Flutter vs React Native: Cross Platform Mobil Uygulama Geliştirmek için Hangisi Seçilmeli?

Anasayfa Kurumsal Blog Flutter vs React Native: Cross Platform Mobil Uygulama Geliştirmek için Hangisi Seçilmeli?


Mobil uygulamalar geliştirmek, popülaritesi nedeniyle teknoloji endüstrisinin temel ihtiyaçlarından biri olmuştur.

Mobil uygulama geliştirme teknolojileri arasında seçim yapmak ise oldukça zorlayıcı konumda. Android ve iOS için iki farklı programlama dili öğrenmenin zorunluluğunun yanı sıra, tamamen farklı ekipler tarafından geliştirildikleri için uygulamalar arasında her zaman bir sorun oluşması muhtemel sonuçlardan biri.

Bu sorunların en popüler çözümlerinden biri ise native uygulamalara en yakın performansı veren uygulamalar oluşturmaktır. En güçlü rakiplerden olan Google’ın Flutter’ı ve Facebook’un React Native’i yayınlaması da oldukça kafa karışıklığı yaratıyor.

React Native, 2015 yılında Facebook tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir projedir. Flutter ise 2017 yılında Google tarafından geliştirilen UI yazılım geliştirme kitidir. Flutter’ı öğrenmek için Dart diline aşina olmanız gereklidir.

Mobil uygulama dünyasına hızlı bir adım atmak istiyorsanız React Native ve Flutter için hazırladığımız temel kaynaklar listesine hızlıca göz atabilirsiniz.

Bu yazıda size Flutter vs React Native karşılaştırmasını detaylandırarak benzerliklerini, farklılıklarını, artılarını ve eksilerini aktaracağız.


React Native ve Flutter Arasındaki Önemli Farklar
????Programlama Dili Farkı
Cross platform mobil uygulama geliştirme teknolojisi kullanmanın temel avantajı, hem iOS hem de Android için uygulamalar geliştirmek için tek bir programlama dili kullanma becerisidir.

Flutter, Google tarafından geliştirilen Dart dili üzerine geliştirilmiştir. Nesneye yönelik programlama konusunda herhangi bir deneyiminiz varsa, Dart’ı öğrenmek sizin için oldukça kolay olacaktır.

React Native ise temel dil yapısı olarak JavaScript’i kullanır. JavaScript kolay öğrenme eğrisi ve yaygın kullanımı nedeniyle oldukça popülerdir.
Flutter vs React Native kıyaslayacak olursak, JavaScript çoğu web geliştiricisi tarafından yaygın olarak kullanıldığından, React Native’i benimsemek daha kolaydır.

????Mimari yapıları
Mimari yapı, programlama dilinin karmaşıklığını yönetmek ve bütünlüğünü korumak için pratik bir yapı sunar. Cross platform bir mobil uygulama geliştirme teknolojisi seçerken, teknik mimarisini göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

Flutter daha çok genç olmasından kaynaklı durumu kararsız hale getiriyor. Flutter topluluğu arasında popüler olan birkaç mimari vardır. Aralarında en popüler olanı BLoC mimarisidir.

React Native mimarisi ise JavaScript Bridge olarak da bilinen JS çalışma zamanı ortam mimarisine büyük ölçüde güvenir. JavaScript kodu çalışma zamanında yerel koda derlenir. React Native, Facebook’tan Flux mimarisini kullanır.

????Kurulum
Kurulum aşaması yazılıma yeni başlayanlar için oldukça zorlayıcı olabilir.
Bu nedenle iki teknolojiyi karşılaştırırken kurulum oldukça önemli bir parçadır. Tüm kurulum süreçlerinin resmi belgelerinde oldukça iyi aktarılması bu süreci kolaylaştırır.

Flutter, resmi sayfasından indirilip birkaç değişken ayarlayarak kurulabilir. MacOS söz konusu olduğunda flutter.zip dosyası indirilmeli ve PATH değişkeni olarak ekleyerek kurulmalı.
React Native ise NPM kullanılarak indirilir. JavaScript’e aşina olan yazılımcılar React Native’i kurmayı son derece basit bulacaktır.

Flutter vs React Native farkına detaylı bakacak olursak, jem Flutter hem de React Native, belirli bir işletim sistemi için yerel paket yöneticileriyle tek satırlık kuruluma sahip değildir ancak Flutter kurulumu, ikili dosyayı PATH’ye eklemek ve onu kaynak koddan indirmek için fazladan adımlar gerektiriyor gibi görünüyor.

react native vs flutter
????UI Bileşeni ve Geliştirme API’si
Platformlar arası mobil uygulamalar geliştirirken, natiive bileşen desteği çok önemlidir. Native bileşenin desteği olmadan, uygulamamız native bir uygulama gibi hissetmeyecektir. Herhangi bir zorlama yaşanmadan yerel modüllere erişmek için çerçevenin bir API’ye sahip olması çok önemlidir.

React Native, yalnızca UI işleme ve cihaz erişim API’leri sağlar. Native modüllerin çoğuna erişmek için React Native, üçüncü taraf kitaplıklara güvenmek zorundadır. React Native, üçüncü taraf kitaplıklara çok fazla bağımlıdır. Bu nedenden dolayı React Native, daha az componente sahiptir.

Flutter, UI oluşturma bileşenleri, cihaz API erişimi, gezinme, test etme, durum bilgisi olan yönetim ve bir sürü kitaplık ile birlikte yüklenşr. Bu zengin component kümesi, üçüncü taraf kitaplıkları kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır. Flutter ayrıca, geliştiricilerin hem iOS hem de Android platformunda kullanıcı arayüzünü kolayca oluşturmalarına olanak tanıyan Materyal Tasarım ve Cupertino için widget’lara sahiptir.

 

????Geliştirici Verimliliği
Seçilen teknoloji her zaman geliştiriciyi üretken olmaya teşvik etmelidir.

Flutter’ın daha yeni bir çerçeve olmasından kaynaklı olarak uygulamanız karmaşık hale geldikçe içinden çıkması oldukça zorlaşacaktır. Dart’a alışık değilseniz, zaman harcamak zorunda kalabilirsiniz.

React Native JavaScript’e dayanmasından kaynaklı mevcut kaynaklardan gelişir. JavaScript’in öğrenilmesi oldukça kolay olduğundan, uygulanması gereken herhangi bir yeni özellik kolayca öğrenilebilir ve hızlı bir şekilde uygulanabilir.

????Ekosistem ve Topluluk Desteği
React Native, Flutter piyasaya sürülmeden önce geliştirildiğinden dolayı React Native’in ekosistemi daha köklüdür fakat Flutter muazzam bir hızda React Native’e yetişmiştir.

Geliştiricilerin arkasındaki topluluk desteği sayesinde öğrenme ve motivasyon süreçleri daha da iyileştirilebilir.

Flutter, React Native’dan daha sonra geliştirilmesine rağmen Flutter topluluğu muazzam bir büyüme yaşıyor. Google gibi bir şirketin desteğiyle Flutter, birçok kişinin projelerine uygulama konusunda da güven duyuyor. Şu anda React Native, uluslararası buluşmalara bile ev sahipliği yapan çok daha çeşitli bir topluluğa sahip.

????Dökümantasyon
Flutter, ayrıntılı ve anlaşılması kolay bir dokümantasyon ile yeni başlayanlar için oldukça kullanışlı dökümantasyona sahiptir. Belgeleri takip ederek işlemleri gerçekleştirirseniz gayet başarılı sonuçlar elde edeceksiniz.
Başlangıç ​​kılavuzu; IDE kurulumu, proje yapılandırması hakkında talimatlar sağlar.

React Native’in ise başlangıç ​​kılavuzu yetersiz ve kullanıcı dostu değil.
Flutter vs React Native farkına bakacak olursak, burada Flutter daha avantajlı gözüküyor.

????Test Etme Süreçleri
Yazılım testi, bir yazılım içerisinde hata bulma amaçlı gerçekleştirilen aşamadır.

Flutter, kendi yapısına sahip test modülleriyle birlikte yüklenme imkanı sağlıyor. Bu modüllerin kullanımı dokümantasyonda açıkça açıklanmıştır.

React Native, test söz konusu olduğunda Flutter kadar geniş değildir. JavaScript frameworkleri ile birkaç birim test işlevselliği sağlar ve Jest gibi araçlar kullanılarak anlık görüntü testi yapılabilir. Diğer test türleri için üçüncü taraf uygulamalara bağlıdır.

react native vs flutter
????CI/CD Desteği
DevOps döngüsünde önemli bir süreç olan yapı; sürekli entegrasyon/sürekli dağıtım veya kısaca CI/CD’dir.

Flutter, CI/CD hakkında harici kaynaklara bağlantılar içeren bir bölüme sahiptir. Bununla birlikte, Flutter’ın zengin komut satırı arayüzü CI/CD’nin kolay kurulumuna olanak tanır.
React Native ise CI/CD kurulumu hakkında resmi bir belgeye sahip değildir. Ancak React Native uygulamaları için CI/CD kurulumunu tanımlayan bazı makaleler vardır.

????Şirketler mobil uygulama geliştirmesinde hangi teknolojileri kullanıyor?
React Native; Facebook, Twitter, Netflix, Airbnb, PayPal, The New York Times, Yahoo, Walmart, Uber ve Microsoft gibi şirketler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Flutter ise Google, SONOS, Tencent, Emaar, BMW, AliBaba Group gibi şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Türkiye’nin büyüyen teknoloji şirketleri arasında hangi şirketlerin React Native hangi şirketlerin Flutter kullandığını merak ediyorsanız TalentGrid Teknoloji Dizini‘ne göz atabilir, dizinle ilgili çıktılar için Türkiye Yazılım Teknolojileri Raporu‘nu inceleyebilirsiniz.

react native vs flutter
????Hangi tür projelerde React Native seçilmeli?
Projenizin büyük ve köklü olması bekleniyorsa, React Native’i kullanmak daha avantajlı olacaktır. Daha güçlü desteğe ve kapsamlı belgelere sahiptir. Ayrıca, bir web uygulaması ve bir masaüstü uygulaması için kodu yeniden kullanmayı planlıyorsanız React Native’i seçmek daha doğrudur.

????Hangi tür projelerde Flutter seçilmeli?
Native componentlerle çalışırken hot reload özelliği, Flutter’ı yineleme için mükemmel bir araç haline getirir. Kısa sürede bir MVP oluşturmanız gerekiyorsa, Flutter ile devam edebilirsiniz. Bunun da ötesinde, uygulamanızın kullanıcı arayüzü merkezli olması için Flutter en iyi seçimdir.

????Flutter’ın Artıları ve Eksileri
Kısaca Flutter’ın artı ve eksilerini özetleyecek olursak:

Hot Reload: Hot reload, hızlı ve dinamik bir yazılım geliştirme imkanı sağlar.

Bir Çok Platform İçin Tek Kod Tabanı: Flutter geliştiricilere Android, IOS ve Web uygulamaları geliştirmek için tek bir platform sunar. Buda hem zaman hem de maddi kazanım sağlar.

%50 Daha Az Test: Flutter uygulama testini aynı anda iki farklı platform (IOS, Android) üzerinde koştuğundan %50 maliyeti azaltır.

Daha Hızlı Build: Tek bir platform üzerinde yazılım geliştirme imkanı sunması nedeni ile hızlı bir build imkanı sağlar.

Özelleştirilebilir Widgetlar: Flutter içerisinde çok sayıda hazır widget vardır. Geliştiriciler bu widgetları kendilerine göre özelleştirebilir ve projeleri içerisinde kullanabilirler.

MVP Desteği: Bir mobil uygulamanın en yalın halini oluşturabilmek iyi bir bakış açısıdır. Buda sadece gerekli olan özellikleri build ederek sağlanabilir. Flutter’ın MVP desteği sayesinde hızlı bir geliştirme imkanına erişebilirsiniz.

Basit Kütüphaneler ve Destek: Flutter uygulama geliştirirken geliştiricilerin çoklu kütüphane kullanımına imkan sağlar. Fakat Flutter eklenen her kütüphane için aynı desteği sunmaz.

Düzenli Destek: Geliştiricilerin en büyük ihtiyaçlarından birisi yazılım geliştirme süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları gidermek için gerekli olan düzenli destektir. Flutter, CI platformlarını desteklemez. Bu nedenle geliştiriciler build, test ve deploy işlemleri için özel scriptleri geliştirmeleri gerekir. Buda yazılımcının hızını etkileyebilir.

Riskli Platform: Google, Flutter teknolojisinin arkasındaki isimdir. Açık kaynak kodlu bir platform olmasına rağmen Google’nin desteği olmaz ise Flutter yok olmaya mahkum gözü ile bakılıyor. Buda platformu riskli bir duruma sokuyor.

Uygulama Boyutu: Uygulama boyutu geliştiriciler için platform seçiminde önemli bir kriter. Kimse telefonunda çok büyük yer kaplayacak bir uygulamayı indirmek istemeyecektir. Flutter uygulamaları native geliştirilmiş uygulamalara göre daha fazla alan ihtiyacı duyarlar.

????React Native’in Artıları ve Eksileri
Kısaca React Native’in artı ve eksilerini özetleyecek olursak:

Hızlı Güncelleme: React Native, Live Reload ve Hot Reload özelliklerini beraber sunar. Bu özellik React Native’nin en öne çıkan özelliklerinden birisidir.

Tek Geliştirme Ortamı, İki Farklı Platform: Flutter vs React Native farkına bakacak olursak, iki ana platforma uygulamanın tek bir ortamda geliştirilebilmesi hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlar. React tek bir kere yazılan kodun IOS ve Android üzerinde çalışmasına imkan verir.

JavaScript Desteği: JavaScript programlama dili geliştiriciler arasında en yaygın şekilde kullanılan dillerden birisidir.

Olgun Bir Platform: React Native oturmuş, olgun bir sistemdir. React Native 5 yıllık bir maziye sahip, ve yıllar içerisinde ciddi şekilde geliştirildi. Buda geliştiricilerin sorunlarının büyük bir kısmının platform içerisinde çözülmüş olduğu anlamına geliyor.

Geniş Topluluk: React Native’den geliştirici topluluğu oldukça büyüktür. Bu topluluk içerisinde uzmanlar devamlı yeni güncellemeleri paylaşıyorlar. Buda geliştiricilerin kolaylıkla teknolojiyi öğrenmesine yardımcı oluyor.

Kolay Öğrenilebilir: React Native öğrenmesi kolaydır. Geliştiriciler aynı kütüphaneleri, desenleri ve araçları kullanabilirler. Geliştiriciler internetteki kaynakları tarayarak kolay şekilde teknolojiyi öğrenebilirler.

Daha Az Test: Her uygulama test süreci gerektirir. Test uygulamanın istenen platformda uygun şekilde çalışıp, çalışmadığının kontrolü için gereklidir. React Native ortamında yapacağınız test uygulamanızı hem Android hem de IOS ortamında test etmenizi sağlar. Buda verimliliğinizi artırır.

Tamamen Native Değildir: Native uygulamaların en büyük özelliği performans ve donanıma hakim olmasında yatmaktadır. React Native tamamen Native değildir.

Daha Az Bileşen: Popüler ve olgun olmasına rağmen, React Native hala bazı bileşenlerden yoksundur. React Native tarafından yalnızca temel bileşenler desteklenir.

Bir Çok Terk Edilmiş Paket: React Native çok sayıda kütüphaneye sahiptir. Bu nedenle, geliştirme sürecinde, geliştiriciler hiç kullanılmayan birçok terk edilmiş paket ile karşılaşabilirler.

Hassas Kullanıcı Arayüzü: React Native yerel sistem araçlarını kullanmaktadır. Yerel araçları etkileyecek bir güncelleme çeşitli sorunlara neden olabilir.

Native Uygulamaya Göre Daha Büyük Dosya Boyutu: React Native ile oluşturulan her proje aslında bir JavaScript kodudur. Ancak Android bu kodu direk derlemez içerisine gerekli kütüphanelerinin de dahil edilmesini bekler. Buda uygulamanın Native bir uygulamaya göre daha büyük bir dosya boyutunda olmasına neden olur.

WhatsApp