Kullanıcı Deneyiminin E-Ticaret için Önemi

Anasayfa Kurumsal Blog Kullanıcı Deneyiminin E-Ticaret için Önemi

İyi bir kullanıcı deneyimi ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.
E-Ticarette kullanıcı deneyimi
Kullanıcılar teknolojinin daima işlerini kolaylaştırmasını ister. İnternet ortamı bunun en büyük örneklerindedir. Günümüzde yapılan alışverişler yüksek oranda internetten yapılmaktadır. Site üzerindeki kullanıcı deneyimini geliştirmek, tüketicilerin site üzerinde geçirdikleri süreyi artırırken, site üzerinde geçirilen vaktin daha kaliteli olmasını yani satışa dönüşme oranını da artırmaktadır.
Kullanıcı deneyimi ( UX ) nedir ?
Kullanıcı deneyimi, UX (User Experience) olarak da bilinmektedir. Web tasarımda kullanıcı deneyimi son derece önemlidir. Tasarımda ki boşluklar, renkler, butonların yerleşimleri, resimlerin boyutları gibi birçok etken kullanıcı deneyimini doğrudan etkilemektedir. E-Ticarette ise kullanıcı deneyimi daha çok önem arz etmektedir. Söz konusu bir ürünse, ürünün tasarımı, genel olarak tüketicinin hangi sorunlarını nasıl çözdüğü, ürünün fiyatı, nasıl çalıştığı, ürünün paketi gibi birçok detay kullanıcı deneyimini ilgilendirir.
Kullanıcı deneyimi neden önemlidir ?

Site üzerinde geçirilen süreyi arttırır
Web site tasarımının kullanıcıların deneyimlerini geliştirmek üzerine kurulu olması, kullanıcının site üzerinde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacağı için, tüketiciyi satın alma eylemine de daha çok yaklaştırır. Kolay ve anlaşılır bir site navigasyonu kullanıcının sitede daha çok ürüne erişmesini ve site içinde rahatça dolaşmasını sağlayacaktır. Kullanılan resimlerin ürünle doğrudan bağlantılı, kullanıcının ilgisini çekebilecek ve kaliteli olması da kullanıcı deneyimini olumlu etkileyecektir.
Kullanıcının bağlılığını arttırır
Tüketiciler hizmetlerini kullanmaktan memnun oldukları firmalardan alışveriş yapmayı tercih ederler. Bir sorun yaşamadan alışveriş yapabilecekleri; sorun yaşasalarda bir çözüm sunabilecek firmaları tercih ederler. Bunu sağlamanın yollarından biri de kullanıcı deneyimini geliştirmektir. Kullanıcı deneyimi üzerinde çalışmalar yapmadığınızda çok güzel ürünler sunsanız dahi kullanıcılar siteniz ile bir bağlantı kurmayacaktır. Onlara kolay, kaliteli ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunmanız uzun vadede size yarar sağlayacak ve sabit müşteri kitlesi oluşturacaktır.
Kullanıcı deneyimi SEO için önemli mi ?
SEO önceki senelerde teknik çalışmalara dayanan bir sistem üzerine kuruluydu. Fakat arama motorlarının son senelerde yaptığı güncellemelerle birlikte kullanıcı deneyimi önem kazanmaya başladı. Web siteleri arama motorlarında listelenirken site başlığı, site içeriği, site içindeki metinlerin özgünlüğü, alan adı otoritesi gibi kriterler birincil öncelikteyken, artık kullanıcı deneyimi de bu kriterlerin arasında kendine yer edindi. Kullanıcı deneyimi iyi olduğunda, ziyaretçilerin site üzerinde geçirdikleri süre de doğal olarak artıyor. Kullanıcıların belli bir internet sitesi üzerinde daha uzun süre kalıyor olmaları da arama motorlarına bu sayfalarının içeriklerinin ve kullanıcı deneyiminin iyi olduğu bilgisini veriyor. Bu da doğal olarak bu sitelerin arama motoru üzerindeki sıralamasını yükseltmeye yarıyor.
Müşteri üzerindeki pozitif etkisi
Kullanıcı deneyiminin iyi olması müşterilerin yaptıkları alışverişlerden memnun kalmalarını sağlar. Müşterilerin site üzerinden yaptıkları alışverişten memnun kalmaları kendi çevresindeki kişilere de bu pozitif görüşü aktarmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla web sitenizin potansiyel müşterilerinize ulaşması kolaylaşacağı marka değerinizin artmasına neden olacaktır.

WhatsApp