Email ve E-Posta Hataları ve Çözümleri

Anasayfa Kurumsal Blog Email ve E-Posta Hataları ve Çözümleri

SMTP Hata Kodları Nasıl Görünür?
E-posta hata bildirimleri, durum kodları biçiminde görünür. Ve bir durum kodunun sözdizimi genellikle karşılaşılan sorunun türü hakkında daha fazla ayrıntı veren 3 basamaklı bir sayıdır.

Koddaki ilk sayı sınıftır ve genellikle 2, 4 veya 5’tir. Bu ilk rakam size aşağıdakilerin olup olmadığı konusunda bazı genel bilgiler verir:

2 – Başarılı

4 – Geçici arıza (Temporary failure)

5 – Kalıcı arıza (Permanent failure)


E-posta Hata Kodu Kategorileri
E-posta Hata Kodu Kategorileri
1. 2XX (Başarılı)
Buradaki başarı, DSN’nin (Delivery Status Notification) başarılı teslimat raporu verdiği anlamına gelir.

2XX, bir hata kodu olarak adlandırılsa da, 200-299 kodunu gördüğünüzde, gerçekten başarılı olmuşsunuzdur ve ileti, iletilme süreci boyunca posta sunucularında herhangi bir sorunla karşılaşmamıştır.

2. 4XX (Geçici Arıza)
400-499 arasındaki kodları geçici hata kodları olarak kabul edilir, e-posta teslim edilmese bile sonra yeniden denediğinizde teslimat sağlanabilir.

Hata kodu raporun teslim edilmeyen yanıtında gelir. Aynı posta gelecekte gönderilirse, başarıyla teslim edilebilir. Bu kodlar genellikle posta aktarım aracısı (MTA) sunucusunu, iletiyi teslimatı başarılı olana veya zaman aşımına uğrayana kadar sıraya koymaya zorlar; genellikle değer 1 ile 5 gün arasında herhangi bir yerde olabilir.

4XX hatalarını doğru gitmeyen bir e-posta olarak düşünebilirsiniz, ancak yine de daha sonra teslim edilme şansı olabilir.

3. 5XX (Kalıcı Arıza)
500-599 arası e-posta hata kodları, e-posta’nın orijinal olarak gönderildiği formda gönderilerek çözülemez. Başarılı bir teslimatın gerçekleşmesi için, hedefte veya postanın kendisinde bazı ayarlamalar yapılmalıdır. MTA (Mail Transfer Agent) sunucusundaki bir değişiklik, mesajı kuyrukta bırakmaması, bunun yerine onu kuyruktan silmesi ve hatayı size bildirmesi için “Teslim Edilmedi” yanıtı hatasını size geri gönderir.

Çoğu senaryoda, 5XX hataları işlerin ters gittiğinin ve e-posta’nın belirtilen e-posta adresine teslim edilmediği anlamına gelir.

E-Posta Hataları Çözümleri
E-Posta Hataları Çözümleri
1. 4XX Hataları (Geçici Arıza)
Bir gönderen e-posta’sını göndermeye çalıştığında, gönderenin e-posta istemcisi önce gönderenin posta sunucusuna internet üzerinden bağlanır ve ardından iletiyi iletir. Alıcının e-posta sunucusu e-posta’yı kabul ettiğinde, e-posta onu okuyabilen alıcının gelen kutusuna ulaşır.

Ancak, bu aktarım süreci, e-posta sınırına ulaşma, erişilemeyen e-posta sunucuları, DNS hataları ve daha fazlası gibi geçici sorunlar nedeniyle engellenebilir. E-posta hata kodu numarası, size kesin nedeni gösterecektir.

E-posta Sınırlarına Ulaşmak
Bir e-posta gönderdiğinizde, genellikle posta sunucunuzla bağlantı kurulur. Çoğu posta sunucusunun bir e-posta hesabı için izin verilen bağlantı sayısı sınırı vardır. Sınır, spam veya kötüye kullanımla mücadele etmek için ayarlanmıştır. Biri bu sınırı aşmaya çalıştığında, 451 gibi geçici bir e-posta hatası oluşur.

Peki bu durumun çözümü nedir?

Sınırları kontrol etmek ve sınır çok düşük ayarlanmışsa posta sunucusunda bu sınırı artırmak için e-posta servis sağlayıcınızın müşteri desteğiyle iletişime geçebilirsiniz.

Alan Adı Hataları
Alan adı hataları, alıcının posta sunucusu, alıcının veya gönderenin meşru olup olmadığını doğrulayamadığında ortaya çıkabilir Gönderenin IP’si meşru bir sunucuya benzemiyorsa, e-posta teslimi gerçekleşmez.

Peki bu durumun çözümü nedir?

Bu sorunu gidermenin tek bir yolu yoktur, ancak düzeltmek için e-posta kimliğinizi iki kez kontrol edin ve her şey yolunda görünüyorsa, müşteri desteğini arayarak sunucu ayarlarını kontrol etmesini ve eksik veya yanlış yapılandırılmış girişleri düzeltmesini isteyin.

DNS Sorunları
Bir e-posta gönderdiğinizde, gönderen alanın, alıcının e-posta sunucusunun IP adresini bulması gerekir. Bu herhangi bir nedenle başarısız olursa, e-posta teslimi başarısız olur.

Peki bu durumun çözümü nedir?

Çoğu zaman, sorun büyük olasılıkla ulaşılamayan bir DNS sunucusundan kaynaklanmaktadır. DNS sunucularının düzgün çalışıp çalışmadığını veya bir sorun nedeniyle erişilemez olup olmadığını kontrol etmek için sorunu müşteri desteğine bildirin. Bu durum, genellikle, çok geçmeden otomatik olarak çözülen geçici bir ağ sorunundan kaynaklanır.


2. 5XX Hataları (Kalıcı Arıza)
Yanlış E-posta Adresi
Çok basit bir hata gibi görünüyor, ancak alıcının e-posta adresini yanlış yazan çok fazla kişi var. Bu yüzden yanlış e-posta adresi, 5.1.X hatalarının ortak nedenidir.

Peki bu durumun çözümü nedir?

Bunu sorunu düzeltmek için, e-posta adresini doğru yazdığınızdan emin olun ve bir hata görürseniz mesajı yeniden gönderin.

Geçersiz E-posta Adresine Yönlendirme
Alıcınızın e-posta adresi doğru yazıldıysa, alıcının e-posta’larınızı başka bir (çoğunlukla geçersiz) e-posta adresine otomatik olarak yönlendirip yönlendirmediğini öğrenin. Bunu belirlemek için, alıcının Teslim Edilmedi Raporundaki (NDR) e-posta’sının, gönderdiğiniz klasördeki alıcının e-posta kimliğiyle tam olarak eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

İki adres tamamen farklıysa, bu kişiyle diğer yollarla iletişime geçin ve kişinin e-posta’larını sizden gelen e-posta’ları otomatik olarak farklı bir hedefe iletecek şekilde yapılandırıp yapılandırmadığını öğrenin.

Peki bu durumun çözümü nedir?

E-posta’larınızı kötü bir e-posta kimliğine iletmek için kural yapılandırmış olabilirler. Durum böyleyse, söz konusu hedef e-posta’yı düzeltmeleri veya kuralı tamamen kaldırmaları gerekir. Her iki durumda da alıcıyla farklı bir şekilde iletişim kurmanız gerekir.

Hesap Güvenliği İhlali
Tanımadığınız birine orijinal bir e-posta gönderdiğinizi hatırlıyor musun? Hatırlamıyorsanız, muhtemelen bir bilgisayar korsanı veya spam yapan tarafından, hesabınız aracılığıyla bir e-posta gönderilmiş olabilir.

Peki bu durumun çözümü nedir?

Bilinmeyen veya garip mesajlar (yani, gönderdiğini hatırlamadığınız mesajlar) için gönderilen e-posta’larınıza göz atın. Böyle bir e-posta tespit ederseniz, hesabınızın ele geçirilme ihtimali yüksektir.

Hesabınızın ele geçirildiğinden eminseniz, aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

Parolayı sıfırlayın ve cihazlarınızda kötü amaçlı yazılım taraması yapın. Daha sonra hemen e-posta servis sağlayıcınızla iletişime geçin.

Umarız, artık e-posta hatalarıyla nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda bir fikriniz var. Son zamanlarda çok sayıda e-posta geri dönüşü yaşıyorsanız ya da zaman zaman bu duruma maruz kalıyorsanız, başka bir e-posta servis sağlayıcıya geçmeyi düşünebilirsiniz.

WhatsApp