Facebook’a Reklam Vermenin Püf Noktaları

Anasayfa Kurumsal Blog Facebook’a Reklam Vermenin Püf Noktaları

Facebook reklamları ile pek çok müşteriye kısa yoldan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Dünyanın Google’dan sonra en çok ziyaret edilen sitesi haline gelen ve her kullanıcıya hizmet veren Facebook’da reklam vererek pek çok müşteriye kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün. Reklam sistemi de zaman içerisinde diğer platformlara göre daha kullanışlı ve daha geniş kapsamlı hale gelmiştir.
Verilen reklamlar bazı yöntemler ile daha etkili bir hale gelerek daha çok kişiye ulaşabilir. Bu etkili yöntemler:
Hedef Kitleyi Belirlemek
Genel hedef kitle bütün topluluklara hitap etmektedir. Özel hedef kitle ise mevcut müşterilerinizden oluşturabileceğiniz bir kitle türüdür. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi belirleyin. Kullanılacak görselleri seçin. Bunu hedef doğrultusunda belirlemek hedefe doğrudan ulaşılmanızı sağlayacaktır. Konum, yaş ve cinsiyet gibi bilgileri kullanarak hedef müşterilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Çarpıcı Bir Görsel
Görseller müşterilerin ilgisini çekmek için oldukça önemli unsurlardır. İlgi çekici ve güzel bir görsel markanızda tıklanma oranını arttıracaktır. İnsanların işletmenizi ya da reklamınızı tanıyacağı ilk şey görsellerdir. Hedef kitlenize ve reklama uygun bir görsel her şeyden önemlidir. Görsel hedef kitleyi çağırır. Bunun için de kullanacağınız görselin kalitesi oldukça önemlidir. Görselin çözünürlüğü mutlaka yüksek olmalıdır, gölgenin düşmemesi gerekir ve görsel ışığı iyi ayarlanmalıdır.
Reklamlar ile İlgili Video Oluşturma
Facebook’ta videonun, görsel, yazı vb. paylaşımlardan daha yüksek bir etkileşim oranına sahip olması, reklamda rahatça kullanılabilmesini ve etkili olmasını sağlamaktadır. Reklamlar için oluşturulan videolar,müşterilerin aklında kalması için oldukça önemlidir. Videolarda dikkat çekici unsurları mutlaka kullanın. Videoda iletmek istediğiniz mesajın sessiz biçimde de anlaşılmasını sağlayacak biçimde düzenleyin. Alt yazı kullanmak bu konuda size yardımcı olacaktır.Facebook Reklam etkileşim oranınızı arttırmak için harika bir yöntemdir, çünkü takipçilerinizin, videoya ayıracakları zaman daha fazla olacaktır.
Fırsatlardan Bahsetmek
Özel indirim ve fırsatları reklamlarda belirterek daha fazla müşterinin ilgisini çekebilirsiniz. Çeşitli çekilişler ile hediye veya indirim kazanma fırsatı sunarak da vermiş olduğunuz reklama ve işletmeye olan ilgiyi arttırmak için teşvik etmiş olursunuz.
Paylaşılabilir İçerikler Ekleyin
Ürün ya da hizmetinizi doğrudan tanıtmak yerine müşterilerinizin ilgisini çekebilecek ve paylaşılabilecek içerikler oluşturmaya dikkat edin. İnsanlara fayda sunmaya devam edin. Sonunda inanılmaz sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz. Müşterilerinizin ilgisini çekebilecek faydalı veya eğlenceli içerikler hazırlamaktan vazgeçmeyin. Özetle, bu yöntemin püf noktası, müşterilerinizin ilgisini çekebilecek içerikleri belirlemek ve etkileşimi bunlarla sağlamak, sonrasında ise ücretli reklam ve kampanyalarla ürünü istenen popülerliğe ulaştırmaktır.
Sponsorlu Haber İletilerini Kullanın
Sponsorlu haber reklamlar, diğer reklamlardan daha az maliyetli kampanyalardır. Ancak görselekleme şansını yitirirsiniz ve otomatik olarak profil resminiz paylaşılır. Eğer sponsorlu haberler iletisiyle reklam yolunu seçtiyseniz, 90 karakterden oluşacak reklam metnine uygun iletiler yazın. İletilerinizde web sitenizin linkini paylaşmalısınız.
ReklamlarınızıUygun Hale Getirin
Birden fazla reklam kampanyası ve arama sonuç sayfası yaratmak en iyisidir. Müşterilerin ilgisini çekebilecek ve onları arama sonuç sayfasına yönlendirecek mesajları test etmeniz gerekmektedir.
Mobil Uygulama Reklamları Yapmak
Firmanız mobil uygulamaya sahipse, Facebook özellikle bu uygulamalar için reklam oluşturmayı sunar ve indirilenleri takip etmeyi sağlar. Her indirmeyle bu kullanıcılara erişme imkanı sunar.
Parlak ve Canlı Renkler Kullanmalısınız
Siyah ve beyaz, göze hitap etmeyen renkler olduğu için ve mavi tonları ise Facebook’un kurumsal rengi ile birbirine girebileceği için tercih edilmemeli. En etkili renkler yeşil, turuncu, sarı ve kırmızıdır. Bunlar, görselinizin haber akışında patlamasını ve dikkat çekmesini sağlamakta.
Facebook reklamları aracılığıyla potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Doğru hedef kitleler sayesinde onlarla iletişime geçerek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

WhatsApp