Google'ın İçeriğe Verdiği Önem ve Özgünlük

Anasayfa Kurumsal Blog Google'ın İçeriğe Verdiği Önem ve Özgünlük

Google, arama motorları içerisine hemen hemen her ülkede en çok kullanılan ve tercih edilen site olarak bilinmekte. Sadece bir arama motoru olmanın ötesinde Google, aynı zamanda mail, blog, bulut bilişim, reklamcılık ve pazarlama gibi pek çok farklı alanda da kullanıcılarının hizmetine girmiş durumda. Son çıkarttığı (ve akıllı telefon piyasasının çok büyük bir kısmını domine eden) Android işletim sistemini de dahil edecek olursak, karşımızda duran firmanın esasında oldukça büyük bir teknoloji imparatorluğu olduğunu çıkartabiliriz.

 

İşte bu imparatorluğun arama motorunun kuruluş ve gelişim aşamaları esnasında mühendislerin çalışmaları oldukça önemli bir yer kaplamaktaydı. Ziyaretçiye istediğini rahatça bulabilmesini sağlamak ve onun için en öncelikli olabilecek sonuçları öne çıkartmak Google’ın ilk hedefleri arasında bulunmaktaydı. Bunun dışında kaliteli sitelere doğru ziyaretçi yönlendirmesi yapmak da aynı şekilde, kaliteyi koruyabilmek adına amaçlanan adımlar arasında bulunmaktaydı.

 

Bunun için belirli algoritmalar geliştiren ve mühendisleri sayesinde bahsi geçen algoritmayı günden güne daha da iyi sonuç veren bir hale getiren Google, siteleri botları yardımıyla tarıyor, kriterlerine göre puanlıyor ve hangi aramada hangi sırada çıkacaklarına (ya da banlanıp banlanmayacaklarına) hızlı bir şekilde karar verebiliyor. Zaman zaman yapılan güncellemelerle kriterlerin de değiştiği bu algoritma, sonuç olarak kullanıcıların işine fazlasıyla yarıyor diyebiliriz.

 

İçerik ise her güncelleme esnasında aradan sıyrılan ve siteleri daha da öne taşıyacağı söylenen en temel şart halini korumakta. Kaliteli içerik, ziyaretçisini bilgilendiren yazılar, resimler ya da videoların bulunduğu siteler Google için her zaman çok daha değerli.

 

Bu yüzden Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) işlemleri esnasında profesyonel firmaların yaptığı en önemli çalışmalardan birisi de içeriğe gereken önemi vermek oluyor. Sitenizin güncel tutulması, bilgiyle dolması ve bu sayede ziyaretçilerini memnun etmesi, her zaman kazandırıyor.

WhatsApp