Fintech Nedir? Finans Sektöründeki Etkileri Nelerdir?

Anasayfa Kurumsal Blog Fintech Nedir? Finans Sektöründeki Etkileri Nelerdir?

FinTech Nedir?
FinTech, “Finansal Hizmetler (Financial Services)” ve “Teknoloji (Technology)” nin bir kombinasyonunu ifade eder. FinTech’ler, yeni dijital teknolojilerin kullanımıyla finans alanında yenilikçi çözümler sunan şirketler veya start-up’lardır. Bu şirketler, kolay ve rahat kullanımları ile öne çıkan müşteri odaklı mobil hizmetlerle mevcut finansal modellere katkı sağlar.

Genel olarak, FinTechs etiketi altında; finans, bankacılık, kripto para birimi ve blok zinciri, muhasebe, InsuranceTech, PropertyTech ve kitle fonlaması gibi farklı ödeme ve yatırım hizmetlerinden çeşitli farklı hizmetler görülebilir.

Fintech Şirketi Nedir?
Bir Fintech şirketi, teknolojileri (AI, blockchain ve veri bilimi gibi) geleneksel finansal alanlarla entegre ederek onları korumalı, hızlı ve daha verimli hale getiren bir şirkettir.

En hızlı büyüyen teknoloji alanlarından biri olan Fintech; ödemeler krediler, hisse senedi alım satımı ve kredi puanlamasına kadar finansın hemen hemen her alanında şirketlere yenilikler getirir.

CB Insights tarafından yapılan bir anlaşmaya göre, sermaye piyasaları, sigorta, dijital bankacılık veya varlık yönetimi, Fintech 250 (2020’nin en iyi 250 ticari firmasının listesi) finansal hizmetlerini dönüştürmek için teknolojiyi kullanıyor ve bu şirketler dünya çapında en umut verici şirketler arasında.

WhatsApp