İşten Çıkan Çalışanınız E-Postalarınızı Silerse Ne Olur?

Anasayfa Kurumsal Blog İşten Çıkan Çalışanınız E-Postalarınızı Silerse Ne Olur?

İşten çıkan bir çalışanınız, iş yerinden ayrılırken belki bilerek belki de bilmeyerek e-posta’larını silebilir. Çalışanınız işten çıktıktan sonra böyle bir durumla karşılaştıysanız ve e-posta’sında ulaşmanız gereken önemli bilgiler varsa, bu e-posta’ları kurtarmak için ne yaparsınız?

E-posta’ları geri getirmek için birçok alternatif yönteminiz olabilir ya da silinen e-posta’ların geri gelemeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Tabii ki bazı alternatif yöntemler e-posta’larınızı geri getirmeyi garanti etmez ama bazı yöntemler var ki, sizi bu zor durumdan anında kurtarır.

Şimdi tüm bu alternatif yolları ve silinen e-posta’larınızı geri getirmeyi garanti eden yöntemleri sıralayalım:

1. Çöp kutusu kontrolü
İşten çıkan bir çalışanınız e-posta’larını silmişse, bu e-posta’lar önce ‘Çöp Kutusu’na taşınır. Aradığınız e-posta’lar hala burada duruyorsa, klasörü açıp istediğiniz öğeleri seçerek, e-posta’ları gelen kutunuza taşıyabilirsiniz.

2. E-posta kurtarma programı
Bazı programların e-posta istemcisinde yerleşik bir ileti kurtarma programı vardır. Örneğin, “Silinmiş Öğeleri Kurtar” komutuyla Outlook ile istediğiniz e-posta’ları kurtarabilirsiniz. Fakat her e-posta servis sağlayıcı bu özellikle birlikte gelmez ve sadece bu özellikten dolayı da bir e-posta servis sağlayıcısını kullanmamalısınız.

3. Destek
E-posta’larınızı kendi başınıza kurtaramazsanız, e-posta servis sağlayıcınızın destek personeli size yardımcı olabilir. Destek ekibine, kurtarmak istediğiniz e-posta’lar ile ilgili olabildiğince fazla bilgi içeren bir mesaj gönderin. Müşteri hizmetleri e-posta’ları almanıza yardımcı olabilirse, bir temsilci, kullandığınız e-posta servis sağlayıcısına bağlı olarak değişecek talimatlarla size yanıt verecektir.

Her sağlayıcı silinen e-posta’ları geri yükleyemez. Örneğin, Gmail gibi ücretsiz bir e-posta hesabı kullanıyorsanız, Google silinen e-posta’larınız konusunda hiçbir şey yapmaz.

Peki ‘E-posta Sigortası’ tam olarak nedir?

‘E-posta Sigortası’ ile sigortalı e-posta hesabınıza ait son 30 günlük yazışma geçmişi ve tüm mesaj içerikleri hiç bir zaman kaybolmaz ve veri kaybı riskiniz sıfırlanır.

Sigortalı e-posta hesabındaki tüm veriler 30 gün boyunca saklanır.
Çöp kutunuzu boşaltmış olsanız bile tüm içeriğiniz sigorta kapsamında geri getirilebilir.
Sigortalı hesap dilediğiniz anda isterseniz mevcut hesaba isterseniz yeni bir hesap olarak geri döndürülür.
Sigortalı hesap işlemleri yalnızca yönetici erişimine açıktır. Bu sayede veri gizliliğiniz korunur.
Kalıcı olarak silinmiş olsa dahi ‘E-posta Sigortası’ sayesinde tüm veriler kurtarılabilir.

WhatsApp