E-Posta Listesini Temizlemenin 10 Faydası

Anasayfa Kurumsal Blog E-Posta Listesini Temizlemenin 10 Faydası

E-posta Listesi Temizleme Nedir?
E-posta listesi temizleme süreci, tüm e-posta pazarlama kampanyaları için bir zorunluluktur.

Peki nedir bu e-posta temizleme?

E-posta temizleme, bir pazarlama kampanyasının potansiyel olarak binlerce kişisini eleme, her türlü soruna neden olabilecek e-posta adreslerini bulma ve ardından bunları kişi listesinden çıkarma sürecidir. E-posta listesi temizliği, her e-posta pazarlama kampanyası için hatasız yapılması gereken bir işlemdir.

Geçersiz adlar, yazım hataları olan e-posta’lar, var olmayan e-posta adresleri vb. sorunun temel nedeni ne olursa olsun, e-posta listesi temizleme bunlarla ilgilenir.

E-Posta Listesini Temizlemenin Faydaları
E-posta listesi temizlemenin çok fazla avantajı vardır. Aşağıda bu avantajların bir listesini bulabilirsiniz:

1. Geliştirilmiş e-posta teslim edilebilirliği
Teslim edilebilirlik, e-posta’larınızın abonelerinizin gelen kutularına gitme yeteneğini ölçen bir ölçümdür. E-posta teslim edilebilirliğini, kaç tane e-posta gönderdiğinize karşı kaçının geri döndüğüne bakarak kontrol edebilirsiniz.

Teslim edilebilirliği kötü yönde etkileyen birkaç şey vardır:

Ücretsiz domain e-posta adresinden e-posta gönderme
Kullanıcıların abonelikten çıkmalarını engellemek
Etkileşim almayan e-posta’lar gönderme
bitly gibi URL kısaltıcıları kullanmak
Listenizi temizleyerek, muhtemelen e-posta kampanyalarınızın genel katılımını ve teslim edilebilirliğini artırabilirsiniz. Bu sayede e-posta’nızın hedeflenen alıcılara ulaşıp ulaşmadığı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Harika bir teslim edilebilirlik oranı, ESP’niz (e-mail service provider/e-posta servis sağlayıcı) tarafından spam gönderici olarak işaretlenmeyeceğiniz anlamına da gelir.

2. Daha iyi açılma ve tıklanma oranları
E-posta’larınızı yalnızca teklifinizle ilgilenen kişilere gönderiyor olmanız, açma ve tıklama oranlarınızı artıracaktır. Bu aynı zamanda e-posta’larınızın spam olarak işaretlenmeyeceği anlamına da gelir.

3. Daha düşük maliyetler
Bazı ESP’ler, gönderdiğiniz e-postaların sayısına veya sahip olduğunuz abone sayısına göre sizden ücret alır. Listenizi temiz tutarak, bu fiyatı düşürebilir ve zaten e-posta’larınızla ilgilenmeyenlere harcamak yerine biraz tasarruf edebilirsiniz.

4. Daha az spam şikayeti
İnsanlar bazen kampanyanıza kaydolduklarını hatırlamazlar ve sizi spam olarak işaretleyebilirler. Bu yüzden e-posta listeniz ne kadar temiz olursa, spam olarak işaretlenmeniz o kadar düşük olur.

5. Doğru kampanya istatistikleri
Teslim edilemeyen bir e-posta asla açılmaz, tıklanmaz veya bu e-posta ile etkileşime geçilmez. Bu adresleri e-posta listenizde tuttuğunuzda, kampanya istatistikleriniz e-posta pazarlama çabalarınızın doğru bir yansıması olmaz. Liste temizleme ile gönderen itibarınıza zarar veren ve kampanya istatistiklerinizi çarpıtan adresleri kaldırmanız, doğru istatistiklere ulaşmanızı sağlar.

6. Daha etkili hedefli pazarlama
E-posta’ları doğrulamak, ekibinizin zamanını kötü müşteri adaylarına harcamasını önler. Bir e-posta listesini temizledikten sonra, etkin olmayan ve etkin e-posta’ları bölümlere ayırarak her grup için uygun mesajları hedefleyebilirsiniz.

7. Gelir fırsatlarını en üst düzeye çıkarma
Teslim edilemeyen e-posta adresleri, gönderenin itibarına zarar vererek mesajlarınızın gelen kutusu yerine spam klasörüne yerleştirilmesine neden olur. Temiz bir e-posta listesi, segmentasyon ve hedefleme yoluyla daha iyi gelen kutusu yerleşimi, daha iyi etkileşim ve daha iyi gelir fırsatları sağlar.

8. Gönderen itibarını koruma
E-posta teslim edilebilirliğinin ana faktörleri; geri dönmeler, spam şikayetleri, spam tuzakları ve abone düzeyinde katılım ile belirlenen gönderen itibarınızdır. Sık şekilde yapılan e-posta listesi temizleme, teslim edilebilirlik oranını korumanın bir parçasıdır ve iyi bir gönderici itibarının korunmasına yardımcı olabilir.

9. Artan e-posta yatırım getirisi
E-posta listesi temizleme, paradan tasarruf etmenin yanı sıra, teslim edilemeyen e-posta’lara yapılan yatırımı ortadan kaldırarak, geri dönmeleri azaltır, gönderen itibarınızı artırırı ve karar verme için daha doğru ölçümler sağlayarak genel e-posta yatırım getirinizi artırır.

10. Daha fazla işlem yapılabilir veri içgörüsü
Bir e-posta listesini temizlemenin bir başka yararı da verilerinize ilişkin eyleme geçirilebilir içgörüdür. Geçersiz adresler e-posta listenizden kaldırıldığında, abonelerinizin belirli içerikle ne kadar meşgul olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinirsiniz.

E-posta Listesi Ne Zaman Temizlenmeli?
E-posta listenizde sıkıntı belirtileri görseniz de görmeseniz de düzenli temizlik önemlidir, ancak daha fazla sayıda abonelikten çıkma ve spam raporu, izlenmesi gereken iki önemli metriktir.

Bu iki önemli metriğin ötesinde ayrıca açılma oranları, tıklama oranları, hemen çıkma oranları ve abonelikten çıkma oranlarını da kontrol etmeniz gerekir. İlk iki metrik düşerken veya son ikisi yükselirken, listenizi temizleme zamanının geldiğini bu şekilde anlayabilirsiniz.

Bu ölçümlerin her biri için ortalama sayıların ne olduğunu bilmek için biraz araştırma yapmalı ve e-posta pazarlama karşılaştırmalarının ne olduğunu öğrenmelisiniz. Çünkü rakamların sektörünüz için kabul edilebilir aralıkta olduğundan emin olmanız gerekir. Ortalamanın altındaysanız, temiz bir e-posta listesi için stratejilerinizi yeniden gözden geçirmeli ve iyileştirmek için gereken ayarlamaları yapmalısınız.

Özetle, en iyi sonuçları almak istiyorsanız, e-posta pazarlama çabalarınızın hedeflenen alıcılara ulaştığından emin olun. Bu nedenle, e-posta listenizi düzenli olarak temizleyin.

WhatsApp