HTML nedir? Nasıl Çalışır?

Anasayfa Kurumsal Blog HTML nedir? Nasıl Çalışır?

HTML uzun süredir var olduğundan, temel bilgileri öğrenmenin zamanı geldi. Nedir, nasıl çalışır ve HTML’de bazı ortak öğeler nasıl yazılır. HTML Nedir? HTML, web sayfaları oluşturmak için kullanılan dildir. HTML, Hiper Metin İşaretleme Dili anlamına gelir ve web tarayıcınız için basit bir talimat kümesidir. Bu talimatları kullanarak, tarayıcınız bir web sayfasının nasıl görünmesi gerektiğini görüntüler. Bir programlama dili değil, bir biçimlendirme dili olduğunu anlamak önemlidir. Programlama dilleri matematik denklemleri gibi problemleri çözmenize izin verir. HTML'de herhangi bir mantık yazamazsınız. Sadece düzen ile ilgilidir. HTML nasıl görünüyor? HTML, "etiketler" olarak bilinen birkaç öğeden oluşur. Etiketler, web sayfanızın belirli bir bölümünü şekillendirmek için talimatlardır. İnşaata gibi düşünürsek HTML plan, etiketler pencereler veya kapılar gibi belirli özelliklerdir. HTML’de çok basit bir web sayfasının kodları şöyle görünür:

Web Sitesi Etiketlerin büyük çoğunluğunun açık ve kapalı olması gerekir. Bu, metnin, resimlerin veya içindeki diğer etiketlerin bazı özelliklerini tanımlar ve sonra tanımı sonlandırır. Ev planı örneğine geri dönersek, etiketi açmak “pencereyi burada başlat” gibi anlatırken, etiketi kapatmak “pencerenin nerede bittiği” gibi bir şeydir. HTML etiketleri aslında web sitenizde görünmez. Tarayıcınız talimatları izler, ancak hiçbir zaman ziyaretçilere göstermez. Ancak, bu sır değil. Web sayfalarınızı yayınladıktan sonra herkes HTML'nize bakabilir. Çok sayıda farklı HTML etiketi olsa da, bir web sitesini kodlayabilmeniz için hepsini öğrenmeniz gerekmez. Bugün bazı ortak etiketlerin nasıl yazılacağını ve ne için kullanılabileceğini öğreneceksiniz. HTML Etiket Nitelikleri Nelerdir? Etiketler hakkında bilmeniz gereken son bir şey niteliktedir. Özellikler, etiketlerin özel özelliklerini tanımlar. Etiketler pencere ve kapılar ise, özellikler belirli bina ayrıntılarını belirtir. Bu pencerenin açılıp açılmayacağı veya kapının genişliği ve yüksekliği olabilir. Özellikler, açılış etiketinin içinde şöyle bulunur:

 

Kendi etiketlerinizi veya niteliklerinizi oluşturamazsınız. Nitelikler ve etiketler, World Wide Web Consortium (W3C) tarafından önceden tanımlanmıştır. HTML5 Nedir? HTML5, HTML'nin en son sürümüdür. Birkaç yeni etiket, özellik ve özellik içerir. HTML bir yönerge kümesi olduğundan, farklı web tarayıcıları bazen bunu farklı şekilde yorumlar. Aksi belirtilmedikçe, bir tarayıcı pencerelerin ve kapıların siyah renkte boyanmasına karar verebilir. Çoğunlukla, web sayfalarınız tüm önemli tarayıcılarda aynı görünecektir, ancak bir şey yayınlamadan önce hızlı bir test yapmak önemlidir. Özellikle daha yeni etiketler kullanıyorsanız, henüz tüm tarayıcılar tarafından desteklenmeyebilir. HTML Nasıl Yorumlanır? Diğer birçok dil, işaretleme veya programlama gibi HTML de, biçimlendirme bloklarını "yorumlama" yeteneğine sahiptir. Yorum, tarayıcı tarafından yok sayılan bir şeydir. Bu, web sitenizin belirli bir parçasının ne olduğunu hatırlatmak için bir not olabilir. İşaretlemeyi ekleyerek, tarayıcıya bir veya daha fazla etiketi yoksaymasını emrediyorsunuz. Bu, işlevselliği kaldırmak veya kodu silmeden web sitenizin bir parçasını gizlemek için yararlı olabilir. Bir web tarayıcısı bir yorum gördüğünde, “Aksini söyleyene kadar bu talimatları kullanmayın” diye anlıyor. Yorumlar, tıpkı etiketler gibi bir "açılış" yorumu ve bir "kapanış" yorumu içerir. İşte bir örnek:

 

Kodun yorumlanması tam olarak aynı şekilde yapılır:

Bir mesajdan ziyade, yorumlarınızı etiketler arasına koyun. HTML'ye Görüntü Ekleme HTML’ye resim eklemek, resim etiketiyle yapılır: Logo Etiket adının img olarak nasıl adlandırıldığına ve iki özellik olduğuna dikkat edin. Src özniteliği, resmin nerede bulunacağını belirtir ve resmin herhangi bir nedenle yüklenememesi durumunda alt etiket alternatif bir metin açıklamasıdır. Diğer çoğu etiketin aksine, görüntü etiketinin kapanmaya ihtiyacı yoktur. Yazı Tipinde HTML Nasıl Değiştirilir Yazı tipi etiketi ve yüz özelliği kullanılarak değiştirilebilir: Arial Text Yazı tipi boyutu, beden niteliği kullanılarak kolayca değiştirilebilir: Big Text Yazı tipi rengini değiştirmek isterseniz, bu özellik renk özelliğiyle kolayca yapılabilir: Red Text Bu özellikler yazı tipi etiketine özgüdür. Başka bir etiket kullanmak isterseniz, diğerinin içine yerleştirerek etiketleri yuvalayabilirsiniz:

Red Text

HTML’de Bağlantı Ekleme Bağlantılar bir etiket kullanılarak eklenebilir: Ogznet.com Href özniteliği, bağlantınızın hedefidir. HTML'de Tablo Nasıl Yapılır? HTML tabloları birkaç farklı etiketi yerleştirmeyi içerir. Bir tablo etiketi ile başlamalısınız: Şimdi tr etiketini kullanarak birkaç satır ekleyin: Son olarak, tablo hücrelerini oluşturmak için td etiketini kullanın.

     
     
     

Geçmişte, bir web sayfasını yapılandırmak için tablolar kullanılırdı, ancak bu uygulama eskidi. HTML ile CSS Kullanımı Bu örnekler temel Html komutlarını kapsamıştır, ancak gerçekten yaratıcı olmak istiyorsanız CSS'yi kullanmanız gerekir. Basamaklı Stil Sayfaları web sitenizin tasarımı üzerinde çok daha fazla kontrol sağlar ve web sitenizin farklı bölümleri arasında oldukça fazla kod kullanmanıza olanak tanır. HTML'nizin yanında CSS yazmak isterseniz, stil özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik, CSS'yi, üzerinde kullanıldığı etikete uygular:

Benzer stil gerektiren bir çok işaretiniz varsa bunu sürdürmek için çok uğraşabilirsiniz. En iyi yol, head etiketinin içine yerleştirilmiş stil etiketini kullanmaktır. Burada tüm sayfalarınız için CSS tanımlayabilirsiniz:

WhatsApp