Linkedin Nedir? Etkili Bir Linkedin Profili Nasıl Hazırlanır?

Anasayfa Kurumsal Blog Linkedin Nedir? Etkili Bir Linkedin Profili Nasıl Hazırlanır?

LinkedIn, profesyonelleri diğer profesyoneller ve potansiyel işverenlerle buluşturan en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Etkili bir LinkedIn profiline sahip olmak, hayalinizdeki işe ulaşmanıza ve başka türlü ulaşamayacağınız potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanıza olanak tanır.

LinkedIn profilinizin yetersiz olduğunu ve ufak dokunuşlara ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve birçok profil arasından ön plana çıkmak istiyorsanız, bugün bu yazıda etkili bir LinkedIn profilinin nasıl hazırlanacağını anlatacağız.

Harika bir LinkedIn profili oluşturmaya hazırsanız, haydi başlayalım!

Etkili Bir Linkedin Profili Nasıl Hazırlanır?
LinkedIn, ticari bir itibar oluşturmak, profesyonel ağınızı genişletmek ve işletmelerin ve bağlantıların tam olarak kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı bilmelerine yardımcı olmak için harika bir fırsattır. Bu fırsattan yararlanmanın yolu da, kendinizi alanınızda uzman olarak konumlandıracağınız bir profil kullanmaktan geçer. Sürekli içerik eklemek ve güncellemeye devam etmek, profilinizi en iyi duruma getirmeniz için en etkili silahlardır.

Şimdi gelelim, LinkedIn profilinizi nasıl oluşturacağınıza…

1. İyi Bir Fotoğraf Seçin
LinkedIn profilinizde iyi bir fotoğrafa sahip olmak, profilinizde büyük bir fark yaratacak basit bir değişikliktir. Fotoğraflı bir profil, olmayan bir profilden daha fazla ilgi uyandırır. Profil fotoğrafınız, LinkedIn sayfa ziyaretçilerinizin sizin hakkınızda sahip olduğu ilk izlenim olduğunu için önemlidir. Bu yüzden fotoğrafınızın profesyonel olması gerekir. Fakat vesikalık fotoğrafınızı çekmek için bir fotoğrafçıya gitmenize de gerek yoktur. Kullanılacak en iyi fotoğraf türü, basit arka plana sahip bir vesikalıktır.

Peki bu vesikalık fotoğraf nasıl olmalıdır?

Fotoğrafta yüzünüzün açıkça görüldüğünden ve giysilerinizin uygun olduğundan emin olun. Uzak çekimleri, bulanık veya pikselli bir fotoğrafı kullanmaktan kaçının.

2. İlginç Bir Başlık Yazın
Bir gazete manşetinde olduğu gibi, profilinizin başlığının da ayırt edici olması gerekir. Bu yüzden başlığınızı diğerlerinden ayıran şeyleri düşünmek için zaman ayırın. İyi bir başlık, okuyucunun sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek istemesine neden olur. Başlığınıza, hedef kitlenizin sizi aramak için kullanabileceği anahtar kelimeleri ekleyin ve kişisel markanızı tek satırda özetleyin.

3. Özet Alanını Kullanın
Okuyucuların profilinizi görüntülerken gördükleri ilk alanlardan biri de özet alanıdır. Bu alan, okuyuculara kişiliğinizi göstermeniz için kullanabileceğiniz 2.000 karaktere izin verir. Özet alanını başlığınızın daha uzun bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz, ancak yine de kısa ve öz olması önemlidir. Bu yüzden özeti çok uzun tutmamaya çalışın.

Tutkularınızı ve becerilerinizi, iş dışında neler yaptığınızı ve sahip olduğunuz farklı niteliklerinizi belirtmekten çekinmeyin, ancak eklediğiniz bilgilerin mevcut kariyer hedeflerinizle alakalı olduğundan emin olun. Tüm bunları hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak yapmak, etkili bir özet oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Özetinizi birinci şahıs bakış açısından yazmak sizin için en iyisidir, bu, özetinizi daha kişisel hale getirir.

4. Profilinizin URL’sini Özelleştirin
Profilinizi tanıtmak ve başkalarının sizi bulmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, LinkedIn profilinizin URL’sini özelleştirmektir. Özelleştirilmiş bir URL, anlamsız kelimelerle dolu bir URL’den daha düzenli ve profesyonel görünür.

Sizi arayanların kolayca bulabilmesi için URL’nizi adınız ve soyadınızla kişiselleştirmeniz gerekir.

Özelleştirilmiş bir URL, kişisel markanızı geliştirir ve ayrıntı odaklı olduğunuzu gösterir. Kendinizi daha fazla tanıtmak için özelleştirilmiş URL’nizi kartvizitinize ekleyebilirsiniz.

5. Aşırı Trend Sözcükleri Kullanmayın
LinkedIn profilinizde trend sözcüklerden kaçınmanız gerekir. Çünkü bu kelimeler aşırı kullanılır ve kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olmaz. Bunun yerine, daha az kullanılan sözcüklerleri kullanmayı deneyin.

6. İşinizi ve Gönüllü Deneyimleri, Projeleri, Dilleri ve Sertifikalar Ekleyin
Bir özgeçmişin içeriğinde olduğu gibi; işiniz, gönüllülük deneyimleri, projeler, diller ve sertifikalar, profesyonel olarak daha kapsamlı görünmenizi sağlar ve öne çıkmanıza yardımcı olur. Bu deneyimlerde neler başardığınızı ve becerilerinizin nasıl geliştirildiğini anlatabilirsiniz.

Ancak bu alanda çok fazla detaya girmemeye çalışın. Yazının kısa olduğundan emin olun. Her iş için çok fazla madde işareti kullanmaktan kaçının çünkü bu, özellikle birden fazla iş listelerseniz okuyucuyu sıkabilir. Bu bölümün dışarıdan birine nasıl görüneceğini düşünün ve kendinize şu soruları sorun: Yazdıklarım ilgi çekici ve profilimi görüntüleyeceklerle ilgili mi?

7. Temasa Geçilebileceğinizden Emin Olun
İletişim bilgilerini etkili bir LinkedIn profiline dahil etmeniz kesinlikle çok önemlidir. Ancak, birçok kişi bunu yapmayı unutur veya yanlış veya güncel olmayan bilgileri listeler.

Profilinizi herkese açık hale getirdikten sonra, iletişim bilgilerinizi kontrol ettiğinizden emin olmanız gerekir. Yanlış iletişim bilgileri, potansiyel bağlantıları veya iş fırsatlarını kaçırmanıza neden olabilir.

8. Tavsiyeler Alanını Pas Geçmeyin
Tavsiyeler, iş piyasasında itibarınızı artırmanın en değerli araçlarından biridir. Bununla birlikte, tavsiye kısmını kendi kendinize yazamazsınız, bu alanı doldurmaları için genellikle bağlantılarınıza istekte bulunmanız gerekir (tabii işbirliğinizden memnun kalan insanlar bu alanı kendi istekleriyle de doldurabilir). Tavsiyeler, çeşitli kişilerden, işverenlerden, meslektaşlardan, mentorlardan, memnun müşterilerden veya sizinle çalışan ve becerilerinizden veya tavsiyelerinizden yararlanan herhangi birinden olabilir.

9. Anahtar Kelimelere ve SEO’ya Odaklanın
Arama motoru optimizasyonu (SEO) amaçları için, özellikle özet ve deneyim bölümleri başta olmak üzere profilinizin tamamına anahtar kelimeler eklemeye çalışın. İşe alım uzmanları LinkedIn’i kullandıklarında, belirli sektöre özgü anahtar kelimeleri kullanırlar. Bunlar, LinkedIn’deki arama sonuçlarında görünmenizi sağlayacak terimlerdir.

10. Makaleler yayınlayın
Arama görünürlüğü istiyorsanız, LinkedIn, makale eklemek için en iyi yer olmayabilir. Bununla birlikte, makaleler yayınlamak, uzmanlığınızı göstermenin harika bir yoludur. Bu yüzden en az üç ayda bir yeni bir makale yazmaya çalışın ve sektörünüzde sıcak olan konuları ele alın. Resimlere ve başlık uzunluğuna dikkat edin. Başlığınız 60 karakteri geçmemesine özen gösterin.

Makalenizi beğenebilecek belirli kişileri mesajda etiketleyin. LinkedIn makalelerinin organik erişimi oldukça düşüktür, bu nedenle anahtar kelime eklemek ve insanları etiketlemek, erişiminizi artırmanın ve makalenizin görünürlük kazanmasına yardımcı olmanın iyi bir yoludur.

Son olarak aşağıdaki temel bilgileri unutmayın:

Yazım hatalarını kontrol edin.
CV’nizdeki temel bilgilerin tutarlılığını sağlayın. Anormallikler varsa, bu, ayrıntılara dikkat edilmediğini gösterebilir.
Ne paylaştığınıza ve yaptığınız yorumlara dikkat edin.
Bir arkadaşınızdan veya bir profesyonelin profilinizi okumasını isteyin. Sadece yazım hatalarını kontrol etmek için değil, aynı zamanda kendinizi nasıl sunduğunuz konusunda size dürüst bir fikir vermesi için.
Özellikle benzer bir alandaki diğer profillere bakın ve etkileyici bir profil görürseniz, kendi başınıza uygulayabileceğiniz ipuçlarını ve teknikleri arayın.
Konumunuzu güncel tutun.

WhatsApp