Outlook E-Mail Geri Çekme, Yanlışlıkla Gönderilen E-Postayı Geri Çekme

Anasayfa Kurumsal Blog Outlook E-Mail Geri Çekme, Yanlışlıkla Gönderilen E-Postayı Geri Çekme

Birine yanlış bir e-posta gönderdiğinizde veya bir iş e-posta’sıyla ilgili belgeyi mail’e eklemeyi unuttuğunuzda, gönderdiğiniz e-posta’yı geri almak isteyebilirsiniz.

Eğer bir Outlook kullanıcısıysanız, Microsoft kullanıcılarına e-posta’ları geri çağırma seçeneği verdiği için yanlışlıkla gönderdiğiniz e-posta’ları geri çekebilirsiniz.

Outlook’ta bir e-postayı geri çağırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

Outlook’ta Bir E-posta Nasıl Geri Çağrılır?
Adım 1: Gönderilmiş Öğeler klasörünüzü açın ve geri çağırmak istediğiniz e-posta’yı arayın (listenin başında veya yakınında olmalıdır). Bir sonraki adıma geçmeden önce tamamen açmak için bu e-posta’yı çift tıklamanız gerekir. İletinin okuma bölmesinde görüntülemek için seçilmesi, iletiyi geri çekmenize izin vermez.

Adım 2: Açılır listede “Bu İletiyi Geri Çek” seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Arayüzünüz şeridin basitleştirilmiş versiyonuysa aşağıdakileri yapın. İleti sekmesini ve Eylemler‘i seçin ve ardından Bu İletiyi Geri Çek‘i seçin.


Adım 4: Ekranınızda bir açılır pencere belirir. Burada iki seçeneğiniz vardır: “Bu İletinin Okunmamış Kopyalarını Sil” veya “Okunmamış Kopyaları Sil ve Yerine Yeni İletileri Koy”. İşlem başarılı veya başarısız olursa Outlook’un sizi bilgilendirmesini sağlayan bir seçenek de göreceksiniz. Seçeneklerinizi seçin ve devam etmek için Tamam düğmesini tıklayın. Mesajı sildiyseniz, tebrikler! Değiştirmek istiyorsanız devam edin.


Adım 5: Bir yedek oluşturmayı seçerseniz, mesajı gözden geçirebilmeniz için Outlook ikinci bir ekran açar. Siz yeni e-posta’nızı oluştururken, Outlook eski iletinizi geri çağırır ve bir bildirim görüntüler (eğer bu seçeneği belirlediyseniz). Gözden geçirilmiş ileti ile işiniz bittiğinde, Gönder düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Bir E-posta’yı Geri Çağırmanın Alternatif Çözümleri Nelerdir?
1. Çözüm
E-posta’larınızın doğru kişilere gönderildiğinden emin olmak için iki kez kontrol edin ve eğer yanlışlık yaptıysanız, özür dilemek için bir e-posta yazın. Bu muhtemelen sorunun en basit çözümüdür. Yanlışlıkla yanlış alıcıya veya alıcı grubuna bir e-posta gönderirseniz ve bu aşırı derecede can sıkıcı bir durum değilse, hatanızı kabullenip özür dileyebilirsiniz. Dürüst bir özür genellikle iyi bir çözümdür ve e-posta alıcılarıyla güven inşa etmenize olanak tanır.

2. Çözüm
E-posta’larınızı hemen gönderilmemesi için ertelemek de bir çözümdür. Sürekli olarak e-posta’lara yanıt veriyorsanız, herhangi bir sorun olmaması için e-posta’larınızı ertelemeye başlayabilirsiniz. Aşağıdaki basit talimatları izleyerek bunu tüm Outlook e-posta’larınız için kolayca ayarlayabilirsiniz:

Adım 1: Outlook gelen kutunuzu istediğiniz tarayıcıda (Safari, Chrome vb.) açın.

Adım 2: Sol üst köşede bulunan “Yeni İleti” butonuna tıklayın.3. Adım: “Gönder” in yanındaki açılır oka tıklayın ve “Daha sonra gönder” seçeneğini seçin.

Adım 3: “Gönder” in yanındaki açılır oka tıklayın ve “Daha sonra gönder” seçeneğini seçin.


Adım 4: “Özel tarih ve saat ayarla” altında istediğiniz teslimat tarihini ve saatini girin.

Adım 5: “Gönder” e tıklayın.

Adım 6: E-posta, zamanlanan teslimat gerçekleşene kadar “Taslaklar” da kalır.

Adım 7: Planlanan postayı değiştirmek veya iptal etmek isterseniz, “Taslaklar” ı ziyaret edebilir, zamanlanmış e-posta’yı açabilir ve zamanlamayı ya da e-posta içeriğini değiştirebilirsiniz.

E-posta Geri Çağırma Neden Her Zaman Çalışmaz?
Kulağa oldukça basit gelse de, bir e-posta’yı geri çağırmak her zaman düşündüğünüz gibi çalışmayabilir. Günümüzün internet hızlarıyla (merkezi olmayan bir bölgede yaşamıyorsanız), bu yanlış e-posta muhtemelen zaten birinin gelen kutusunda bekliyor olur ve bu da birkaç sorun yaratır. Birkaç farklı faktör, bir e-posta’yı geri çağırma girişimlerinizi bozabilir.

E-posta geri çağırma ile ilgili çabalarınızı engelleyebilecek veya komplikasyonlara neden olabilecek bazı durumlar aşağıdaki şekildedir:

1. Açılan mesajlar
Bir alıcı orijinal e-posta’nızı açarsa, onu geri çağıramazsınız. Alıcı ikinci geri çağırma mesajını alıp okuyabilir, ancak orijinal mesaj Outlook gelen kutusunda kalır. Bu yüzden, eğer yanlış bir e-posta gönderdiğinizi düşünüyorsanız, hızlı hareket etmeniz gerekir.

2. Diğer klasörlere yönlendirmeler
İlk e-posta’nız bir filtreyi etkinleştirdiyse ve Outlook onu belirli bir klasöre yeniden yönlendirdiyse, geri çağırma işleminiz başarısız olacaktır. Geri çağırma seçeneği yalnızca gelen kutusunda kalan e-posta’ları etkiler. İlk mesaj başka bir yerde beklerse, kaybolmaz.

3. Ortak klasörler
Bir ortak klasörde gizlenen mesajınızı birisi okursa, geri çağırma başarısız olur.

4. Diğer e-posta istemcileri
Geri çağırma işlevi Outlook ile çalışır. Örneğin, Gmail kullanan birine e-posta gönderirseniz, geri çağırma işlemi çalışmaz.

WhatsApp