Her Web Geliştiricisinin Bilmesi Gereken NPM Paketleri

Anasayfa Kurumsal Blog Her Web Geliştiricisinin Bilmesi Gereken NPM Paketleri

Npm, Isaac Z. Schlueter tarafından, JavaScript kullanılarak geliştirilen, bir paket yöneticisidir. Npm temel olarak 3. parti yazılımları yüklemeyi sağlayan bir araç olarak tanımlanabilir.
Npm öğrenmeden önce JavaScript hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Bu noktada, JavaScript’i en doğru kaynaklardan öğrenmek için, JavaScript öğrenebileceğiniz en iyi temel kaynaklar listesine göz atarak kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz.
Node.js uygulamaları, Npm paketleri içerisinde bulunan açık kaynak paketinden yararlanır. Bu yazıda, sizin için en yararlı olabilecek en iyi 10 NPM paketini aktaracağız! ????

Dotenv
Dotenv, uygulama ortam değişkenlerine erişmek için kullanılan bir modüldür. Node.js uygulamaları çalıştığında, uygulamanın çalıştığı ortamın durumu hakkında bilgi içeren process.env adlı genel bir değişken enjekte eder.

Bcrypt
Bcrypt, Blowfish blok şifreleme şifreleme algoritmasına dayanmaktadır.
Hemen hemen her mimaride şifreleme algoritmaları bulunduğu gibi Node.js’de de bu yasal işlemi yerine getirecek bcrypt modülü mevcuttur.


Uuid
UUID (universally unique identifier);

Tahmin edilmesi çok zordur bu nedenle Brute Force vb. güvenlik endişelerinden kurtarmayı hedefler.
Genellikle benzersiz olmasını garanti etmek için ekstra efor sarfetmek gerekmez.

Axios
Axios, hem tarayıcıda hem de Node.js ortamında çalışan HTTP istemcisidir. XMLHttpRequests ve node http arabirimi ile ilgili tek bir API imkanı sağlar. Aynı zamanda, ES6 sözdizimi için bir çoklu dolgu kullanarak istekleri gönderir.

Socket.io
Socket.io, Node.js’in en değerli kütüphanelerinden biridir.
Socket.io her platformda çalışan güvenilir ve hızlı olmaya odaklanmış, gerçek zamanlı, çift yönlü ve olay tabanlı bir iletişimi sağlayan yapıdır.

 

WhatsApp