E-Posta Pazarlamada Kişiselleştirme

Anasayfa Kurumsal Blog E-Posta Pazarlamada Kişiselleştirme

Tüketicilerin hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak alakalı ve kişiselleştirilmiş içerik ve deneyim talep etmeye başladığı bir dönemdeyiz. Bu yüzden pazarlamacılar, bu talepleri karşılamak için sadece tüketici beklentilerini karşılamakla kalmayıp aynı zamanda onları rakiplerinden ayıran deneyimlere geçmek için e-posta kişiselleştirmeden yararlanmaya çalışıyor. Yapılan araştırmalar, hedeflenen kişiselleştirmenin müşteri katılımını artırdığını ve kişiselleştirilmiş deneyimleri kullanırken satışlarda ortalama %20 artış olduğun gösteriyor.

Peki e-posta pazarlamada kişiselleştirme tam olarak nedir?

E-posta pazarlamada kişiselleştirme, müşteriler hakkında sahip olduğunuz verileri ve bilgileri kullanarak bir e-posta kampanyasını belirli bir aboneye hedefleme eylemidir. Bu bilgiler; ad, satın alınan son ürün, yaşanılan yer, uygulamanızda kaç kez oturum açıldığı veya diğer bazı veri noktaları gibi bilgiler olabilir.

Kişiselleştirme geniş bir terimdir, bu yüzden bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Temel e-posta kişiselleştirme, konu satırında bir abonenin adını kullanma gibi taktikleri içerirken, daha gelişmiş taktikler, e-posta’nın içeriğini abonenin cinsiyetine, konumuna veya haklarında bildiğiniz diğer şeylere göre değiştirmeyi içerebilir.

E-posta kampanyalarını kişiselleştirmek, açılma ve tıklama oranlarınızı artırmanın kanıtlanmış bir yoludur ve yatırım getiriniz üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalar, kişiselleştirilmiş konu satırlarına sahip e-posta’ların açılma olasılığının, olmayanlara göre %26 daha yüksek olduğunu gösteriyor ve kişiselleştirmeyi kullanan e-posta’larda gelirin 5,7 kat daha yüksek olduğunu buldu.

Bu sonuçlar, kişiselleştirilmiş e-posta’ların abonelerle daha alakalı olmasından kaynaklanmaktadır. Aboneler, genel teklifler ve mesajlar içeren bir kampanya almak yerine, doğrudan kendilerini hedefleyen, adlarını içeren ve ilgi alanlarına uygun teklifler (ürünler, promosyonlar vb.) sunan bir e-posta’ya her zaman daha ilgili olur.

Kişiselleştirilmiş E-posta Nedir?
Kişiselleştirilmiş E-posta Nedir?
En yaygın kullanılan kişiselleştirme stratejilerinden biri, alıcının adını kullanmaktır. Bununla birlikte, bir e-posta’da kişiselleştirme, abonenizin adını kullanmaktan daha fazlasıdır.

Peki kişiselleştirilmiş e-posta tam olarak nedir?

Aşağıda kişiselleştirilmiş bir e-posta’yı oluşturan 3 ana unsur bulunmaktadır:

1. Alaka Düzeyi
Kişiselleştirilmiş bir e-postanın temeli alaka düzeyidir. Ortalama bir çalışan günde en az 121 e-posta aldığı için insanların gelen kutuları çok fazla doludur ve bu e-posta’lar genellikle alıcıya adıyla hitap eder.

E-posta kişiselleştirmeyi daha da ileri götürmek ve abonenizin dikkatini çekmek için isimle hitap etmekten daha fazlasını yapmalı ve alakalı içerik sunmalısınız. İçeriğiniz okuyucunuzu doğrudan etkilemiyorsa, e-posta’nızın çöp kutusuna atılma şansı yüksektir.

2. Zamanlama
Kişiselleştirilmiş bir e-posta’nın bir başka özelliği de iyi zamanlamadır.

Aboneniz hakkında yeterince veri toplayarak, sizinle olan müşteri yolculuğunun belirli bir aşamasında ne tür içeriğe ihtiyaç duyduklarını öğrenebilirsiniz.

Örneğin, web sitenizde belirli bir konuyu veya çözümü ararlarsa, o noktada neye ihtiyaç duydukları hakkında fikir edinir ve ardından onlara zamanında bir e-posta oluşturup gönderebilirsiniz.

3. Gerçek kişi
İnsanların, bir işletmenin aksine, başka bir kişiden gelen bir e-posta’ya güvenmesi ve onunla ilişki kurması daha olasıdır. “Kimden” alanında bir kişinin adını kullanmanız ve logo yerine bir yüz kullanmanız gerekir.

E-Posta Pazarlamada Neler Kişiselleştirilebilir?
Profesyonel düzeyde bir e-posta pazarlama aracı kullanarak, e-posta pazarlama kampanyalarınızın hemen hemen her bölümü basitten gelişmişe kadar değişen taktikler kullanılarak kişiselleştirilebilirsiniz.

Basit bir şekilde başlayıp ardından daha gelişmiş taktiklere doğru ilerlemeniz gerekir. Odağınız, müşterilerinizin deneyimlerine değer katmak için kişiselleştirmeyi büyük ve küçük şekillerde kullanmaktır.

E-posta Kişiselleştirme Taktikleri Nelerdir?
E-posta Kişiselleştirme Taktikleri Nelerdir?
E-posta kişiselleştirme çabalarından daha iyi sonuçlar elde etmeye ve katılımı artırmaya yardımcı olabilecek taktikler aşağıdaki şekildedir:

1. Gönderici Adı
“Gönderici” adı, abonenizin gelen kutusuna ulaştığında kampanyanızın en belirgin şekilde görüntülenen öğelerinden biridir.

Birçok masaüstü ve mobil istemcide, bu alan, alıcıların e-posta’yı açmadan önce kimden geldiğini hızlı bir şekilde belirlemelerine yardımcı olur.

Abonelerin %68’i, bir e-posta’yı açma kararını “gönderen” adına dayandırdıklarını söylemektedir.

Bu kişilere hitap etmek ve kampanyalarınızı açmaya ikna etmek için, e-posta’larınızın “gönderici” adını kişiselleştirerek farklı abonelerin farklı isimler görmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin, pazarlama kampanyalarınızı şu anda belirli bir hesapla çalışan bireysel satış temsilcisinden veya hesap yöneticisinden gönderebilirsiniz.

2. Konu Satırı
“Gönderici” adından sonra, konu satırı gelen kutusunda en çok öne çıkan ikinci öğedir. Bu yüzden seçtiğiniz konu satırının açılma oranlar üzerinde önemli bir etkisi olması kaçınılmazdır. Yapılan araştırmalar, konu satırında alıcının adını kullanmasının açılma oranlarını %26 artırabileceğini göstermektedir.

3. E-posta İçeriği
Sadece “gönderici” adı ve konu satırının ötesinde, e-posta kampanyalarınızın gövde içeriğini abonelerle daha alakalı hale getirmek ve tıklama şanslarını artırmak için kişiselleştirebileceğiniz birçok yol vardır.

Abonenizin adı, şirketi ve hatta tişört bedeni e-posta listenizde kayıtlıysa, e-posta kampanyalarınızdaki metni kişiselleştirmek için bu bilgiler kullanabilirsiniz.

Metnin ötesinde, belirli abonelere daha iyi hitap etmek için e-posta pazarlama kampanyalarınızdaki resimleri de dinamik olarak değiştirebilirsiniz.

Görüntüleri kullanmak, e-posta tıklama oranınızı artırmanın güçlü bir yoludur.

4. Ürün Önerileri
Pazarlamacılar, bir müşterinin son satın alımlarını veya göz atma geçmişini e-posta pazarlamalarına entegre ederek, e-posta listesindeki her alıcıya ürün önerileri gönderebilir.

5. Satın Almanın Terk Edilmesi
Her çevrimiçi perakendeci ve e-ticaret şirketi, bir ziyaretçinin alışveriş sepetine bir ürün koymasının onu satın alacakları anlamına gelmediğini bilir. Dijital alışveriş sepeti terk etme oranının dünya çapında %74,3’tür.

Böyle bir durumda e-posta pazarlaması ve otomasyonu kullanarak müşterinin geri gelmesini sağlamaya çalışabilirsiniz.

E-Posta Pazarlama için Gerekli Veriler Nasıl Alınır?
E-posta kampanyalarınızı kişiselleştirmek istiyorsanız, önce e-posta listenizde kayıtlı adlar ve konumlar gibi bilgilere sahip olmanız gerekir. Abonelerinizle ilgili sahip olduğunuz veriler, hedef kitlenizi bölümlere ayırmanıza olanak tanır; bu, daha hedefli e-postalar oluşturmanın anahtarıdır.

Bunu yapmanın birkaç yolu var:

E-posta abonelik formu kullanma
Entegrasyonları kullanma
Üçüncü taraf uygulamaları kullanma
Web sitesi davranışını izleme
E-posta kampanyalarınızı kişiselleştirmek, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize inanılmaz derecede hedeflenmiş ve alakalı içerik sunmanın kanıtlanmış bir yoludur. Bunun karşılığında, büyüyen işletmeniz için daha yüksek yatırım getirisi ve gelir elde edebilirsiniz.

E-posta pazarlamada kişiselleştirme yaparken aklınızda bulundurmanız gerekenler aşağıdaki şekildedir:

En etkili kişiselleştirilmiş e-posta’yı oluşturmak için aboneniz hakkında mümkün olduğunca çok veri toplayın.
Kişiselleştirilmiş e-posta’ların en yüksek katılımı ve geliri sağladığını unutmayın.
Kişiselleştirmenizi geliştirmek için listenizi dikkatlice bölümlere ayırın.
Doğru verileri doğru zamanda toplayarak kişiselleştirme yapın.

WhatsApp