E-Posta Listesi Oluştururken ve Yönetirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa Kurumsal Blog E-Posta Listesi Oluştururken ve Yönetirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle küçük işletmeleri büyütmek için en başarılı ve kanıtlanmış yöntemlerden biri e-posta listesi oluşturmaktır. Bunun nedeni, kaliteli bir e-posta listesine sahip olmanın birçok avantaj sağlamasıdır. Bir e-posta listesi, işletmenizden haber almak isteyen kişilere doğrudan erişim sağlar ve ayrıca aşağıdakileri yapmanızı kolaylaştırır:

Hedef kitlenizi bilgilendirme
Potansiyel müşterileri dönüştürme
Güncellemeleri iletme
Anketler yapma
Hedeflenen mesajları iletme
Geliri artırma
E-posta Listesi Nedir?
Bir e-posta listesi, e-posta kampanyaları gönderme iznine sahip olduğunuz bireysel e-posta adreslerinin bir listesidir.

E-posta listeleri; ad, soyad, e-posta, doğum günü ve diğer ilgili bilgiler gibi tüm kullanıcıların verilerini ve abonelik tercihlerini saklamanızı sağlar. En yaygın veriler genellikle ad ve e-posta’dır.

Tüm bu veriler e-posta pazarlama yazılımınızda saklanır. Bu verileri ihtiyaçlarınıza göre yönetebilirsiniz.

Neden E-posta Listesi Oluşturmalısınız?
Neden E-posta Listesi Oluşturmalısınız?
E-posta listesi oluşturmak, pazarlamacıların odaklanması gereken en önemli unsurlardan biridir.

Neden mi?

1. Ürün ve hizmetlerinizin daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlar
E-posta’larınız ister en son ürünlerinizle ilgili güncellemeler ister satışları artırmak için indirimler veya bir sonraki etkinliğiniz için bir davetiye içeriyor olsun, e-posta listesi oluşturmaya odaklanmak, daha fazla insanın ürünlerinizi ve hizmetlerinizi görmesi ve satın almak için tıklamasıyla sonuçlanacaktır.

2. Sizi gerçek alıcılarla buluşturur
Zaman zaman e-posta adreslerinin bazıları geçersiz hale gelir. Zamanınızın ve enerjinizin bir kısmını e-posta listenizi büyütmeye odaklayarak, liste çürümesiyle mücadele edebilir ve e-posta kampanyalarınıza gerçekten tıklamak isteyen insanlara gönderebilirsiniz. Bu, ürün ve hizmetlerinizin gerçek alıcılarla buluşmasını sağlar.

E-posta Listenizi Oluşturmanız İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?
E-posta Listenizi Oluşturmanız İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?
Yüksek kaliteli bir e-posta listesi oluşturmak çok fazla öğrenme veya beceri gerektirmez, ancak sabır ve azim gerektirir.

Peki nasıl bir e-posta listenizi oluşturabilirsiniz?

1. Basit abonelik fırsatları yaratın
Büyük bir e-posta listesi oluşturmanın ilk adımı, insanların abone olmasını inanılmaz derecede basit hale getirmektir.

Bu konuda size yardımcı olmak için, işletmelerin web sitelerinde, sosyal medya kanallarında vb. basit abone olma fırsatlarıyla ilgili en iyi yöntemlerden bazılarını derledik:

Web sitesi
Müşteri etkileşimlerinizin çoğu web siteniz aracılığıyla gerçekleşiyorsa, bir abonelik formu eklemek, e-posta listesi oluşturmanın harika bir yolu vardır.

Sosyal medya kanalları
Facebook gibi sosyal medya kanallarında bir takipçi kitlesi oluşturduysanız, onları e-posta abonelerine dönüştürmek iyi bir fikirdir.

Facebook, gönderilerinizin takipçilerinizin haber akışında görünme sayısını kasıtlı olarak sınırladığından, bu insanlarla e-posta gibi daha güvenilir kanallarda etkileşim kurmaya çağırmak giderek daha önemli hale geliyor.

E-posta imzası
Kuruluşunuzun büyüklüğüne bağlı olarak, her ay müşterileri ve potansiyel müşterilerilerinize muhtemelen yüzlerce, hatta binlerce e-posta gönderiyorsunuzdur.

Sizden ve ekibinizden gelen bu kişisel e-posta’lar, genellikle abonelerin dikkatini çeker. Bu nedenle haber bülteninizi tanıtmak ve insanların abone olmasını sağlamak için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Yüz yüze temaslar
Bazı işletmeler için sosyal medya ve web sitesi gibi çevrimiçi kanallar, en yaygın müşteri temas noktaları değildir. Örneğin perakende mağazaları, müşterileriyle çevrimiçi olduklarından çok daha sık yüz yüze etkileşimde bulunur. Öyleyse bu işletmeler, insanları e-posta listelerine katılmaya teşvik etmek için basit abone olma fırsatlarını mağazalarında da sağlayabilir.

2. İnsanlara ilgilerini çekecek bir şeyler sunun
Artık insanların e-posta listenize abone olmalarını kolaylaştırdığınıza göre bir sonraki adım, insanları biraz teşvik etmektir.

İnsanları e-posta listenize katılmaları için teşvik etmenin sonsuz sayıda yolu vardır ve doğru taktik, pazarladığınız organizasyonun türüne bağlı olarak değişecektir.

Örneğin, çevrimiçi moda mağazaları büyük olasılıkla bir finansal hizmet firmasından daha farklı teşviklere sahip olacaktır. Bu nedenle önemli olan, hedef kitlenizde neyin yankı uyandıracağına bağlı olarak işletmeniz için neyin mantıklı olduğunu belirlemektir.

İçerik
Ziyaretçileri çekmek için bir blogunuz varsa veya diğer içerik pazarlama tekniklerini kullanıyorsanız; alakalı, yüksek kaliteli içerik, insanlara onları e-posta listenize katılmalarını sağlamak için harika bir teşviktir.

İndirimler ve teklifler
Çevrimiçi bir şey satıyorsanız, indirimler veya çeşitli diğer katma değerli teklifler sunmak, insanların e-posta listenize katılmaları için harika bir teşvik olabilir.

Erken erişim ve özel promosyonlar
Yıllar içinde makul bir marka sevgisi oluşturduysanız, e-posta listenize abone olmak için bir teşvik olarak erken erişim ve ayrıcalıklar sunmak son derece uygun maliyetli olabilir.

E-posta Listenizi Yönetmek İçin İpuçları
Listenizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için yapmanız gereken bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

1. Yeni abonelere hoş geldiniz demeyi es geçmeyin
E-posta listenizi korumak için bir aboneyle ilk temasınızda, otomatik bir karşılama e-postası gönderebilirsiniz.

2. Abonelerin gönderi sıklığını seçmesine izin verin
İnsanların e-posta listelerinden çıkmalarının en önemli nedenlerinden biri çok sayıda e-posta almak. Bu yüzden abonelerinizin kendi gönderi sıklığını seçmelerini kolaylaştırdığınızda, segmentlemenizden tahmin yürütmeyi kaldırırsınız ve pazarlama stratejiniz hakkında kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

3. Listenizi temiz tutun
Abone listenizi temiz tutmak, pazarlama çabalarınızın başarısı için önemlidir. En iyi sonuçlar için hemen çıkma oranlarında bir artış fark ettiğinizde, yılda birkaç kez bir liste temizliği yapmayı düşünmelisiniz.

İşte temizlediğinizde yapacağınız şeylerden bazıları:

Yinelenen adresleri kaldırın.
Yazım hatası olan adresleri kaldırın.
Yazım hatası olan adresleri düzeltin.
Geçersiz adresleri güncelleyin.
Geçersiz adresleri kaldırın.
E-posta’nızın iletilmediği adresleri kaldırın.
4. Abonelikten çıkmayı kolaylaştırın
Amaç insanları e-posta listenizde tutmak olduğu için abonelikten çıkmayı kolaylaştırmak yanlış görünüyor. Fakat kişilerinizden biri aboneliğinizi iptal etmek isterse, öyle veya böyle yapacaktır. Bu yüzden abonelikten çıkmayı kolaylaştırmanız gerekir. Çünkü abonelikten nasıl çıkabileceklerini göremezlerse, bunun yerine sizi spam olarak işaretlerler.

5. Asla liste satın almayın
Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile ciddi cezalara tabii tutulan liste satın alma işlemi her şeyden önce yasa dışı. Bu yüzden kanunu ihlal etmekten dolayı yasal zorluklarla karşılaşabilir ve uygunsuz şekilde gönderilen her e-posta için para cezası ödeyebilirsiniz.

İkinci olarak, satın alınan e-posta listelerinin çoğu kalitesizdir. Markanız, nişiniz veya sektörünüz için hedeflenmezler, bu nedenle onlarla etkileşimden tam değer elde edemezsiniz.

Güçlü bir e-posta listesi, e-posta pazarlama yatırım getirinizi artırabilir ve işletmenizi dijital başarısına katkı sağlar. Ancak, ne kadar büyük bir listeye sahip olmak isterseniz isteyin, kalitenin niceliğe değil sonuçlara göre belirlendiğini unutmayın.

WhatsApp