E-Posta Hesabınızı 2 Adımlı Doğrulama İle Koruyun

Anasayfa Kurumsal Blog E-Posta Hesabınızı 2 Adımlı Doğrulama İle Koruyun

Sahip olduğunuz en önemli hesap nedir?

Çoğu kişi en önemli hesabının banka hesabı olduğunu söyleyecek olsa da, e-posta hesabının değerini hafife almamak gerekir. Çünkü birisi e-posta hesabınıza erişirse; bankanız, LinkedIn, Facebook, Amazon vb. diğer tüm elektronik hesaplarınıza erişebilir.

Nasıl mı?

Kötü niyetli bir kişi e-posta hesabınıza eriştiğinde, diğer tüm hesaplarınızda “Parolamı unuttum” bağlantısına tıklayabilir. Bu şifre sıfırlama bağlantısı genellikle doğrudan saldırıya uğramış olan e-posta hesabınıza gider. Bu nedenle e-posta hesabınızın önemini hafife almamanız gerekir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?
İki faktörlü kimlik kimlik doğrulama farklı formlarda karşınıza çıkabilir.

1. Kendi belirlediğiniz bir şey (ör. şifre, PIN veya gizli soru)

2. Sahip olduğunuz bir şey (ör. cep telefonu numaranız veya diğer e-posta adresiniz)

3. Fiziksel bir özellik (ör. parmak izi, retina taraması veya ses aktivasyonu)

Örneğin, yüksek güvenlikli bir alana girdiğinizde, sizden kimlik kartı ve parmak izi doğrulaması talep edilebilir. Bu, iki faktörlü kimlik doğrulamanın gerçek dünyadaki bir örneğidir, fakat aynı uygulamayı bilgisayarda da yapmanız mümkündür.

İki faktörlü kimlik doğrulama kullandığınız zaman, e-posta hesabınıza erişmek için birinin hem şifrenizi hem de telefonunuzu çalması gerekir ki, bu pek olası değildir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasının Avantajları Nelerdir?
İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasının Avantajları Nelerdir?
İki faktörlü kimlik doğrulamanın kullanıcılar açısından birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

1. Daha güçlü koruma sağlar
İki faktörlü kimlik doğrulama, hassas veri hırsızlığı riskini en aza indirmenize ve kişisel hesabınıza yetkisiz erişimi kısıtlamanıza yardımcı olabilecek harika bir siber güvenlik önlemidir. 2FA etkinleştirildiğinde, bilgisayar korsanları e-posta adresinizi ve şifrenizi bilse bile, akıllı telefonunuza sahip olmadıkları sürece hesabınıza erişemez.

Şifrelerinizi bilgisayar korsanlarından nasıl koruyacağınızı bilmenize rağmen, verilerinizin güvende olduğundan %100 emin olamazsınız. Bu nedenle, siber suçlular için başka bir engel oluşturmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeli ve şifrenizi ele geçirseler bile kimlik bilgilerinize odaklanan bilgisayar korsanlığı saldırılarını değersiz hale getirmelisiniz.

2. Düşük maliyetlidir
2FA’nın ana avantajlarından biri, bunu etkinleştirmek için genellikle hiçbir harcama gerektirmemesidir. Birçok popüler çevrimiçi hizmet bu özelliği ücretsiz olarak sunarken, bazı hizmetler varsayılan olarak bile sağlayabilir. Örneğin, Facebook profilinizi ücretsiz olarak iki faktörlü kimlik doğrulama ile güvence altına alabilirsiniz.

3. Uygulaması kolaydır
İki faktörlü kimlik doğrulamanın bir diğer harika yanı, uygulanmanın son derece kolay olmasıdır. e-posta hesabınıza 2FA etkinleştirme yapmak için Mesaj Merkezi kullanıcı girişi yaptıktan sonra Ayarlar > Yetkilendirme Cihazları bölümünden bu özelliği aktifleştirebilirsiniz.

Farklı bir örnek vermek gerekirse, WordPress web sitenizi güvenli hale getirmek için, iThemes Security gibi 2FA sağlayan uygun bir siber güvenlik eklentisi yükleyebilirsiniz.

Cep Telefonunuzu Kullanarak İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?
Günümüzde hemen hemen herkesin bir cep telefonu olduğunu ve onu her yere götürdüğünü varsayarsak, telefonların iki faktörlü kimlik doğrulama için en popüler yöntemlerden biri haline geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Peki cep telefonu kullanılarak iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır?

Kimliğinizi doğrulamak için SMS ile mobil cihazınıza gelen tek seferlik kodu kullanabilir veya özel bir mobil kimlik doğrulama uygulamasından faydalanabilirsiniz.

SMS ile doğrulama yapmak oldukça kolaydır ve kodları SMS yoluyla almak için akıllı telefona ihtiyacınız yoktur. Ancak, çok seyahat ediyorsanız, metin mesajının teslimi gecikebilir. Kapsama alanı dışındaysanız, bu özellik hiç çalışmayacaktır.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiğiniz birden fazla hesabınız varsa, SMS yoluyla kod almayı atlayabilir ve bunun yerine iki faktörlü kimlik doğrulama için özel bir mobil kimlik doğrulama uygulaması kullanabilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulama, çevrimiçi hesaplarınızı saldırıya karşı korumanın harika bir yoludur. E-posta’nın dışında iki faktörlü kimlik doğrulama sunan diğer bazı hizmetler Facebook, LinkedIn, Twitter, Evernote, Paypal, Apple, Dropbox ve bazı bankacılık web siteleridir. Pek çok web sitesi sizi tanımlamaya yönelik ek bir güvenlik önlemi olarak gizli sorular sorar, ancak bu önlemler iki faktörlü kimlik doğrulama kadar etkili değildir.

WhatsApp