IPV4 Nedir? IPV4 vs. IPV6 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anasayfa Kurumsal Blog IPV4 Nedir? IPV4 vs. IPV6 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Internet Protocol – İnternet Protokolü’nün kısaltması olan IP, bilgisayarların / cihazların bir ağ üzerinden birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan bir protokoldür. Adındaki “v” işaretinden de anlaşılacağı gibi, IP’nin farklı sürümleri vardır: IPv4 ve IPv6.

Bu yazıda, IPv4 ve IPv6 arasındaki farkı anlamanız için bilmeniz gereken her şeyi inceleyeceğiz.

Haydi başlayalım!

Internet Protocol – İnternet Protokolü (IP) Nedir?
Internet Protocol – İnternet Protokolü (IP), ağ içindeki cihazlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için özel ve genel ağlar tarafından kullanılan bir protokoldür.

World Wide Web’den küçük özel ağlara kadar tüm ağ türleri, bilgilerin nereye gittiğini belirlemek için atanan IP adreslerine bağlıdır. IP adresi, ağa bağlanan bir cihaza atanan benzersiz 8 bitlik sayılar kümesidir.

Google’ye “What’s My IP Address (IP Adresim nedir)?” yazarsanız karşınıza çıkaracağı araçlar, size bilgisayarınızın IP adresini ve konumunuzun kabaca bir tahminini gösterir (Tabii VPN kullanmıyorsanız).

Bir IP adresi muhtemelen aşağıdakine benzer:

32.253.431.175

İki tür IP adresleme standardı vardır, IPv4 ve IPv6. IPv4, en yaygın kullanılan ve bilinen IP adresi türüdür, ancak IPv4 adres alanı tükenmeye başladığı için IPv6 gelecekte onun yerini alacaktır.

IPv4 Nedir?
Adında “4” olmasına rağmen, IPv4 aslında kullanılacak IP’nin ilk sürümüdür. 1983’te piyasaya sürülmüştür, bugün bile bir ağdaki cihazları tanımlamak için hala en bilinen sürümdür.

İnternetin çoğu öğesi IPv4 adresleme şemasını kullanır. Bir IPv4 adresinin 32 bit adresleme alanı vardır, bu da 2 ^ 32 = 4,3 milyar cihaz anlamına gelir, ancak bazı IP blokları özel kullanımlar için ayrılmıştır.

Bir IPv4 adresi aşağıdaki şekilde görünür.

32.253.431.175

IPv6 Nedir?
IPv6, İnternet Protokolü’nün en son sürümüdür. Mevcut endüstri normu IPv4’tür, ancak yavaş yavaş IPv6 ile değiştirilmektedir. IPv6, daha karmaşık yapısı ve çok sayıda adres alanı nedeniyle, IoT endüstrisi için daha fazla kullanılmaktadır.

128 bit olan IPv6 protokolü, iki nokta üst üste ile ayrılmış 4 karakter içeren 8 numaralı dizeden oluşur. Bu akıl almaz sayıda desteklenen cihaz anlamına gelir. Bu nedenle, IPv6 ile yakın zamanda IP adres alanlarımızın tükenmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bir IPv6 adresi aşağıdaki şekilde görünür.

3002: 0bd6: 0000: 0000: 0000: ee00: 0033: 6778

IPv4’ün IPv6’ya Karşı Avantajları Nelerdir?
IPv6 daha yeni, güncellenmiş bir IP olmasına rağmen, IPv4’ün hala birçok avantajı vardır.

İşte o avantajlardan bazıları:

1. Mevcut altyapı
Çoğu web sitesi, IPv6’yı da destekleyenler bile IPv4 kullanır. Bu, dördüncü sürümü daha sorunsuz bir deneyim haline getirir.

2. Basitlik
IPv4’ün 32-bit noktalı ondalık değeri, IPv6’nın onaltılık sayılarından çok daha küçük ve basittir. Bu basitlik, insanların bunları okuması için daha fazla kolaylık sağlar.

IPv4’ün IPv6’ya Karşı Dezavantajları Nelerdir?
IPv4’ün IPv6’ya karşı bazı dezavantajları vardır.

İşte o dezavantajlardan bazıları:

1. IPv4’ün tükenmesi
Bahsettiğimiz gibi, dünya IPv4 adresleri konusunda yetersiz. Bu yüzden gelecekte yerini IPv6’ya bırakacaktır.

2. IPv6 Hızı
Genel olarak, IPv4 ile IPv6 hızları arasında büyük bir fark yoktur, ancak bazı testler IPv6’nın bazı durumlarda biraz daha hızlı olabileceğini göstermektedir.

Sucuri hem IPv4 hem de IPv6’yı destekleyen sitelerde bir dizi test gerçekleştirdi ve test ettikleri çoğu sitede temelde hiçbir fark olmadığını buldu.

Bununla birlikte, IPv6’nın daha hızlı olduğunu gösteren bazı kanıtlar da bulabilirsiniz. Örneğin, Facebook Engineering blog, IPv6’yla Facebook’a erişimin yüzde 10-15 daha hızlı olabileceğini gözlemledi.

Benzer şekilde, Akamai bir iPhone / mobil ağ üzerinde tek bir URL’yi test etti ve sitenin IPv6 ile IPv4’e kıyasla %5 daha hızlı ortalama yükleme süresine sahip olduğunu gördü.

Ancak, çok sayıda değişken vardır, bu nedenle sıkı bir şekilde kontrol edilen denemeler yapmadan performansı karşılaştırmak zordur.

3. IPv4 için Ağ Adresi Dönüştürme (NAT)
NAT, tek bir genel IP’yi, IPv4 ile paylaşan bir cihaz grubuna (genellikle 10-20) izin verir. Bu, yönlendirme ve güvenlik duvarı değişiklikleri gibi karmaşık yapılandırmalar gerektirir. IPv6 çok fazla adres içerdiğinden, IPv6 cihazları ek yapılandırma gerektirmez.

Neden Yeni Bir IP Sürümüne İhtiyaç Duyuldu?
Bu noktada, IPv6’nın neden var olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

IPv4’teki 4,3 milyar potansiyel IP adresi çok gibi görünse de, çok daha fazla IP adresine ihtiyacımız var.

Dünyada birçok cihaza sahip birçok insan var. Bu, bağlı cihaz havuzunu büyük ölçüde genişlettiği için IoT cihazlarının (Nesnelerin İnterneti) ve sensörlerin yükselişiyle daha da büyük bir sorun haline gelmiştir.

Basitçe söylemek gerekirse, dünyadaki IPv4 adresleri tükeniyordu, bu da IPv6’ya ihtiyaç duyulmasının en büyük nedenidir.

IPv4 ile IPv6 Arasındaki Farklar Nelerdir?
Şimdi IPv4 ile IPv6 arasındaki farkları inceleyelim.

IPv4 ile IPv6 arasındaki en belirgin fark, formatlardaki farktır:

IPv4, 32 bit adres kullanır.
IPv6, 128 adres kullanır.
Bu, IPv6’nın “adreslerin tükenmesi” sorununu öngörülebilir bir gelecek için çözeceği (en azından IPv4’ten 1.028 kat daha fazla adres sunduğu için) anlamına gelir.

IPv6 ayrıca iki nokta üst üste ile ayrılmış alfasayısal bir adrestir, IPv4 ise yalnızca sayısaldır ve noktalarla ayrılmıştır.

Örnek vermek gerekirse:

IPv4 – 32.253.431.175

IPv6 – 3002: 0bd6: 0000: 0000: 0000: ee00: 0033: 6778

IPv4 ile IPv6 arasında bazı teknik farklılıklar da vardır, ancak geliştirici olmayanların bunları bilmesi gerekmez. En önemli teknik farklılıklardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

IPv6, yerleşik Hizmet Kalitesi – Quality of Service (QoS) içerir.
IPv6, yerleşik bir ağ güvenlik katmanına (IPsec) sahiptir.
IPv6, Network Address Translation – Ağ Adresi Dönüştürme’yi (NAT) ortadan kaldırır ve IP katmanında uçtan uca bağlantıya izin verir.
Çoklu yayın, IPv4’te isteğe bağlıyken, IPv6’daki temel özelliklerin bir parçasıdır. Çok noktaya yayın, bir paketin tek bir işlemle birden çok hedefe iletilmesine izin verir.
IPv6 daha büyük paket başlıklarına sahiptir (IPv4’ün yaklaşık iki katı büyüklüğünde).
IPv4’te ve IPv6’da Kaç Adres Vardır?
IPv4, yaklaşık 4,29 milyar adresi destekler. IPv6 ise, IPv4’ten 1.028 kat daha fazla IP adresini destekler.

Tam sayı ile ilgileniyorsanız, IPv6 340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456 adres sunar.

Bu, IPv6 adreslerimiz tükenmeden önce daha gidecek çok yolumuz olduğu anlamına gelir.

IPv4 Mü IPv6 Mı Daha Popüler?
IPv6′nın benimsenmesi arttıkça sayılar değişiyor olsa da, IPv4 hala en yaygın kullanılan İnternet Protokolü’dür.

IPv6 dünya çapında yaklaşık %32 oranında kullanılabilirliğe sahiptir, ancak ülkeler arasında büyük ölçüde farklılık gösterir. Örneğin, ABD %41’in üzerinde IPv6 benimsemesine sahipken, İngiltere %30 civarında, İspanya ise sadece %2,5 benimseme oranına sahip.

Yukarıda, IPv4 nedir, IPv4 ve IPv6 arasındaki farklar nelerdir vb. birçok konuya değindik. IPv4 ve IPv6 ile ilgili sorularınız olursa, yorum bölümünde bize yazın, içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

WhatsApp