Ember Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Ember Nedir?

Ember.js açık kaynak kodlu, ücretsiz, kullanıcı taraflı (client-side) web uygulamaları geliştirmeyi sağlayan bir JavaScript framework’üdür.04 Ocak 2021
Ember Nedir?
Ember.js açık kaynak kodlu, ücretsiz, kullanıcı taraflı (client-side) web uygulamaları geliştirmeyi sağlayan bir JavaScript framework’üdür. Ember.js ile veri yönetimi ve uygulama akışları gibi bir framework’ten beklenebilecek her şeyi yapabilirsiniz. Ember.js ilk sürümü 2011 Aralık’ında, SproutCore MVC Framework olarak Yehuda Katz tarafından yayımlanmıştır. Ember.js’in ilk stabil sürümü (2.10.0) ise 28 Kasım 2016’da yayımlanmıştır. Framework’ün en çok tercih edilme sebeplerinden bir tanesi ise Single-page Application (SPA) özelliğidir. Bu sayede sayfa yenilemeden kullanıcı isteklerini karşılayabilirsiniz.
Ember Kullanmanın Avantajları
URL desteği
Yuvalanmış Kullanıcı Arabirimleri
DOM’yi en aza indirir.
Güçlü veri katmanı, Java ile iyi bir şekilde bütünleşir.
Değerleri değiştirmek için gözlemcileri kullanır, bu da yalnızca değiştirilen değerleri oluşturmaya neden olur.
Daha hızlı önyükleme süreleri ve doğal kararlılık
Yapılandırma üzerinden sözleşme
Ayrıntılı yapılandırma sağlamak yerine, Ember.js, adlandırma kurallarına uymayı ve otomatik olarak sonuç kodunu oluşturmayı tercih eder, yapılandırmaları yalnızca sözleşmeye uyulmayan durumlar için işaretler.

Veri katmanı
Uygulamanız için herhangi bir veri katmanını kullanabilirsiniz, ancak her yeni Ember uygulaması Ember Data adı verilen tam özellikli bir veri erişim kitaplığı içerir. Ember Data, aynı anda birden çok kaynaktaki verilere erişmenize, eşzamansız ilişkiler kurmanıza ve modelleri uygulamanız halinde güncel tutmanıza olanak tanır.
Route Katmanı
Klasik MVC web mimarisindeki GET tipindeki request’lere URL’e bağlı olarak cevap veren Controller katmanının karşılığı, genelde view state sorumluluklarına sahip, pseudo-controller sunan diğer muadillerinden farklı olarak ember.js’te mevcut. Route konsepti, içeriği karşılayan ve tanımlayan aktif URI kullanımını mecburi kılan bir katman.

WhatsApp