Obje Depolama Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Obje Depolama Nedir?

Obje depolama (object storage), ülkemizde diğer veri depolama ortamları kadar popüler olmasa da, kurumlar yakın gelecekte artan veri saklama ihtiyaçları için muhtemelen obje depolamayı tercih edecek.

“Neden?” diye soracak olursanız; bu durum, obje depolamanın, diğer çözümlerdeki planlanamayan veri büyümesinin aksine çok daha kolay ölçeklenebilir olmasından kaynaklanıyor.

Peki obje depolama (nesne depolama) tam olarak nedir?

Obje depolamayı biraz daha açacak olursak, yakın dönemde bilindik 3 temel veri depolama tipinin daha popüler hale gelmiş şekli diyebiliriz. Obje depolama, yapısal olarak formatı sabit olmayan verinin, hiyerarşik model ile saklanması yerine yatay bir ortamda depolanmasına imkan tanır.

Veri depolama ürünü üretenler, yıllardır hiyerarşik veri saklama modeli sebebi ile eforlarını genişleme ve ölçekleme konusuna çözümler üretmeye harcasa da, dosya depolama ürünlerine yeni veri eklendikçe, sınıflandırma ve ölçekleme gereksinimi, ortamların yavaşlamasına ve tıkanmasına yol açtı.

Obje depolama, bu probleme çözümü dizayn ile getirir; veriyi, hiyerarşisi veya sabit formatı olmayan bir ortam veya sunucuda saklar. Saklanan her obje için üst başlık etiketleri ve bu objeye özel tekil bir belirleyici ilk kayıt anında oluşur. Bir veri arama ihtiyacı olduğunda, veriye sakladığı yere olan bağlantısı üzerinden değil; bir belirleyiciyi veya ilk kayıt anındaki üst başlıkları programlama ara yüzü olan API’ler üzerinden arayarak erişir.

Tüm bu özellikleri ile obje depolama, dünya genelinde ağır veri yükü olan kurumların vazgeçilmez bir gereksinimi haline geldi. Çünkü dünya üzerinde üretilen verilerin işlenmesi büyük bir işleme gücü gerektirirken, aynı zamanda bunların saklanması da gerekiyordu. Kurumların ne zaman hangi yoğunlukta veri üreteceği belli olmadığı için en kolay ölçeklenebilen depolama yöntemi olan obje depolama, bu iş için doğal kazanan konumuna geldi.

Obje Depolama, Dosya Depolama ve Blok Depolama Arasındaki Farklar Nelerdir?
Dosya depolama organizasyonu, verinin hiyerarşik bir şekilde katalog ve dizinler altında saklanması ile olur. Hiyerarşik veri organize olmaya çok müsaittir ve dosya depolama bu iş için çok uygundur. Hızlı veri büyümesi ihtiyaçları için bu model, ölçeklenebilirlik açısından oldukça zordur.

Blok depolama ise, veriyi dosya olarak değil, disk blokları olarak saklar ve bu bloklar bir araya geldiğinde veri anlam kazanır. Sürekli değişen verinin olduğu ortamlar için bu depolama ile çözüm üretilir. Fakat ham veri veya yapısal formatı belirsiz olan verilerin saklanması için en iyi tercih olduğu söylenemez.

Obje depolamaya gelince…

Ölçeklenme açısından dosya veya blok depolama ortamlarına göre çok daha uygundur. Veri büyümesi sürekli ama belirsiz yoğunlukta olan tüm kurumlar için en doğru tercihtir. Çok sık erişilmeyen uzun soluklu veri saklama ihtiyacı olan ortamlar için ise, biçilmiş kaftandır. Veriyi hem güvenli hem de en az yer kayıbı ile saklamak için obje depolamaya özel metodlar vardır.

Saklama ömrü açısından her çeşit verinin obje depolama ile saklanması uygun olmasına rağmen, verilerin sık veya az erişilen olarak sınıflandırılabildiği veri arşivleme ortamları için kesinlikle en uygun çözüm yine obje depolamadır.

Açık Kaynak Kodlu Obje Depolama Çözümü
Kullanımı oldukça kolay olan MinIO; ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir obje depolama yazılımı olması ile bu konuda standart haline gelmiş bir projedir. Yarım milyar indirmeyle dünyanın en hızlı büyüyen obje depolama sistemi olan MinIO, sektörde en çok indirilen obje depolama çözümü olarak etkisi her geçen gün artırmaktadır.

WhatsApp