ismin benzersiz olması gerekmektedir. Böylece çözüm olarak 1984’te DNS ortaya çıkarılır. Sağladığı hiyerarşik dağılım kurtarıcı bir yapı kurar. Tüm bilgisayarlar adlandırılırken bulundukları yerlere ve kurumlara uygun sınıflandırılır.
DNS Nedir?
DNS Domain Name System’in kısaltmasıdır. İnternetin bağlı olduğu her bilgisayarda internet siteleri için bir alan adı ve bir IP adresi bulunmaktadır. Alan adları o siteye kolay erişmemizi sağlayan akılda kalıcı adreslerdir. IP adresleri ise o siteye ait uzun numaralardır. Örneğin 74.125.224.83 nol’lu IP adresi google.com adresine aittir. Bizler google’a ulaşmak istediğimizde bu numarayı girmek yerine alan adını yazmaktayız. İşte DNS nedir sorusu tam bu noktada cevap bulmaktadır. DNS bizleri bu uzun sayıları yazmaktan kurtaran bir hizmettir. DNS ilgili siteye ait olan IP adresinin karşılığını kayıtlı tutmakta ve ulaşmak istediğimiz web sitesine IP adresini ezberlemeye gerek kalmadan girmemizi sağlamaktadır.
DNS Nasıl Çalışır?
DNS sunucuların çalışma mantığı son derece basittir. DNS sistemini “isim sunucuları” ve “isim çözümleyicileri” (DNS istemcileri) oluşturur. Bir DNS isim sunucusu, bünyesinde bulunan her IP adresine karşılık gelen alan adını kaydeder. Siz web tarayıcınıza bir alan adı yazdığınızda ise DNS istemci tarafından ilgili DNS sunucusunun adresi istenir. Eğer DNS sunucusunda söz konusu web sitesine ait domain bir IP adresi ile ilişkilendirildi ise, o siteyi ziyaret etmek mümkündür.
DNS’nin Kullanım Amacı Nedir?
İnternette markalaşma süreci de DNS teknolojisinin kullanılması ile başlamıştır. Eğer DNS olmasa idi, firmalar kendi marka adlarının geçtiği domain adreslerini kullanamayacak ve internette markalaşma çabası imkansız hale gelecekti.
DNS Recursor (Özyineleyici)
Sorgunun özyineli bir şekilde yollandığı bir senaryoda, sunucu istemci adına talebi yerine getirmek için öbür sunucuları sorgulayabilir. İşte bu bir DNS özyineleyicisidir. Her bilgiyi ulaşılabilir yapmak için sıkı çalışan bir temsilci gibidir. Bilgiyi almak için çaba bir Root DNS Sunucusunu yardım için aramayı da içerir.

WhatsApp