Farklı Tarayıcılara Uyumlu Tasarımlar Ziyaretçi Artırır!

Anasayfa Kurumsal Blog Farklı Tarayıcılara Uyumlu Tasarımlar Ziyaretçi Artırır!

Web tasarım sanıldığından daha zor bir iştir. Web sitesinin tasarım süreci, ardından içeriklerin eklenmesi, arayıcı optimizasyonu gibi işlemler uzun ve yorucu bir süreçtir. Her ne kadar bu süreç uzun ve yorucu olsa da son derece gereklidir. Her ne kadar iyi tasarlanmış da olsa daha sonrasında web sitesinin sunumu ve pazarlanması da ayrıntılı bir çalışma gerektirir. Bu çalışmaların sonucunda her geliştirici web sitesinin başarısını görmek ister. Kullanımı kolay, responsive olan ve SEO çalışması yapılmış web siteleri başarıya çok yakındır. Bütün bu süreçlerin yanında tarayıcı uyumu da web sitesinin başarısı için olmazsa olmazdır.

 

Peki neden farklı tarayıcılarla uyumlu tasarımlar yapmalıyız?
Günümüzde çoğu teknoloji günden güne değişmekte. Tarayıcılar da bu değişimden etkilenmekte. Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera gibi bir çok web tarayıcısı hem mobil platformlarda hem bilgisayarlarda hizmet vermekte. Her geçen gün yeni bir güncelleme ve sürümle karşı karşımıza çıkmaktalar. Bu durum da tasarımcıların dikkat etmesi gereken önemli konulardan. Yapılan her sayfa, her tarayıcıdan farklı şekilde yorumlanacağı için farklı sonuçlar verebilir. Örneğin Google Chrome üzerinde çok iyi sonuçlar veren bir web sayfası, Mozilla Firefox üzerinde uyumsuzluklar nedeniyle çok kötü bir görünümle karşımıza çıkabilir. Google Chrome’un eski versiyonlarında sorunsuz görüntülenen bir web sitesi, yeni versiyonlarda sorun oluşturabilir. Bu tür durumlar ziyaretçi sayısını düşürüp sitenizin arama motorlarında alt sıralarda görüntülenmesine neden olabilir. En önemlisi onca emeğin boşa gitmesi demektir.

 

Bu nedenle sayfaların farklı tarayıcılarda doğru şekilde görüntülenmesi tasarım süreçlerinin en önemli unsurlarından biridir. Geliştirme esnasında mutlaka farklı tarayıcılarla test edilmesi gerekir. Tarayıcılarda uyumluluk konusu, web tasarımı ve sitenizde başarı için en az responsive tasarım ve seo çalışmaları kadar önemli bir konudur.

WhatsApp