Organik Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Anasayfa Kurumsal Blog Organik Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Organik sosyal medya pazarlama stratejisi ile sosyal ağlardaki performansınızı organik olarak iyileştirebilirsiniz.19 Haziran 2019Başarılı bir organik sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak günden güne zorlaşsa da imkansız değil. Bu yazımızda sosyal ağlardaki performansınızı organik olarak iyileştirmenin bazı yollarını sizlerle paylaşacağız.Oluşturacağınız bu organik strateji ile başarıya ulaşabilirsiniz. Stratejinizi oluştururken nelere mi dikkat etmeniz gerekiyor?
1. Hedef Kitlenize Odaklanın
Kullanıcılar sosyal medyayı eğlenmek, öğrenmek ve bilgilenmek için kullansalar da her kullanıcı farklı detaylara odaklanmaktadır.
Bu nedenle hitap edeceğini kitleyi onlardan daha iyi tanımalısınız!
İlk olarak markanızın sesini, tarzını, ve içeriğini hedef kitlenizi çekme odaklı içerikler oluşturmalısınız. Örneğin kullanıcı hedef kitlenizin sosyal ağlarda aktif olduğu saatlerde paylaşım yapmanız hazırladığınız içeriğin gücünü arttıracaktır. Bu sadece basit bir örnek, sadece bu nedenle hitap ettiğiniz kitleyi çok iyi tanımalısınız. Başarılı bir organik sosyal medya stratejisinin temelini oluşturan bu unsurun tüm detaylarına dikkat etmelisiniz!
Metinlerinizde kullanacağınız dil yine hedef kitle odaklı olmalıdır, kullanıcılarınızın sevdiği, anlayabilecekleri ve hoşlarına gidecek bir üslup onlarla ilişki kurma şansınızı da bir o kadar arttıracak ve bu şekilde organik erişiminizi de desteklemiş olacaksınız.

2. Kalabalıktan sıyrılın
Farklı olun, kendi tarzınızı oluşturun, bunu benimseyin ve hissettirin! Rakiplerinizin önüne geçmek için fark yaratmalısınız. Aynı ürünü üreten üretici firmalarda hepsi aynı şeyi yapar, ama bir şey diğerini satın almanızı sağlar. İşte bu farkı sosyal medyada çok iyi şekilde yansıtmalı ve o ürünü sizden neden almaları gerektiğini vurgulamalısınız! Bir kullanıcıyla her etkileşim, markanızın bir parçasıdır. Her yorum veya özel mesaja yapılacak geri dönüş tüm ayrıntısıyla aslında sizi, markanızı yansıtır. O sosyal ağdaki varlığınız, işiniz ve dolayısıyla markanız hakkında bir şeyler söyler. Milyonlarca tüketicinin yer aldığı bu rekabetçi pazarda rakiplerinizi değil de sizi tercih etmeleri için onlara nedenler oluşturmalısınız.
3. İçeriğe Önem Verin
İçeriklerinizi sosyal ağlara özel hazırlamalısınız. Metinlerinizi hazırlarken bazı sosyal ağlarda karakter sınırı ile karşılaşabilirsiniz. Görsel boyutlarınızda her sosyal ağda farklılıklar gösterecektir. Bazı sosyal ağlarda etiket seçimleri çok önemliyken bazılarında ise kullanılmamaktadır. Her detaya dikkat etmelisiniz!

4. İstatistiklerinizi Dikkate Alın
İstatistikler yalan söylemez. Bu verileri marka hedeflerinizi ve kullanıcı kitlenizi baz alarak değerlendirmelisiniz. Neyi daha çok beğendiklerine, hangisinin daha çok ilgi çektiğine hepsini detaylı şekilde incelemeli ve yorumlamalısınız. Aslına bakarsanız bu da başlı başına bir iştir. Sosyal medya istatistiklerinizi incelediğinizde fark edeceksiniz ki profilinizdeki organik artış büyük olasılıkla beğenmeler, yorumlar, tepkiler, paylaşımlar, video izlenmeleri link tıklamaları size gösterecektir. Sosyal medya sürekli değişiyor ve bu nedenle yeni şeyleri test ederek kullanıcı deneyimlerini izleyebilirsiniz.
5. Satış Odaklı Olmayın
Markaların yaptığı en yaygın hatalardan biri sadece satış odaklı olup kendinden bahsetmektir. Organik sosyal medya stratejinizi belirlerken sosyal olmalı sadece size ait olan şeyleri paylaşmamalısınız. Ürünlerinizi paylaşırken özelliklerini ve insanların hayatlarını nasıl daha iyi hale getirdikleri hakkında paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Değer sağlamak için diğer ilgi çekici içerik türlerinden ayrılmalı ve farklı olmalısınız. Kullanıcılarınız sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinerek sevdikleri bir marka olarak tanımalı ve güvenmelidirler. Sadece satış odaklı paylaşımlar bu bağı bozmamalısınız.
Kısaca organik sosyal medya stratejinizi kullanıcılarınızla aranızda güçlü bir ilişki kurmanıza yardımcı olmalıdır. Hedef kitleniz hakkında düşünmeli, içeriğinizi yeniden gözden geçirmeli ve analizlerinizi dikkatlice incelemelisiniz. Yani aslında sosyal medya ile ilgili temel konulara odaklanmak ve iyileştirmeler yapmak, sosyal medyadaki organik performansınızı iyileştirmenin en iyi yoludur.

WhatsApp