Endüstri 4.0 Büyük Veri Analitiği: Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Endüstri 4.0 Büyük Veri Analitiği: Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

Bulut bilişim nedir?
Bulut bilişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, büyük verilerin internet üzerinde depolanabilirliği ve erişilebilirliği kolaylaşmıştır.
Bu imkanlar doğrultusunda Endüstri 4.0’ın yapı taşlarından olan büyük veri (big data) tanımı sektörde uygulanabilir duruma gelmiştir.
Günümüz teknolojisi dünyasında var olan mevcut cihazlar, kullancıların daha fazla kişisel veri saklamak istemesi doğrultusunda büyük sorunlara sebep olmaktadır. Bununla birlikte cihazların özellikleri, kapasiteleri de gittikçe artmaya devam ediyor.
Tüm bu sorunlara çözüm olarak ortaya çıkan Bulut (Cloud) Teknolojisi, en düşük kapasiteli cihazlarda dahi istenilen yerden istenildiği zaman verilere ulaşılmasını sağlıyor. Bu işlemleri de, dijital bir ağ ile çoklu sunucu bağlantısı sayesinde gerçekleştiriyor.
Bulut bilişim geliştirme modelleri, avantaj-dezavantajları, big data ile ilişkisi ve sektördeki uygulama alanlarını merak ediyorsanız bu blog yazısı tam size göre! ????
Bulut Bilişim Nedir?
Bulut bilişim temeli 1950’li yılında atılmıştır.
Amazon, bulut bilişimin gelişmesinde önemli bir rol oynayarak ilk bulut bilişim hizmeti olan Amazon S3’ü 2006 yılında hizmete girmesini sağlamıştır. O dönemden itibaren yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Son birkaç yıldır ülkemizde yaygınlaşan bulut teknolojileri oldukça hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.
Bulut teknolojisinin üç yapıtaşı vardır; SaaS (Software as a Service) yazılımı servis olarak sunma, PaaS (Platform as a Service) platform hizmeti ve IaaS’tır (Infrastructure as a Service) sunucu altyapı hizmetidir.

Bulut Bilişim Nerelerde Kullanılır?
Bulut teknolojisi; şirketler, üniversiteler vb. büyük kuruluşlar tarafından kullanılır.
Bulut teknolojisini kullanmak, kişisel bilgisayarların yükünü azaltır. İnternet üzerinde depoladığımız tüm verilerimizin sanal bir makine üzerinde depolanması ile birlikte internete bağlı olan cihazlar ile bu bilgilere kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.


Bulut Bilişim’in Geliştirme Modelleri
Bulut Çeşitleri 4’e ayrılmaktadır. Bunlar:

Public Cloud (Genel Bulut): Sunucular ile kurulan bulut teknolojisidir. Küçük ve orta ölçekli şirketlerde kullanılan bu teknoloji, ücretsizdir veya kullanıma göre fiyatlandırılır. Bu modele örnek olarak, elektronik postalar gösterilebilir.
Microsoft, Google gibi genel bulut sağlayıcıları kendi altyapı kaynaklarını işler ve sadece internet üzerinden erişim sağlanır.

Private Cloud (Özel Bulut): Bilgilerine önem veren genelde büyük şirketlerin tercih ettiği bir teknolojidir. Erişim güvenliği ve gizlilik seviyesi yüksektir. Microsoft bunu size Hyper-V ve System Center Ürün Ailesi yardımı ile sağlamaktadır.

Hybrid Cloud (Melez Bulut): Public ve Private Cloud’un birleşiminden ortaya çıkan bir yapıdır. Şirketlerin hacmine göre değişen bir yapıya sahiptir.

Community Cloud (Topluluk Bulut): Birkaç şirket ile ortak kullanılan hizmetleri barındıran bir bulut teknolojisidir. Sadece topluluk üyeleri verilere erişebilmektedir.

Big Data ( Büyük Veri) ve Bulut İlişkisi
Big Data; zamanla elde edilen, yapılandırılmış veya yapılandırılmamış verilerdir.

Son yıllarda üretilen veriler işlenmek üzere depolanıyor. Bu noktada bulut bilişim olanaklarının, depolama ve bilişim gücü sınırlarını ortadan kaldırması büyük verinin önünün açılmasına yardımcı olmuştur.

Verilerin, boyut, çeşitlilik ve karmaşıklık anlamında sürekli gelişmesiyle devam etmesi, büyük veri konusunun sorun olma durumunu değiştirerek bulut bilişimle birlikte bir çözüm odağı haline gelmesini sağlanmıştır.


Bulut Teknolojisi Hizmeti Veren Platformlar
►Dropbox (http://dropbox.com)
►Google Drive (http://drive.google.com)
►SkyDrive (https://skydrive.live.com)
►Cloud (https://cloud.google.com)
►Yandex.Disk (http://disk.yandex.com)
►Turkcell Akıllı Bulut (http://turkcellakillibulut.com)
►TTNET Bulut (http://ttnetbulutu.com)
►Ubuntu One (https://one.ubuntu.com)
►Box (http://box.com)

Bulut Bilişim Türleri
Bulut bilişim türleri, ihtiyaçlarınıza uygun hizmet setini seçebilmeniz için farklı düzeyde kontrol, esneklik ve yönetim sağlar.
Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

IaaS, ağ iletişimi, bilgisayarlar ve veri depolama alanına erişim sağlar. IaaS, kaynaklarınız üzerinde yüksek esneklik ve yönetim denetimi sağlar.

Hizmet Olarak Platform (PaaS)

PaaS, altyapı yönetimi ihtiyacınızı doğrultusunda udağıtma ve yönetim alanlarına odaklanmanızı sağlar.

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

SaaS, hizmet sağlayıcısı tarafından çalıştırılan ve yönetilen tamamlanmış bir ürün sağlar.

Bulut Bilişim Uygulamaları
►Karelport.com: Bulut üzerinden hizmetler, fırsatlar ve sosyal paylaşım olanakları sunan online iş çevresidir.
►Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2): Ölçeklenebilir ve kullanım kapasitesi kadar ücretleme yapılan Amazon.com’un bulut işlem gücü servisi sağlar.
►Fizy.com: Bulut üzerinde müzik dinleme servisi sağlar.
►Google Apps: Ofis, veri ve iletişim amaçlı online uygulamaları içerir.
►Salesforce.com: Salesforce’un müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) servisi sağlar.

WhatsApp