Günlük Sorunlarınızı Çözmek için En Popüler JavaScript Code Snippetleri

Anasayfa Kurumsal Blog Günlük Sorunlarınızı Çözmek için En Popüler JavaScript Code Snippetleri

JavaScript, web geliştirme alanındaki en popüler programlama dillerinden biridir. React, Vue veya Angular kullanıyor olsanız da, hepsinin temeli JavaScript’tir. JavaScript, uygulamaları daha hızlı geliştirmenize yardımcı olacak tonlarca framework ve kütüphane sunan geniş bir ekosistemdir.
JavaScript’i en doğru kaynaklardan öğrenmek istiyorsanız, JavaScript öğrenebileceğiniz en iyi temel kaynaklar listesine göz atarak kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz.
Fakat bazen bir adım geri atıp framework ve kütüphane olmadan işlerin nasıl yapıldığını anlamaya çalışmak oldukça faydalıdır.Basit problemleri zarif bir şekilde çözen ve günlük projelerinizde oldukça işinize yarayacak code snippetlerine mutlaka göz atmalısınız! ????
Bir Dizeyi Tersine Çevirme
Bu örnekte, belirli bir dizeyi tersine çevirmek için spread operatörü (…), Array’den reverse yöntemi ve String’den join yöntemi kullanılmıştır.


Bir Sayının Faktöriyelini Hesaplama
Belirli bir sayının faktöriyelini hesaplamak için arrow işlevi ve iç içe üçlü operatör kullanılmıştır.


Bir Sayıyı Rakam Dizisine Dönüştürme
Bu örnekte, belirli bir sayıyı tek basamaklı bir diziye dönüştürmek için spread operatörü (…), Array’in harita yöntemi ve parseInt işlevi kullanılmıştır.


Bir Sayının İkinin Üssü Olup Olmadığını Kontrol Etme
Bir sayının sahte olmadığını kontrol ederek sayının iki katı olup olmadığını belirlemek için bitsel AND operatörü (&) kullanılmıştır.


Bir Nesneden Anahtar-Değer Çiftleri Dizisi Oluşturma
Bu örnekte, Object’in anahtarları üzerinde eşlemek ve bir dizi anahtar/değer çifti oluşturmak için Object’ten keys yöntemi ve Array’den map yöntemi kullanılmıştır.


Bir Diziden Maksimum Öğe Döndürme
Bir diziden maksimum öğe döndürmek için dizi ve işlevin döndürmesi istenilen öğe sayısını alan bir arrow işlevi kullanılır.
Array’den spread operatörü (…) ve sort dilim yöntemlerini kullanılır. İkinci bir bağımsız değişken sağlanmazsa, sayının varsayılan değeri 1 olur, bu nedenle yalnızca bir maksimum öğe döndürülür.


Bir Dizideki Tüm Elemanların Eşit Olup Olmadığı Kontrolü
Array’deki her yöntem kullanılarak dizideki tüm öğelerin eşit olup olmadığı kontrol edilir.


İki Sayının Ortalaması
Bu örnekte, verilen iki sayının veya bir dizinin ortalamasını döndürmek için spread operatörü (…) ve Array’den azaltma yöntemi kullanılmıştır.


İki veya Daha Fazla Sayının Toplamı
Bir dizi sayının güç kümesini döndürmek için Array’den azaltma, eşleme ve birleştirme yöntemleri kullanılmıştır.


Bir Sayı Dizisinin Güç Kümesi
Verilen iki veya daha fazla sayının veya bir dizinin toplamını döndürmek için, spread operatörü(…) ve Array’den azaltma yöntemini kullanılmıştır.

 

WhatsApp