Facebook’tan video atağı

Anasayfa Kurumsal Blog Facebook’tan video atağı

Sosyal alemin en güçlü oyuncusu Facebook, video konusunda son dönemde ciddi bir atak ortaya koydu. Bu alandaki en önemli rakibi Youtube ile karşı karşıya gelen popüler sosyal ağ, video konusunda ilk olarak otomatik oynatma, autoplay özelliğini aktif etmişti. Bu özelliği bir growth hack olarak da alabiliriz, nitekim güncelleme öncesinde çok da popüler olmayan bir Facebook servisi olan video alanında, ilk olarak izlenme sayıları arttı. Bunun bir sebebi 30 saniyeden az gösterimlerin de gösterim olarak sayılmasıydı. Dijital dünyada birçok kişinin eleştirdiği bu hamle, düşünüldüğü gibi Facebook videolarına hareket kazandırmıştı…

 

Facebook video sayfası test aşamasında
Facebook bununla da yetinmedi, gelen bilgiler; sosyal ağın siteden bağımsız bir video anasayfası üzerinde çalıştığı yönünde. Youtube’daki gibi sol menü üzerinden standart video izleme faaliyetleri, bunun yanı sıra popüler videolar, izlenen videolar, video izleme geçmişi ve diğer detaylar da video ana sayfasında yer alabilir. Facebook’un şimdilik bu özellikleri test ettiği, aktif etmesiyle birlikte Youtube ile ciddi anlamda karşı karşıya gelebileceği konuşuluyor.

 

Facebook’un avantajı: Kullanıcı ilgi alanı analizi
Milyarın üzerinde kullanıcı, ve her kullanıcının ilgi alanları, demografik yapısı konusundaki büyük veriyi kullanarak, Facebook’un video alanında Youtube’a karşı ciddi bir rakip olabileceği konuşulanlar arasında. Facebook video merkezi, belli ki ilgi alanına göre video belirleme ve diğer avantajlarla birlikte, apayrı bir uygulama olarak da karşımıza çıkabilir. İnsanların sitede geçirdiği zamanı iyi değerlendiren ve tüm servisler için etkin bir yapı oluşturmaya çalışan Facebook ar-ge uzmanları, video konusunda belki de ipi göğüsleyen taraf olacak!

WhatsApp