En Sık Tercih Edilen Kod Editörleri Nelerdir? Yazılımcılar için En İyi Kod Editörleri

Anasayfa Kurumsal Blog En Sık Tercih Edilen Kod Editörleri Nelerdir? Yazılımcılar için En İyi Kod Editörleri


Doğru kod editörünü bulabilmenize yardımcı olmak için en iyi kod editörleri kılavuzu oluşturduk.

En iyi kod editörleri, daha verimli ve yaratıcı olmanıza yardımcı olarak üretkenliğiniz ve iş akışınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Kod editörleri size oldukça fazla şey sağlar. Bunlara örnek verecek olursak; Kod yazmada sizi daha verimli hale getiren hızlı ve esnek bir ara yüz, kod hatalarını incelemenize ve düzenlemelerin nerede yapılması gerektiğini keşfetmenize yardımcı olacak işlevsellik, kolayca özelleştirilme potansiyeli ve uygun kullanıcı ara yüzüdür.

Bunların hepsi çok fazla sorgulanabilecek konu gibi gelebilir, ancak her gün kod düzenleyiciniz ile kaç saat harcadığınızı düşünün. O yüzden kod editörünün en iyi şekilde göründüğünden ve çalıştığından emin olmak istemez misiniz?

Elbette herkes farklı bir şekilde kodlar, bu nedenle belirli bir kod düzenleyiciyi genel olarak en iyi olarak ayırmak imkansızdır. Bununla birlikte, yapabileceğimiz şey, size bugün mevcut olan en iyi kod editörlerinden bir seçim sunmaktır. Her bir kod düzenleyicisinin ne olduğunu açıklamak ve en uygun olanı seçmenize yardımcı olması için bu blog yazımız size yol gösterecektir.

IDE Nedir?
Türkçesiyle Tümleşik Geliştirme Ortamı bilgisayar yazılımcıların daha kolay şekilde yazılım geliştirebilmesini sağlayan, yazılım geliştirme aşamasında geliştiriciye bir çok araç sunarak daha kolay ve etkili yazılım geliştirmesini yardımcı olan yazılımlardır.

IDE kullanan geliştiriciler debugging, otomatik tamamlama, kodlama hataları gibi bir çok kolaylaştırıcı özelliğe sahiptirler.

Kod Editörü Nedir?
Bir kod editörünü, bilgisayarlar da bulunan klasik not defteri uygulamasının gelişmiş versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Not defterinden farklı olarak bu araçlar sözdizimi vurgulama (text highlight) özelliğine sahip ve düz metin yazımları için değil de, programlama dilleri için kullanılan versiyonlarıdır.

IDE ve Kod Editörü Arasındaki Fark
IDE ve bir kod düzenleyicisinin tam tanımı ile ilgili hala karışıklık var gibi görünebilir. Sorunun bir kısmı, iki özellik arasındaki çizginin, özelliklerin geçişi nedeniyle bulanıklaştığı gerçeğinden kaynaklanabilir.

Temel olarak, Entegre Geliştirme Ortamı veya IDE, aynı yerde kod yazmanıza, derlemenize, yürütmenize ve hata ayıklamanıza izin veren bağımsız bir pakettir. Öte yandan, bir kod editörü, yerel yetenekler veya isteğe bağlı eklentiler aracılığıyla kod yazma işlemini kolaylaştıran çeşitli özelliklere sahip bir metin editörüdür.

Genellikle, IDE tek bir dile odaklanır ve dile özgü derleyici / yorumlayıcı ve hata ayıklayıcıyı içerir. Buna karşılık, kod editörleri, yeteneklerinde daha genel bir amaçtır ve bir dizi programlama dili ile çalışabilirler. Kod editörleri kod yazmakla sınırlıdır ve bu aşamanın ötesine geçmezler.

Hem IDE hem de kod editörleri, kod tamamlama, ipuçları, kod bölümlerini vurgulama ve kod bölümlerinin özel katlanması gibi ortak özellikleri paylaşır. Bir IDE veya kod düzenleyicisi arasında seçim yapmak büyük ölçüde kişisel tercih, özel programlama dili ve iş akışlarıdır.

Bir IDE veya Entegre Geliştirme Ortamı, programcıların bilgisayar programı yazarken kullandığı farklı programlama dillerini birleştirmelerini sağlar.

Kaynak Kodu Düzenleme

Kod yazmak, programlamanın önemli bir parçasıdır. Boş bir dosyayla başlıyoruz, birkaç satır kod yazıyoruz ve bir program doğuyor! IDE’ler bu süreci sözdizimi vurgulama ve otomatik tamamlama gibi özelliklerle kolaylaştırır.

Kod Yapısı Vurgulama

Dilinizin kod yapısı bilen bir IDE görsel ipuçları sağlayabilir. Anahtar kelimeler farklı renklerle vurgulanır. Kod yapısı vurgulama, farklı dil sözdizimi öğelerini görsel olarak netleştirerek kodu okumayı kolaylaştırır.

Otomatik Tamamlama

IDE programlama dilinizi bildiğinde, bir daha ne yazacağınızı tahmin edebilir! Örneği bir koda html yazdığınızda olağan html kodlarını size seçenek olarak sunacaktır.

Hata Ayıklama

Hiçbir programcı hataları ve programları hatalı yazmaktan kaçınmaz.

Bir program doğru çalışmadığında, IDE’ler programcıların farklı değişkenleri incelemelerine ve kodlarınındaki hataları kolayca bulmalarına olanak sağlayan hata ayıklama araçları sağlar.

IDE’ler ayrıca derleme öncesi hataları önlemek için kodlama yaparken ipuçları sağlar .

Sublime Text
Fiyatı: 80 $ | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Sublime HQ

Sublime Text, en iyi kod editörlerinin çalışma şeklini gerçekten değiştiren bir editördür. Basit ve duyarlı olması, Sublime Text’i en iyi kod düzenleyicisi yapan şeylerden biridir. Bir dosyayı açıp hızlı bir düzenleme yapmak istiyorsanız, yükleme için birkaç saniye beklemek pek bir şey ifade etmeyebilir.

Sublime Text’in bir diğer büyük yararı, paket yöneticisi aracılığıyla yüklenebilecek devasa ve sürekli büyüyen bir eklenti listesi ile çılgınca genişletilebilir olmasıdır. Seçenekler arasında düzenleyicinin görünümünü özelleştirmek için temalar, kod linterleri (kodunuzdaki hataları daha hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olabilir), Git eklentileri, renk seçiciler ve daha fazlası bulunur.

Sublime Text‘i indirmek ve kullanmaya başlamak ücretsizdir ancak uzun süreli kullanım için 80 ABD doları ödemeniz gerekir. Ödemeye karar verirseniz, kullandığınız herhangi bir bilgisayar için aynı lisans anahtarı sizin tarafınızdan kullanılabilir, böylece ödeme hatırlatma açılır penceresini kapatmak için tüm makinelerinize aynı kodu girebilirsiniz. Bununla birlikte, ücretli lisans, Sublime Text’in belki de en büyük dezavantajıdır.


Visual Studio Code
Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Microsoft

Visual Studio Code, Microsoft tarafından geliştirilen bir kod düzenleyicidir ve şaşırtıcı bir şekilde açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu listedeki kod editörleri arasında, muhtemelen bir IDE olmaya en yakın olanıdır. Çok stabil olmasına rağmen yavaş programlardan biridir. Bununla birlikte, hızlı Git taahhütleri veya birden çok klasör değerindeki içeriği açma ve sıralama gibi pek çok ilginç görevi yerine getirebilir.

Visual Studio Code, son dönemde metorik bir popülasyon artışı gördü. Microsoft, kullanıcı tabanını sürekli olarak genişletiyor ve geliştiricileri diğer editörlerden uzaklaştırıyor. VS Code, hayranları için büyük bir kazanım olan yerleşik bir terminalin yanı sıra yerleşik Git desteğine de sahip. IntelliSense özelliği, kodun otomatik olarak tamamlanmasının yanı sıra işlev parametreleri ve bilinen değişken adları hakkında da bilgi sunuyor.


Atom
Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Github

Atom açık kaynak kodludur ve GitHub tarafından geliştirilmiştir. İlk gelişiminde, Sublime Text tarafından popüler hale getirilen yeni editör stilinden büyük ölçüde etkilendi. Ancak, temel farklılıklar vardır: Atom ücretsiz ve açık kaynaktır ve Git ve GitHub ile kullanıma hazır kolay entegrasyon sunar. Atom tarihsel olarak performans ve kararlılık sorunları yaşamıştır, ancak bunlar olgunlaştıkça önemli ölçüde azalmıştır. Hala bazı kod editörlerinden daha yavaş başladığı doğru, ancak ondan sonraki diğerleri kadar güvenilir ve kullanımı hızlıdır.


Brackets
Brackets, Adobe’nin açık kaynak editörüdür ve çok yönlü bir yazılım gibi görünmektedir. Bazıları kadar sözdizimi vurgulaması için yerel olarak pek çok dili desteklemez (ancak yine de epeyce vardır). Ön uç teknolojilere odaklandığı için, Less ve Sass gibi CSS ön işlemcilerini de destekler.

Brackets, olağan hız ve güvenilirlik ölçütlerinin çoğunda ilk sıralarda çıkmaz, ancak araştırmaya değer birkaç benzersiz özelliğe sahiptir. Çoğunlukla menüleriyle yapılandırılabilir, oysa bu listedeki diğer düzenleyicilerin çoğu yapılandırma dosyalarını düzenlemenizi gerektirir (isterseniz yapılandırma dosyasını Brackets içinde de düzenleyebilirsiniz).

Hızlı CSS düzenleme için ilginç bir özellik de var. Bir HTML sayfasındaki küçük bir bölümü açmak için bir kısa yol tuşu kullanabilir, ardından seçtiğiniz öğeyi etkileyen herhangi bir CSS kuralını düzenleyebilir. Bu, bir şekillendirme problemini hızlı bir şekilde bulabileceğiniz ve etrafta arama yapmakla zaman kaybetmeden düzeltebileceğiniz anlamına gelir.

İlginç bir tasarım kararı, Brackets’in açık dosyaları göstermek için hiç sekme kullanmamasıdır. Bunun yerine, sol üstte, dosya ağacının üstünde bir açık dosya menüsü vardır. Bölünmüş pencere görünümünü kullanıyorsanız, bu açık sekmeler listesi, aradığınız dosyanın daha kolay konumu için ‘Sol’ ve ‘Sağ’ı da böler. VS Code, örneğin benzer bir açık dosya menüsü kullanır, ancak aynı zamanda sekmeleri de kullanır. Brackets de bu, maksimum ekran alanını etkinleştirir, ancak sekmede gezinmeye alışkınsanız sarsıcı bir deneyim olabilir.


Vim
Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Vim.org

Vim belki de bu listedeki en tartışmalı kod editörüdür. Vim, Linux işletim sistemleri ve macOS ile yerel olarak bulunan ve Windows için indirilebilen bir komut satırı yazılımıdır. Vim, birçok eski tip programcının ve klavye meraklılarının favorisidir.

Program tamamen klavye aracılığıyla gezdirilir, bu da onu çok daha hızlı ve daha verimli hale getirir. Ancak bunu nasıl çalıştıracağınızı öğrenmek için çaba sarf etmeniz gerekiyor. Ayrıca son derece özelleştirilebilirdir (bir komut satırı programı özelleştirilebildiği ölçüde). Kod düzenleme sürecini hızlandırmak için bir dizi klavye kısa yolu kullanabilir ve daha da iyisi, kendi iş akışınıza uyacak özelleştirilmiş komutlar oluşturabilirsiniz.

Vim, kullanıcı ara yüzü eksikliğinden dolayı en dik öğrenme eğrisi ve belki de genel olarak en kötü kullanıcı deneyimlerinden biri için ödülü kazanır. Vim’de nasıl gezinileceğini öğrenmek o kadar da zor değil, ancak kısa yolların kas hafızasını oluşturmak ve düzenleyiciyi en iyi nasıl özelleştireceğinizi (bu programdan en iyi şekilde yararlanmak için yapmanız gereken) bulmak çok daha uzun sürer.

Vim inanılmaz derecede kararlı, hızlı ve hem deneyimli komut satırı meraklıları hem de yeni, ilgilenen kullanıcılar için gerçek bir keyif. Öğrenmek için zamanınız varsa, Vim kodlama üretkenliğinizi gerçekten artırabilir ve dikkate alınması gereken çok az kullanıcı ara yüzü ile neredeyse sorunsuz bir çapraz platform deneyimidir.


Notepad++
Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Windows | Geliştirici: Don Ho

Notepad++, Windows işletim sistemi içerisine gömülü olarak gelen Notepad yazılımının yerine kullanılmak üzere açık kaynak kodlu bir metin editörü ve kaynak kodu editörüdür.Scintilla düzenleyicisi temel alınarak geliştirilen Notepad++, birçok yazılımlama diline ait kodu görüntüleyip uygun olarak renklendirebilme özelliğine sahiptir.Notepad++ özgür yazılım olarak dağıtılmaktadır.


Coda
Hızlı ve temiz kod düzenleyici.

Fiyatı: 99 $ | Platform: OS X | Geliştirici: PanicMetin editörü Coda (şimdi sürüm 2’de), birçok kullanışlı araç sunan bir OS X uygulamasıdır. Her zamanki kod düzenleyici seçeneklerinin yanı sıra, bazı ilginç özellikler de vardır. Örneğin, Bul ve Değiştir, RegEx’i tek tuşla basitleştiren bir ‘Joker Karakter’ simgesi içerir ve Coda Pops, kolay kontroller kullanarak renkleri veya gradyanları hızlı bir şekilde oluşturmanıza olanak tanır.


Peki siz hangi kod editörünü veya IDE’yi tercih ediyorsunuz?

En iyi kod editörleri listesine göz attıysanız sıra, yeni projeler geliştirmek için yeni programlama dilleri öğrenmekte. Sizin için hazırladığımız programlama dili odaklı blog yazılarımıza göz atarak hızlıca yeni projeler oluşturmaya başlayabilirsiniz.????

WhatsApp