Hard Bounce ve Soft Bounce Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Hard Bounce ve Soft Bounce Nedir?

Geri dönen bir e-posta, “gönderene iade” olarak işaretlenmiş bir mektuba teknolojik olarak eşdeğerdir. Bu, e-posta’nızın teslim edilemediği anlamına gelir. Email bounce yani geri dönen e-posta, e-posta, alıcının e-posta adresine ulaşmadığında kullanılan bir terimdir.

“Hard Bounce” ve “Soft Bounce” terimleri ise, e-posta adresinin daha sonraki bir tarihte tekrar postalanması gerekip gerekmediğine ilişkin genel açıklamalar olarak kullanılır.

Peki e-postalar neden geri dönüyor? “Hard Bounce” ve “Soft Bounce” arasındaki fark nedir? E-posta’ların geri dönmesini önlemek için ne yapabilirsiniz?

Hard Bounce Nedir?
Alıcı e-posta sunucusu, bir e-posta adresine gönderdiğiniz e-posta’yı reddettiğinde, buna hard bounce denir. E-posta’yı gönderdiğiniz e-posta adresi geçersizse, yoksa veya kayıtlı kullanıcılar listesinde yoksa sunucu e-posta’nızı reddedebilir.

Çok nadir durumda, ISS geçerli bir e-posta adresi için geri dönen bir yanıt gönderebilir. Abone adresin geçerli olduğunu belirtirse, e-posta’nızı tekrar göndermeyi deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, bu adrese gönderdiğiniz e-posta hala geri dönerse, abonenin bunu gidermek için ISP’lerine ulaşması gerekir.

Peki “Hard Bounce” konusunda ne yapmalısınız? Öncelikle e-posta’larınızı geçersiz adreslere göndermediğinizden emin olun. Hatalı adresleri listenizden hemen kaldırın. Geçersiz adreslere tekrar tekrar gönderme yapmak sizi engelleme listelerine yönlendirebilir ve teslim edilebilirlik sorunlarına yol açabilir.

Hard Bounce, 500 SMTP hata kodu olarak geri döner.

Soft Bounce Nedir?
Soft Bounce, var olan e-posta’lardır, ancak bazı nedenlerden dolayı teslim edilemezler. Bunun nedeni, sunucu alanının dolu olması veya alıcı sunucunun geçici olarak kapalı olması veya çok sayıda başka neden olabilir. Soft bounce, geçersiz adres olduğu kanıtlanana kadar geçici olarak kabul edilir.

Peki soft bounce konusunda ne yapmalısınız?

Soft bounce konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Çünkü sorun genellikle bir sonraki e-posta gönderiminizde çözülür. Bununla birlikte, spam engelleme sorununa işaret edebileceğinden, çok yüksek soft bounce çıkma oranlarına dikkat etmeniz gerekir.

Soft bounce, 400 SMTP hata kodu olarak geri döner.

Soft bounce’nin iyi bilinen bazı nedenleri aşağıdaki şekildedir:

Alıcının posta kutusu dolu olması.
Posta kutusu yanlış yapılandırılması.
Posta kutusu etkin olmaması.
Alıcının e-posta sunucusunun kapalı veya çevrimdışı olması.
E-posta mesajının çok büyük olması.
Alan adının mevcut olmaması.
E-posta mesajlarının içerik nedeniyle engellenmiş olması.
E-posta mesajının alıcı sunucunun politikalarına uygun olmaması
E-posta mesajının alıcı sunucunun anti-spam veya anti-virüs gereksinimlerini karşılamıyor olması.
E-posta mesajının, alıcı sunucunun gönderen gereksinimlerini karşılamıyor olması.
E-posta’ların Geri Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?
Soft bounce ve hard bounce’nin ne demek olduğunu anladığınıza göre, e-posta’ların geri dönmesinin başlıca nedenlerine hızlıca göz atabiliriz:

1. Yanlış e-posta adresleri
E-posta’yı göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yanlış girerseniz, bu adrese gönderdiğiniz e-posta’lar geri döner.

2. Spam filtresi
IP’niz geçmişte kötüye kullanılmışsa ve artık spam filtrelerini atlayamıyorsa, e-posta’larınız doğrudan spam filtresinde geri dönecektir. Gelen e-posta’ların spam ve e-posta kara liste aracı’na gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

3. Dolu gelen kutusu
Diğer bir yaygın neden, alıcının gelen kutusunun dolu olmasıdır. Bu genellikle sınırlı kotaya sahip kendi kendine barındırılan veya şirket içi posta kutularındaki kişilerde olur.

4. DNS doğrulama kayıtları
Bu, kolayca çözülebilen bir sorundur, ancak yine de çok yaygındır. Alıcı sunucu bu kayıtları kontrol etmezse, e-posta’larınız gelen kutusuna ulaşacaktır. Ancak kontrol ederlerse, e-posta’larınız geri dönecek veya spam’a düşecektir.

Umarız artık “Hard Bounce” ve “Soft Bounce” arasındaki farkın ne olduğu ve e-posta geri dönüşleriyle nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda bir fikriniz vardır. Bu arada son zamanlarda çok sayıda e-posta geri dönüşü yaşıyorsanız, başka bir ESP’ye geçmeyi düşünebilirsiniz.

WhatsApp