PHP Nedir? Uzmanlardan PHP Öğrenmek için En İyi 10 Temel Kaynak

Anasayfa Kurumsal Blog PHP Nedir? Uzmanlardan PHP Öğrenmek için En İyi 10 Temel Kaynak

“PHP nedir, hangi alanlarda kullanılır, PHP kodları syntaxı nasıldır?” gibi soruların yanıtlarını PHP öğrenmeye başlamadan önce biliyor olmalısınız.

PHP, en heyecan verici programlama dilleri öğrenimlerinden biridir. Sunucu taraflı çalışan PHP, ekosistemi sürekli geliştiğinden dolayı yetenekli geliştiricilerin dikkatini çekmiştir.

Web geliştiriciliği alanında önemli bir yere sahip olan PHP; Rasmus Lerdorf tarafından kişisel web sitesinde, ana sayfasına gelen ziyaretçileri takip etmek için oluşturulmuştur. Popülerliği arttıktan sonra Lerdorf, PHP’yi açık kaynaklı bir proje olarak yayınlamıştır.

Bu yazıyla birlikte PHP teknolojisini teorik olarak inceleyerek, hangi amaçla kullanılabileceğini, nerelerde tercih edilmesi gerektiğini açıklayarak PHP öğrenebileceğiniz en iyi kaynakları listeledik.

PHP Nedir?
PHP (Hypertext Preprocessor), web tabanlı ve açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. HTML’in içerisine gömülebilen ve server tarafında çalışan PHP, özellikle dinamik web sayfaları hazırlamak için kullanılır.

PHP ile yazılan kodlar tarayıcılar tarafından yorumlanarak çıktı üretilir. Üretilen çıktılar da HTML, CSS ya da JavaScript gibi betik dillerin daha kullanışlı olması sağlanır.

PHP Nerelerde Kullanılır?
PHP’nin kullanım alanlarını sıralamak zordur çünkü PHP’nin kullanım alanları yazılımcının becerisi ve hayal gücüne bağlıdır.

PHP ile Web Tabanlı Veritabanı Uygulamaları (Forumlar, Sınav Sayfaları, Takip Sistemleri,İçerik Yönetim Sistemleri vb.), sunucuda dosya yönetme, veritabanlarını düzenleme gibi sunucu taraflı işlemler yapılabilir.

En İyi PHP IDE’leri Nelerdir?
PHP nedir, PHP nerelerde kullanılır gibi soruların yanıtlarını öğrendikten sonra PHP öğrenmeye başlamak için ihtiyacınız olan ilk araç IDE’dir. İyi bir IDE, hızlı ve etkili PHP programlamayı kolaylaştırır.

Windows, Linux ve Mac tarafından desteklenen IDE’lerin birçoğu ücretsiz indirilebilir. Profesyonel geliştiriciler ve işletmeler için yeni ve modern özellikleri destekleyen, ticari ve gelişmiş IDE’ler de mevcuttur.

En popüler ve en iyi özelliklere sahip modern dünyadaki PHP geliştiricileri tarafından sevilen en iyi PHP IDE’leri: NetBeans, PHP Storm, Sublime Text 3, Eclipse PDT, VIM, Zend Studio, Atom olarak sıralayabiliriz.

PHP Öğrenmek için 10 Temel Kaynak
Official PHP Manual
PHP Manual, PHP geliştiricilerinin hazırladığı resmi belgelerden oluşur ve PHP’de ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.
Her sayfada kullanıcıların işlevle ilgili yorumlarını ve deneyimlerini yayınlamalarına izin veren bölümler sayesinde PHP’nin pratik uygulamalarında kendinizi geliştirme imkanı sağlar.

official php manual
Killer PHP
PHP’ye başlamak için ihtiyacınız olan en doğru yardımcılardan biridir.
Bloglarında yer alan teknik kavramları çok basit bir şekilde açıklayarak anlaşılır olmasını sağlıyor.
Eğitimlerin yanı sıra, öğrendiklerinizi doğrulamak için yüzlerce beceri testi bulunuyor.

killer php
Tutorials Point
Tutorials Point, PHP’ye özgü bir web sitesi değildir, ancak PHP için oluşturulmuş bir bölüme sahiptir.
Yeni başlayanlar ve orta düzey programcılar için ideal öğrenme kaynağıdır.
Ayrıca ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir e-kitap da sağlarlar.


TalentGrid'de kapalı profilini oluştur, belirlediğin kriterlere göre pozisyonlardan haberdar ol.
Yazılımcı Profilini Oluştur
PHP Tutorial by Tizag
Tizag’ı PHP kılavuzu olarak kullanmanın yanı sıra, başka bir kaynakla birleştirmek en iyisidir. Listelenen işlevlerde gezinmek kolaydır ve tek bir sayfada görüntülenebilir. Her bir işlevin anlatımı açık ve anlaşılırdır.

tizag php
SitePoint PHP
SitePoint, makale benzeri bir formatta sunulan ve farklı öğreticileriyle daha modern bir yaklaşım benimsiyor.
SitePoint PHP öğreticisine başlamadan önce PHP bilgisine sahip olmanız gereklidir.

sitepoint
Hacking with PHP
Hacking With PHP, PHP öğrenmeye yeni başlayanlar için oldukça iyi bir web sitesidir ve içeriği konuya göre spesifiktir.
İçindekiler tablosuyla başlayarak kitap formatında sunulur. Alıştırmalarla pratik yapmanızı sağlar, daha pratik bir yaklaşım benimseyen öğrenciler için harika bir referanstır.

hacking with php
PHP Right Way
PHP Right Way, PHP uygulamalarını öne çıkararak kapsamlı öğreticilerden oluşuyor.
Bu eğitim eski ve güncel olmayan bilgilerden oluşsa da farklı dillerde PHP öğrenmek istiyorsanız bu siteye göz atabilirsiniz.

php right way
Lynda.com
Lynda, PHP’nin eğitici web sitesi değildir, uzmanların kurslarını kendi uzmanlık alanlarında yayınlamaları için bir platform sağlar.
PHP’i uzman kişilerden öğrenmek isterseniz, bu kurs ücretli seçenekler arasında.

lynda
CodeCourse
Eskiden PHP Akademisi olarak bilinen CodeCourse, artık sadece PHP’yi değil, web geliştirme alanında ki frameworkleri ve diğer teknolojileri de içeriyor.

Oldukça açıklayıcı eğitim içeriklerine sahip olan Code Course, eğitim içeriklerini web sitelerinde ve YouTube kanallarında yayınlıyor.

code course
W3Schools PHP Eğitimi
PHP için popüler programlama öğreticilerinden biri de W3CSchools’tur.

PHP öğrenme rehberiniz olarak değil, sadece sözdizimini ve kavramları doğrulamak için referans olarak kullanmanız yeterli olacaktır.
PHP kod örneklerini çalıştırabileceğiniz düzenleyici ortamı sayesinde IDE kurulumu ile uğraşmadan burada kod örneklerini deneyebilirsiniz.

WhatsApp