Google Mülakat Soruları ve Cevapları

Anasayfa Kurumsal Blog Google Mülakat Soruları ve Cevapları

En sık sorulan Google mülakat soruları ve cevapları neler?

Google, hazırladığı mülakat sorularıyla stres altındayken hangi seviyede beyin jimnastiği yapabildiğinizi ve stres yönetiminizi ne derece kontrol edebildiğinizi analiz etme sürecine dahil ediyor.
Google’ın mülakat soruları zaman içerisinde değişiklik gösteriyor ve bu sorular için binlerce çeşit soru şekli bulunuyor. Google’ın geçmiş mülakatlarında sorduğu beyin zorlayıcı sorulara göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Eğer Yazılım Mühendisi olarak mülakat gerçekleştirecekseniz, Google’ın geliştirdiği programlama dillerini bilmeden mülakata girmeniz sizin için oldukça zorlayıcı olacaktır.
Google’ın geliştirdiği Flutter, Golang ve Angular teknolojilerini öğrenmek için hazırladığımız temel kaynaklar listesine göz atabilirsiniz.

Google Mülakat Süreçleri
Telefon/Hangouts görüşmeleri, bir adayı kişilik özellikleri ve kişiler arası beceriler açısından kontrol etmeyi de hedefler.

Spesifik olarak, birebir olan kodlama mülakatları ise daha zor veri yapısı, algoritmalar ve programlama problemlerine yönelik beyaz tahta çözümlerini içerir.

Google’da başvurduğunuz iş profiline bağlı olarak, kodlama ve tasarım mülakatına tabi olabilirsiniz.

Tipik bir Google mülakatı aşağıdaki aşamalarda gerçekleştirilir:

Telefon/Hangouts görüşmeleri: x2 kez
Birebir görüşmeler
Coding: x4 kez
Tasarım: x2 kez
Karşılaşabileceğiniz En Önemli Google Mülakat Soruları
????Başvurduğunuz işin tanımını gözden geçirin????
Google’ın sizin başvurduğunuz iş tanımını gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Bu şekilde, işe alma müdürünün aradığı özelliklerin ayrıntılarına hakim olabilir ve ayrıntıları yanıtlamanız için önceden hazırlık yapabilirsiniz.

Google’ın misyonu ve değer verdiği öncelikleri gözden geçirerek yanıtlarınıza ekleyebileceğiniz ek bilgiler ekleyebilirsiniz.

Sosyal medyada son paylaştıklarına bakın ve daha fazla ayrıntı için hızlı bir haber araştırması yapın. Röportaj sırasında şirketle ilgili güncel konuları tartışabilirseniz, etkileyici bir şansınız olacaktır.

Google mülakat soruları, pozisyona bağlı olarak değişeceğini unutmamalısınız. Bir yazılım mühendisine sorduğu soruyu muhtemelen iş analistine sormayacaktır. Bununla birlikte, sorduğu belirli sorular yaygındır.

????En sevdiğiniz Google ürünü nedir? Onu geliştirmek için ne yapardınız?
Bu, işe alma yetkilisinin Google’ın ürünlerine olan aşinalığınızı ölçmesine yardımcı olan bir sorudur. Bilerek yanıtlayabildiğiniz ve mantıklı bir öneri sağladığınız sürece, herhangi bir Google ürünü mutlaka işe yarayacaktır.

Google ürünleri, Google tarafından satın alınan masaüstü, mobil ve online platformdaki ürünleri içerir. Geliştirme tarafındaki ürünlerine örnek vermemiz gerekirse; Golang, Dart, Code, Closure Tools, App Engine bunlardan sadece birkaçıdır.

Google’ın işletim sistemlerini ise Android, Chrome OS ve TV olarak sıralayabiliriz.

Başvuracağınız pozisyonun gereksinimlere göre Google’ın kullandığı ürünleri inceleyerek üzerine araştırma yaparsanız bu soruyu kolayca yanıtlayabilirsiniz.

????Google’ın ana rakiplerinin olduğunu düşünüyor musunuz? Google’ı rakiplerinden ayıran özelliği nedir?
Başvurduğunuz pozisyon ve bu pozisyona yönelik ürünler doğrultusunda Google’ın başarılı olduğu alanlarda başka hangi şirketlerin hakim olduğuna dair sağlam bir fikriniz olup olmadığı soruluyor.
Ürün yöneticisi pozisyonlarından yazılım geliştirici pozisyonuna kadar her şey dahil olmak üzere, diğer şirketleri geri planda bırakmak için neler yapabileceğiniz ve bu doğrultuda olan fikirleriniz oldukça önemli.

Örnek bir cevap vermek gerekirse;
“Google’ın, belirli platform ve ürünlerine bağlı olarak Microsoft, Facebook, Netflix ve birkaç ana rakibi var.
Google’ı diğer şirketlerden başlıca farklılaştırıcı unsurlardan biri, Google’ın hizmetlerini entegre ederek tutarlı bir çapraz platform deneyimi yaratma becerisidir. Ayrıca özelliklerini teşvik edici fırsatlarla birleştirerek ürünleri günlük yaşamın doğal bir parçası gibi hissettiriyor. ”

????Meslektaşlarınızın sorumlu kalmasını nasıl sağlıyorsunuz?
Her başvuracağınız şirkette olduğu gibi Google’ da görevlerinizi yerine getireceğinizi ve makul bir standartta görevlerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi bilmek istiyor.
Önceki iş deneyimlerinizde grup projelerinde görev almanız ve grup içerisindeki dengeyi koruyabilmeniz sizi ön plana çıkartacaktır.
Önceliklerinizden birinin, teslim tarihleri olduğunu ve onları geciktirmemek için neler yapabileceğinizi belirtmeniz gereklidir. Bunlara örnek verecek olursak; liste oluşturmak, takvimde görevler belirleyip odak noktalarınıza göre işinizi bitirmek, yol haritası oluşturmak gibi seçenekler olabilir.

Meslektaşlarınızla çalıştığınız zaman, iş takibinin ne derece etkili olduğunu, çalışmalarınızı daha ileriye taşımak için ekip arkadaşlarınıza yardım sunabileceğinizi görmek ve bu cevapları muhtemelen merak ediyorlar.

????Fibonacci serisi nedir?
Fibonacci dizisi, 0 ve 1 ile başlayan ve her sayının kendisinden önce gelen iki sayının toplanması ile elde edildiği bir sayı dizisidir. İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci’den adını alır.
0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, … şeklinde gitmektedir.

google mülakat soruları
????Yazılım Mühendislerine sorulan bir diğer soru ise: “Bağlı listeler tam tersine çevrilebilir mi?”
Bağlantılı bir listeyi tersine çevirmek için bir işlev yazarak başlayabilirsiniz.

Kendisine gönderilen bağlı listeyi recursive fonksiyon şekilde tersten yazdıran fonksiyonun kaynak kodları:

void ters_cevir(struct dugum **BagliListe){
struct dugum *a,*b;
a = NULL;
While(*BagliListe != NULL){
b = *BagliListe;
*BagliListe = (*BagliListe)->sonraki;
b->sonraki = a;
a = b;
}
*BagliListe = a;
}

????Deadbeef ‘in önemi nedir?
Deadbeef, 16’lık sayı düzeninde bir değerdir. Merkezi işlemci kullanılırken geri ayıklama amacıyla kullanılıyordu bunun nedeni ise, 16’lık sistem döküm sayfalarını incelerken spesifik bir hafızayı bulmak ve işaretlemenin kolay olması.

Wikipedia’da ise şu şekilde tanımlanıyor:
“0xDEADBEEF, IBM RS/6000 sistemlerinde, 32-bit PowerPC işlemcileri kullanan Mac OS’larda ve Commodore Amiga’da sihirli hata ayıklama değeri olarak kullanıldı. Sun Microsystems’in Solaris’inde, boşaltılmış çekirdek hafızasını işaret eder. Alpha işlemcileriyle çalışan OpenVMS’de, DEAD_BEEF, CTRL-T’ye basılarak bulunabilir.”

????Veritabanı nedir? En basit tanımlayacağınız 3 cümleyle anlatın.
Bu sorudaki amaç, adayın karışık fikirlerini basit bir şekilde anlatabilme kabiliyetini test etmektir.
Kısa ve net şekilde şu şekilde tanımlayarak bir çocuğa anlatır gibi tanımlayabilirsiniz.

????Rögar kapakları neden yuvarlaktır? Farklı bir şekle sahip olsalardı sorun olur muydu?
Google mülakat soruları arasında bir diğer soru ise: “Rögar kapakları neden yuvarlaktır?”
Rögar kapaklarının, rögarın içine düşmesini önlemek için yuvarlak olması gereklidir. Rögar deliğinden yalnızca dairesel şekilli bir rögar kapağı düşmez. Dikdörtgen veya kare gibi başka bir şekle sahip olsaydı, rögar kapağı kolayca rögarın içine düşebilirdi.

????Belirli bir kümenin güç kümesini bulmak için kullanılan algoritmayı açıklayın.
Belirli bir kümenin güç kümesi, öğelerin tüm olası kombinasyonlarını, yani belirli bir kümenin tüm alt kümelerini ve boş bir küme ve verilen kümenin kendisini içeren bir kümedir. Örneğin, S = [0, 1, 2] verilen set ise, güç seti şöyle olacaktır:

P[S] = [[], [0], [1], [2], [0, 1], [0, 2], [1, 2], [0, 1, 2]].

Belirli bir kümenin güç kümesini bulma algoritması; N elemanlı bir küme için toplam alt kümeler 2N olacaktır. Bu nedenle, belirli bir kümenin güç kümesini bulmaya yönelik algoritma aşağıdaki adımları içerir:

Adım 1: 0’dan 2N’ye döngü yapın.
Adım 2: Her sayı için ikili gösterimi alın. Örneğin dört, ikili olarak 0100 olarak temsil edilir.
Adım 3: Kümeden bir sayının dahil edilip edilmeyeceğini kontrol etmek için ikili gösterimi kullanın, ör. 0100 = [hariç tut, dahil et, hariç tut, hariç tut]
????Kodlama ve programlama arasındaki farkı kısaca açıklayın.
Google mülakat sorularında bir diğer soru ise: “Kodlama ve programlama arasındaki fark nedir?”
Kodlama, bir soruna çözüm uygulamak için kod yazmayı ifade ederken programlama, belirli bir problemi çözme ve test etme gibi program geliştirmeyle ilgili diğer önemli şeyleri yapma yaklaşımını içeren daha geniş bir süreçtir.

Kodlama, kodları bir programlama dilinden diğerine dönüştürme ve yazma adımlarıdır.Programlama ise makine çıktılarını gerçekleştirmek için yürütülebilir bir program oluşturma adımlarıdır.

google mülakat soruları
????Bir dizinin çoğunluk elemanına sahip olup olmadığını aramak için kodları yazın.
Google mülakat soruları arasında en önemlileri kod içeren zorlayıcı sorular!
C ++ programı ile bir dizide yer alan çoğunluk elemanı arama ve onu yazdırmak için oluşturulan kod parçacığı
[10, 22, 22, 21, 22, 23, 22] dizisi için????

#include <iostream>
using namespace std;
void findMajorityElement(int arr[], int n)
{
int maxCount = 0;
int index = -1;
for(int i = 0; i < n; i++)
{
int count = 0;
for(int j = 0; j < n; j++)
{
if(arr[i] == arr[j])
count++;
}
if(count > maxCount)
{
maxCount = count;
index = i;
}
}
if (maxCount > n/2)
cout << arr[index] << endl;
else
cout << "No Majority Element Exists in the Array" << endl;
}
int main()
{
int arr[] = {10, 22, 22, 21, 22, 23, 22};
int n = sizeof(arr) / sizeof(arr[0]);
findMajorityElement(arr, n);
return 0;

WhatsApp