Obama 2012 Seçim Kampanyasında Web Dünyasını Etkin Kullandı

Anasayfa Kurumsal Blog Obama 2012 Seçim Kampanyasında Web Dünyasını Etkin Kullandı

Obama 2008 deki seçim kampanyasında web teknolojilerini ve sosyal medyayı şüphesiz en iyi kullanan başkan adayıydı. Özellikle Facebook'dan transfer edilen Chris Hughes en yenilikçi fikirlerini Obama için kullandı. Başarılı ve yoğun çalışmalar Obamanın başkan seçilmesinde ciddi fayda sağlarken, Chris Hughes' ede 2008 yılının en iyi pazarlama profesyoneli listesinde birincilik getirmişti . 2012 seçim kampanyasında da benzer bir başarı kazanmak için Web Geliştiricileri kampanya ekibine katan Barack Hussein Obama bu seçim döneminde de sıradışı bir çok uygulamanın hayata geçmesine öncülük edecek gibi görünüyor.

 

Websitesini daha da cazip hale getirmek için ziyaretçilere düzinelerle telefon melodisini ücretsiz download edebilme imkanını sunan Obama, bugünlerde ekibiyle yeniden harıl harıl seçimlere hazırlanıyor. Obama'nın, Chicago şehrinde bulunan seçim karargahındaki geliştiriciler, önceki seçimde yaşanan zaferin tekrarı için ekran gerisinde çalışıyor. Obama seçim kampında çalışanlar arasında geliştiriciler, sosyal medya uzmanlarının yanında reklam sektöründen gönüllüler de yer alıyor.

 

Obama seçim ekibi, ekonomik verilerin çok da iyi olmadığı bir dönemde her bir potansiyel seçmeni saflarına kazandırmak için adeta iğneyle kuyu kazıyor. Geliştiriciler, internette mevcut ham verileri değerlendirilebilir verilere dönüştürecek uygulamalar üzerinde çalışıyor. 2008 yılında teknolojiyi etkin kullanan bir kitle ile muhatap olmanın pozitif yansımalarına dikkat çeken kampanyanın entegrasyon ve inovasyon direktörü Michael Slaby, gelecek yıl yapılacak seçimler için çok daha heyecanlı olduklarını ifade ediyor.

 

Teknoloji boyutunda, seçmenlere faydalı bilgiler sunmanın çeşitli yöntemleri bulunduğunu belirten Obama'nın siyasi stratejisti David Axelrod, 2008 yılında yapılan çalışmaların modern standartlar ekseninde tarih öncesi dönemi çağrıştırdığını ifade ediyor. Bir önceki başkan Bush döneminde danışmanlık yapan Alex Gage, bugünlerde iyice su yüzüne çıkan seçim çalışmalarında partilerin sahibi oldukları bilgiler dolayısıyla bir "veri savaşı" yaşanacağını dile getiriyor.

 

Yapılan açıklamalara göre, Obama'nın, seçim kampanyasını yürüten ekibinde; geliştiricilerin dışında sağlanacak verileri değerlendirecek analistler, matematikçilerin yanı sıra istatistik uzmanları da bulunuyor. Çoklu disiplin içerisinde işbirliği gerçekleştirecek olan uzmanlar, kampanyanın şekillenmesinde etkili olacak.

 

ÖNCEKİ SEÇİMDE İNTERNET OBAMA'YI NASIL BAŞKAN YAPTI?

Obama, ana kampanyasını gençler üzerine kurguladığında, bu gençlere nasıl ulaşacağını çok iyi biliyordu. Gençler televizyon izlemiyor, gazete – dergi okumuyor, onun yerine sosyal ağlar üzerinden iletişimde bulunuyorlardı. Sosyal medyanın bilincinde olan Obama da bu gücü kullanarak ve örgütleyerek dünyadaki en büyük sosyal medya başarısına imza attı. Kampanyanın sonunda Amerika Başkanı seçildi. Peki ne yapmıştı Obama ve nasıl yapmıştı?

 

Bunun için ilk yapması gereken projenin başına en uygun kişiyi getirmekti. Bu kişi Mark Zuckerberg ile birlikte Facebook’u kuran 1983 doğumlu Chris Hughes idi. Chris göreve gelmeden önce barackobama.com yayındaydı ama o da etkin olarak kullanılmıyor ve Obama konuşma yaptığı zamanlarda trafiği kaldıramayarak çöküyordu.

 

Chris, Nisan 2007′de Facebook’tan ayrılarak bu kampanyanın online direktörü oldu. Riskli bir karardı aslında bu. Facebook gibi bir şirketi kurduktan sonra bırakmak pek alışılmış bir şey değildi. Amerika Başkanı’nı seçtirme etkisinin verdiği heyecan ile bu riski göze aldı. Pişman da olmadı, bu başarı ona prestij ve 2008 yılının en iyi pazarlama profesyoneli listesinde birincilik getirmişti, üstelik Guy Kawasaki, Michael Arrington, Pete Cashmore gibi isimleri geride bırakarak.

 

Göreve geldiğinde, ilk olarak yaptığı iş Barackobama.com’u düzeltmek oldu. Bir diğer site ise mybarackobama.com idi. Burayı Facebook tarzı bir sosyal ağa çevirdi. Kullanıcıların kendi bloglarını yaratmasına izin verdi. Web 2.0′ın temeli olan içeriği kullanıcılara ürettirdi ama bu içeriği de çok güzel yönlendirdi ve yönetti. Obama severlerin kendi etkinliklerini organize edebilecekleri bir ortamı kolaylaştırdı.

 

Bu sosyal ağ vasıtası ile gençlerin dikkatini çekmeyi başaran Obama, gençleri interaktif bir şekilde seçim sürecinin içine kattı. Genç seçmenler kendilerinin de politikanın bir parçası olduklarını hissettiler. Amerika’da siyaset, özellikle ilk defa oy kullanacak kitlenin hiç ilgisini çekmezken, bu gençler kendi istekleri ile aktif siyasetin içinde rol oynadılar. Artık bir politikacının sıkıcı konuşmasının dinleyicisi değil bu sürecin bir parçasıydılar.

 

Obama, ilk başta e-posta ile iletişim kurdukları gençlere mobil kampanyalar ve sms ile de ulaşıyordu. Bu süreçte bazı kişiler öne çıkınca hemen bu konuda blog yazmaları teşvik ediliyordu. Kendi yarattıkları sosyal ağın yanı sıra Facebook, Twitter, Friendfeed ve diğer sosyal ağlar da çok etkin bir şekilde kullanılıyordu. Hatta bir Obama gönüllüsü Myspace’de 160.000 kişilik bir arkadaş grubu yaratmıştı.

 

Bu kampanya offline tarafta da çok güçlü destekleniyordu. İletişim genel olarak üniversite ve üniversite olan kentler üzerine yoğunlaştırılıyor ve bu sitenin reklamı çok iyi yapılıyordu.

 

Kampanya içinde “Viral Pazarlama” çok etkili iyi bir şekilde yönetiliyordu. “Super Obama Girl” isimli bir bir video dizisi oluşturulmuş ve bu videonun 5. bölümü, sadece YouTube’da 15 milyon kere izlenmişti. Seriyi bu ekip yapmasa da, videoların dağılımı için gereken özeni göstermişlerdi.

 

Kampanyanın Advergaming tarafı da unutulmamıştı. X-box için “Race to White House” (Beyaz Saray Yarışı) isimli bir oyun yaratılmış ve buna benzer diğer web tabanlı oyunlar ile gençlerin ilgisi kampanyaya çekilmişti.

 

Bu arada sitede bulunan “bağış yap” tuşu ile gençler, bütçelerini zorlamayacak şekilde kampanyaya finansal olarak da destek oluyorlar ve tarihin en büyük bağışını toplamayı başarıyorlardı. Bu ayrıca, dünyanın en büyük ve aktif gönüllü ordusuydu. Gençler kampanyanın bir parçası olarak hissettikleri için oy vermekten ziyade, kampanya için gönüllü olarak çalışmayı, hatta ceplerindeki parayı istekli bir şekilde Obama için harcamayı bir ayrıcalık olarak görüyorlardı.

 

Obama ve ekibi gençleri ikna etmenin ve örgütlemenin daha iyi bir yolu olmadığının bilincindeydiler. Onun için yapılmamışı yaptılar, risk aldılar, profesyonel davrandılar ve çok büyük bir başarıya imza attılar. Bu kampanyadan Türk siyasetinin ve ülkemizdeki Sosyal Medya Stratejistlerinin öğrenecekleri çok şey var. Bu sebeple, bu kampanyadaki her bir Sosyal Medya aracının daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesini tavsiye ederim.

 

2008 Yılındaki Obama Kampanyasınından Önemli Rakamlar
• Obama’nın toplam 400 gün süren kampanya sürecinde videoları tam 889 milyon kere izlenerek rekor kırdı.

• MyBarackObama isimli sanal bir topluluk kuruldu. 2 milyon kişinin üye olduğu (seçim döneminde) bu site aracılığıyla 200 bini aşkın etkinlik düzenledi, 30 milyon Dolar bağış toplandı.

• Obama sosyal ağ sitelerini ve oyunları (facebook, twitter) çok iyi kullandı ve bu sayede politikayla ilgilenmeyen gençleri de harekete geçirdi. Obama’ın ilginç bir şekilde, bazı oyunların direkt olarak içine reklam verdi. Obama'nın dijital reklamlar için harcadığı rakam ise yaklaşık 8 milyon dolar.

• Obama’nın seçim kampanyasında Youtube için hazırlanan resmi videosu 14,5 milyon saat boyunca seyredildi. Bu gün televizyon üzerinden 14 milyon saatlik yayın almanın bedel ise 47 milyon dolar.

• Obama, Moveon.org gibi online gruplardan da destek gördü. Burada açılan grup Obama için özel bir sayfa hazırlayıp, gurubun üyelerine çağrıda bulunarak sadece bu sayfada 500 bin dolar bağış topladı.

• Obama hiçbir siteyi ihmal etmedi. Glee isimli eşcinsellere özel platformda ilk görünen şeyin bir anti-obama reklamı olmasına rağmen burada da yer aldı. Amaç her platformdan mesajını iletebildiği kadar çok kişiye iletmekti.

 

WhatsApp