Etkili Bir E-posta Pazarlama Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Anasayfa Kurumsal Blog Etkili Bir E-posta Pazarlama Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

E-posta kullanan herkes; hemen sildiği, spam olarak işaretlediği veya tamamen görmezden geldiği bir e-posta almıştır.

Peki ya sizin insanlara gönderdiğiniz e-posta pazarlama kampanyaları da aynı muameleyi görüyorsa…

E-posta’larınıza bu oluyorsa, nedenini anlamanız gerekir. Belki kitlenizin dikkatini yeteri şekilde çekmiyorsunuzdur ya da konu satırlarınız ve harekete geçirici mesajlarınız yeteri kadar etkili değildir.

Abone listelerinize spam göndermediğiniz sürece, e-posta pazarlama mesajları doğrudan müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize ulaştırmak için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Müşteri ilişkilerini güçlendirir ve potansiyel müşterilerinize size ulaşmalarını hatırlatmaya devam eder.

Öyleyse bugün, etkili bir e-posta pazarlama kampanyası nasıl oluşturulur, bunun üzerinde duralım.

Etkili Bir E-posta Pazarlama Stratejisi Oluşturma
1. Hedeflerinizi İyi Tanımlayın
E-posta pazarlama stratejinizi planlamaya başlamadan önce, hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir. Bu yüzden e-posta pazarlama kampanyanızın sonunda neye ulaşmak istediğinizi belirleyin.

En yaygın e-posta pazarlama hedeflerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Marka görünürlüğünü artırma
Satışları artırma
Yeni müşteriler edinme
Mevcut müşterilerle ilişkiler kurma
Marka sadakatini artırma
Web sitesi trafiğini artırma
2. Organik E-posta Listesi Oluşturun
Organik bir e-posta listesi oluşturmak, e-posta pazarlama stratejinizin başarısı için çok önemli olsa da, e-posta listesi satın alan birçok pazarlamacı vardır. Bu elbette, kısa sürede daha fazla kişiye ulaşmak için oldukça etkili bir yöntem olarak görülebilir ama özellikle Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun getirdiği yaptırımlarla birlikte oldukça riskli bir hale gelmiştir.

Peki ya bu konuyla alakalı bir kanun olmasaydı…

Abone listesi satın almak, kanun çıkmasaydı da riskli olacaktı.

Neden m?

Çünkü satın alınan listeleri kullanarak itibarınıza zarar verebilirsiniz. E-posta’larınız spam klasörüne düşebileceğinden, e-posta listelerini kullanmak iyi bir fikir değildir. Ve satın alınan e-posta listelerinde birçok kişi sahtedir.

Peki satın alınan listeler tam olarak neden bir problem?

Çünkü e-posta’larınızla ilgilenmeyen kişilerin gelen kutularına düşen kampanyalarınız, iyi tıklanma ve açılma oranları almanıza yardımcı olmaz.

Başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmak için hedef kitlenize e-posta göndermek önemlidir. Fakat sektörünüze, nişinize ve ürünlerinize ilgi gösteren kişilere e-posta göndermeniz gerekir. Bunun için de organik bir listeye sahip olmalısınız. Organik liste oluşturmanın en kolay yolu, web sitenize “Abone Ol” düğmesi eklemektir. E-posta kimliklerini kaydetmek için bu düğmeyi bir katılım formuna bağlamanız gerekir.

3. E-posta Listelerinizi Segmentlere Ayırın
E-posta Listelerinizi Segmentlere Ayırın
E-posta listenizi oluşturduktan sonra, ilgili parametrelere göre segmentlere ayırmanız gereki.r

E-posta listelerinizi segmentlere ayırırken göz önünde bulundurabileceğiniz bazı parametreler aşağıdaki gibidir:

Demografi – cinsiyet, konum, yaş, iş unvanı
Kullanıcı davranışı ve katılımı
Alışveriş sıklığı
E-posta listenizde segmentler oluşturarak, e-posta iletişiminizi belirli bir bölümün ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirsiniz. Segmentasyon, genel e-posta’lar göndermek yerine, e-posta’larınıza kişiselleştirme eklemenize olanak tanır.

Segmentasyon, başarılı bir e-posta pazarlama stratejisinin merkezinde yer alır. Abonelerinizin kim olduğunu ve onları nasıl hedefleyebileceğinizi anlamanızı sağlar.

4. E-posta Listenizi Temizleyin
Herhangi bir e-posta pazarlama stratejisinin en önemli noktası abone listesi olduğu için listenizi düzenli aralıklarla kontrol etmeniz çok önemlidir. Bu yüzden e-posta aboneliğinizden çıkmış olan tüm kullanıcıları listenizden kaldırın.

Çoğu e-posta sağlayıcısının, etkin olmayan aboneleri otomatik olarak kaldırma seçeneği vardır. Bu nedenle, listeyi her seferinde manuel olarak güncellemek için saatler harcamanıza gerek kalmaz.

5. Etkileyici Konu Satırları Oluşturun
Bir abone e-posta’nızı aldığında, ilk dikkatini çekecek şey konu satırınızdır. Konu satırı bir kullanıcının e-posta’nızı açıp açmamasının belirleyici faktörü olabilir.

E-posta konu satırları, açılma oranınızı doğrudan etkilediği için e-posta pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Çekici konu satırları okuyucularınızın merakını artırır ve dikkatlerini çekebilir.

Peki dikkat çekici bir e-posta konu satırı oluşturmanın sihirli formülü nedir?

Aslında sabit bir formülü yok.

Ancak, alıcının adını içeren konu satırlarının daha fazla dikkat çekmesi muhtemel.

Aynı şekilde, konu satırlarınıza en son tekliflerinizi ve indirimlerinizi eklemek de iyi bir fikirdir. Bu, kullanıcıları e-posta’nızı açmaya ve satın alma işlemi yapmaya motive edebilir.

İlgi çekici konu satırları yazmanıza yardımcı olacak bazı diğer ipuçları aşağıdaki şekildedir:

Kısa konu satırları kullanmak.
“Ücretsiz” ve “Para Kazan” gibi spam içerikli ifadeler kullanmaktan kaçınmak.
Alıcılarınıza bir soru soruyormuş gibi konu satırları hazırlamak.
6. Tonu ve Zamanlamayı Doğru Ayarlayın
Tonu ve Zamanlamayı Doğru Ayarlayın
İlgi çekici konu satırları oluşturmanın yanı sıra, hedef kitlenizde yankı bulması için kaliteli içerik de yazmanız gerekir. Sonuçta içerik, e-posta pazarlama stratejinizin merkezinde yer alır.

E-posta’larınız için içerik yazarken markanızın sesine sadık kalmanız gerekir. Buna ek olarak, kullanıcıların harekete geçmesini sağlamak için belirgin harekete geçirici mesaj düğmeleri eklemenizde fayda var.

Dikkate alınması gereken bir başka faktör de e-posta’larınızın zamanlamasıdır.

En iyi zaman, hedef kitlenize ve hedeflerinize bağlı olacaktır. E-posta’larınızı göndermek için en iyi zamanı bulmak için farklı zamanları test edin ve bu zamanlardaki açılma oranlarınızı kontrol edin.

7. Etkileyici Bir Tasarım Kullanın
Etkileyici bir e-posta tasarımı, başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi geliştirmede küçümsenmeyecek kadar önemli bir faktördür.

Peki, etkileyici e-posta’ları nasıl tasarlayabilirsiniz?

E-posta şablonlarınızı tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı faktörler aşağıdaki gibidir:

Dikey bir düzen kullanmak
Geniş beyaz alan kullanmak
Cümlelerinizi ve paragraflarınızı kısa tutmak
Harekete geçirici mesaj düğmenizi belirgin hale getirmek
Çok fazla resim kullanmaktan kaçınmak
Sosyal medyada paylaşmak için düğmeler eklemek
Alt bilgide tam iletişim bilgilerini sağlamak
8. A/B Testi Yapın
E-posta kampanyalarınızdan istediğiniz sonuçları alamıyor musunuz?

E-posta’larınıza A/B testi yapın. A/B testi, daha iyi sonuçlar için e-posta pazarlama stratejinizi optimize etmenize yardımcı olabilecek değerli bilgiler sağlayabilir.

A/B testi yapmak istiyorsanız, e-posta kampanyanızı göndermeden önce birden çok e-posta şablonu hazırlamalı ve konu satırlarınızı, tasarımınızı, e-posta içeriğinizin farklı sürümlerini test etmelisiniz. A/B testi sayesinde, hangi e-posta şablonlarının en iyi performansı gösterdiğini anlayabileceksiniz.

9. E-postalarınızı Planlayın
E-posta pazarlama, müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurmanın harika bir yoludur. Etkili bir e-posta stratejisi oluşturmak için müşterilerinizle bağlantı kurmaya odaklanmanız önemlidir.

E-posta’ları belirli bir programa göre göndermeniz önerilir, böylece müşterilerinizle düzenli olarak iletişim halinde olursunuz. Ancak, çok fazla e-posta göndermekten kaçının. Çünkü abonelerinizi rahatsız ederseniz, abonelikten çıkabilirler.

10. E-postalarınızı Mobil Cihazlar için Optimize Edin
Litmus tarafından yapılan bir araştırmaya göre, mobil, e-posta’ları okumak için en popüler ortamdır.

Birçoğumuz hareket halindeyken veya boş zamanımız olduğunda e-posta’larımızı okuruz. Ve mobil, nerede olursanız olun e-posta’larınızı kontrol etmenin en kolay yoludur. Bu yüzden e-posta pazarlama stratejinizi tasarlarken bunu göz önünde bulundurun.

E-posta tasarımınızı mobil cihazlar için optimize etmezseniz, aboneleriniz mobil ekrana zar zor sığan büyük boyutlu resimler görebilir.

E-posta pazarlama stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç e-posta optimizasyon ipucu aşağıdaki şekildedir:

E-postalarınıza çok büyük resim dosyaları yerleştirmeyin.
Görüntülerinizi izleyici ekranının oranına göre yeniden boyutlandırın.
Metninizi ayırın. Kısa, özlü cümleler ve paragraflar kullanın.
Duyarlı bir e-posta şablonu kullanın.
Uygun boyutlu CTA düğmelerini kullanın.
Kontrast renkler kullanarak CTA düğmelerinizi öne çıkarın.
Bağlantılarınızın boyutunu artırın.
Göndermeden önce tüm e-postalarınızı cep telefonlarında önizleyin.

WhatsApp