Popüler Kullanılan Açık Kaynak API’leri

Anasayfa Kurumsal Blog Popüler Kullanılan Açık Kaynak API’leri

API’ler, günümüz ekonomisinde her zamankinden daha büyük bir rol oynamaktadır. Cihazlar, uygulamalar ve bireyler arasında önemli verileri paylaşmamıza ve pratik iş işlevselliğini ortaya çıkarmamıza olanak tanır. Onları fark etmesek de, API’ler her yerdedir ve hayatımızın her alanında bize destek verir.

API’lerin hayatımıza perde arkasından destek verme yöntemlerinden bazıları şunlardır:

Bankalar gibi finans kurumları, çek hesaplarını, kredi kartlarını ve daha fazlasını izlemek ve yönetmek için özel API’leri kullanır.
Perakende sektörü, kurye ağlarıyla iletişim kurmak için API’leri kullanır ve paketlerin mümkün olan en kısa sürede alınmasını ve taşınırken takip edilmesini sağlar.
Web uygulamaları, tüm önemli arka uç işlevselliği ve verileri ile kullanıcıya dönük ön uçları bağlamak için API’leri kullanır.
Akış hizmetleri; Spotify ve Netflix gibi içeriği dağıtmak için API’leri kullanır.
Tesla gibi otomotiv şirketleri, yazılım güncellemelerini API’ler aracılığıyla gönderir. Diğerleri, üçüncü taraflar için araç verilerinin kilidini açmak için API’leri kullanır.
API nedir?
API’ler nasıl çalışır?
Apı’ler ne kadar yaygın kullanılıyor?
Avantajları nelerdir?
Bu blog yazımızda bu soruların cevaplarını arayarak popüler olarak kullanılan API’ler ile ilgili merak ettiklerinizi yanıtlayacağız ????

????API Nedir?
API (Application Programming Interface), bir uygulamaya ait özelliklerin başka bir uygulamada kullanılabilmesi için, yeteneklerini paylaşan uygulamanın sağladığı yeniden kullanılabilir bir arayüzdür.

????Günlük Yaşamımızda Kullandığımız 5 API Örneği
Hava Durumu
Günlük olarak karşılaştığımız yaygın bir API kullanım örneği hava durumu verileridir. Google Search, Apple’ın Hava Durumu uygulamaları tüm platformlarda ve hatta akıllı ev cihazınızda bulunyor.
Google’da “hava durumu + [şehrinizin adı]” araması yaparsanız, arama sonuçlarının üst kısmında mevcut hava koşullarını ve tahminini içeren özel bir kutu görürsünüz .

Google, hava durumu verilerinde olmadığından bu bilgileri üçüncü bir taraftan alıyorlar. Bunu, kendilerine en son hava durumu ayrıntılarını yeniden biçimlendirmeleri kolay bir şekilde gönderen bir API aracılığıyla gerçekleştiriyorlar.


XYZ Kullanarak Oturum Açma
API kullanımının bir diğer önemli örneği, her sitede mutlaka gördüğünüz “Facebook / Twitter / Google / Github kullanarak oturum açma” işlemidir.

Bu işlevselliğe sahip uygulamalar, kullanıcıların sosyal medya hesaplarında gerçekten oturum açmak yerine, her oturum açma işleminde kullanıcının kimliğini doğrulamak için bu platformların API’lerinden yararlanır. Örneğin, Facebook Login API.

Çalışma şekli ise oldukça basittir. Uygulama her yüklendiğinde, kullanıcının sosyal medya platformu ne olursa olsun oturum açmış olup olmadığını kontrol etmek için API kullanır. Değilse, kullanıcı “XYZ Kullanarak Oturum Aç” düğmesini tıkladığında, kendisinden o sosyal medya profiliyle gerçekten oturum açmak istediklerini onaylamalarının istendiği bir açılır pencere açılır. Kullanıcı onayladığında API, uygulamaya kimlik bilgilerini sağlar, böylece kimin oturum açtığını bilir.


PayPal ile ödeme yöntemi
E-ticaret mağazalarında mutlaka PayPal ile ödeme yöntemi denemişsinizdir. Bu da aslında iş başında olan bir API. Tıpkı bir sosyal medya hizmeti kullanarak oturum açmada olduğu gibi, “PayPal ile Öde” işlevi, son uygulamanın hassas verilere maruz kalmadan veya istenmeyen izinlere erişim sağlamadan yalnızca ihtiyaç duyduğu şeyi yapabilmesini sağlamak için API’lerle oluşturulmuştur.

Kullanıcı “PayPal ile Öde” düğmesini tıkladığında, uygulama PayPal API’ye borçlu olunan tutarı ve diğer önemli ayrıntıları belirten bir “sipariş” isteği gönderir. Ardından, bir açılır pencere kullanıcının kimliğini doğrular ve satın alma işlemini onaylar. Son olarak, her şey plana uygun giderse API, ödeme onayını uygulamaya geri gönderir.


Twitter Botları
Twitter botları, yazılım talimatlarına göre otomatik olarak tweet atan (veya retweetleyen), takip eden ve doğrudan mesajlar gönderen hesaplardır. Twitter’da pek çok bot var, ancak önemli olanlardan birkaçı:

TinyCareBot: Su içmek, esnemek, temiz hava almak ve daha fazlası için saatlik hatırlatıcılar gönderir.
Dilbilgisi Polisi: Takipçilerinin yaptığı yaygın gramer hatalarını belirler.
Netflix Bot: Netflix’te yeni içerik yayınlandığında tweet atar.
Tüm bu botlar, Twitter API tarafından desteklenmektedir. Twitter API, belirli bir ifadeyi tweetlemek veya bir kullanıcıyı takip etmek gibi basit eylemleri gerçekleştirmenize izin vermenin yanı sıra, platformda belirli bir şey olduğunda botlara da söyleyebilir. Örneğin, Twitter API’sinden botunuza yeni bir takipçi geldiğinde bunu söylemesini isteyebilirsiniz.


Seyahat Rezervasyonu
Seyahat rezervasyon sitelerinin binlerce uçuşu ve destinasyonu nasıl bir araya getirip en ucuz seçeneği gösterebildiğini hiç merak ettiniz mi? Genellikle sağlayıcılardan uçuş ve otel müsaitlik durumlarını toplamak için üçüncü taraf API’leri kullanmaktır. Aynı şekilde, bu hizmetlerden biri üzerinden rezervasyon yaparsanız, tedarik ettikleri sağlayıcıyla seyahati onaylamak için API’leri kullanılır.


????API’nin Türleri Nelerdir?
Open API (Public API): Geliştiriciler ve diğer kullanıcıların kullanımına açık API’lerdir. Kayıt, API Anahtarı veya OAuth kullanımını gerektirebilir.
Internal API (Private API): Harici kullanıcılardan gizlenir, sadece dahili sistemler tarafından açığa çıkarılır. Internal API’ler, daha iyi üretkenlik ve hizmetlerin yeniden kullanımı için farklı dahili geliştirme ekiplerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Partner API: Stratejik iş ortaklarına veya stratejik iş ortakları tarafından sunulan API’lerdir. Herkese açık değildir ve bunlara erişmek için özel yetkilere ihtiyaçlar vardır. Şirket sınırlarının ötesinde iletişim kurmak için kullanılırlar.
Composite API: Composite API’ler birden çok veri veya hizmet API’sini birleştiren API’lerdir. Bir API oluşturma aracının API düzenleme yetenekleri kullanılarak oluşturulurlar. Geliştiricilerin tek bir aramada birkaç uç noktaya erişmesine izin verir.
????API Kullanımları
Farklı programlama dillerinde, farklı platformlar üzerinden çalışan uygulamaların birbirleriyle haberleşmesi için ilk olarak SOAP API (Simple Object Access Protocol) servisleri kullanılmaktaydı. Günümüzde kullanımı azalmış olsa da kullanan firmalar halen mevcuttur.
Günümüzde ise yaygın olarak REST API (Representational State Transfer) olarak da bilinen bir mimari yaklaşım tercih edilmektedir. Sadece HTTP protokolü üzerinden cevap alıp genellikle JSON formatında dönüş sağlar(isteğe göre XML de dönüş sağlayabilir).
????REST API ve SOAP API Nedir?
API, programların birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu belirleyen belirli bir dizi kural iken, REST ve SOAP API’ler, API’nin nasıl sunulacağını tanımlar.

Her biri işlevsellik açısından benzerdir ancak birkaç temel farklılıklarla birbirlerinden ayrılırlar.

REST (Representational State Transfer), geliştiricilerin bir API oluştururken izledikleri kurallar kümesidir. REST, JSON (JavaScript Object Notation) kullanılarak okunur. Bu kurallardan biri, API’nin kullanımı kolay ve geliştiriciler için anlamlı olacak şekilde tasarlanması gerektiğidir.

SOAP (Simple Object Access Protocol), web hizmetleri için başka bir tasarım modelidir. REST API’nin kullandığı tipik JSON yerine, XML (Extensible Markup Language) kullanır. XML, makine ve insan tarafından okunabilir şekilde tasarlanmıştır.

????Remote API Nedir?
Remote API‘ler, bir iletişim ağı aracılığıyla etkileşim kuracak şekilde tasarlanmıştır.

“Remote” da API tarafından işlenen kaynakların istekte bulunan bilgisayarın dışında bir yerde olması demektir.

En yaygın kullanılan iletişim ağı internet olduğundan çoğu API web standartlarına göre tasarlanmıştır. Remote API’lerin tümü web API değildir, ancak web API’lerin Remote olduğunu söylemek doğru olur.

????Popüler Açık Kaynak API’leri
Açık kaynaklar yazılım, programcıların lisans ücreti ödemeden uygulamaları değiştirmesi, paylaşması ve oluşturması için kaynak kodunun açık olduğu yazılım olarak tanımlanır. Geliştiriciler, esas olarak yenilik ve yaratıcılığı teşvik ettiği için açık kaynak yazılımları sevme eğilimindedir.Açık API (veya Genel API) ile Açık Kaynak API arasındaki farkı ayırt etmek önemlidir. Açık API , bir şirketin, geliştiricilerin üçüncü taraf uygulamaları oluşturması için verileri ve işlevleri herkese açık olarak ifşa etmesine olanak tanımlanır. Açık Kaynak API’si , geliştiricileri bir Açık Kaynak ürün veya hizmetine bağlayan basit bir entegrasyon aracıdır.

1. TensorFlow API
TensorFlow, araştırma ve üretim için ölçeklenebilir açık kaynaklı bir makine öğrenimi kitaplığıdır. Geliştiricilere, çeşitli dillerde bir TensorFlow grafiği oluşturma ve yürütme işlevleri sağlar.
2. GitLab API
GitLab, kod ve kodlama projeleri üzerinde işbirliği yapan geliştiriciler için açık kaynaklı bir platformdur. GitLab REST API, Bu API’yi kullanan geliştiricilerin kullanıcıları almasına ve yönetmesine, sorunları gönderip almasına ve proje bilgilerini yönetmesine olanak tanır. Artık bir GitLab GraphQL API’si de mevcuttur.
3. Jenkins Uzaktan Erişim API’si
Jenkins Uzaktan Erişim API’si, her tür projenin dağıtımını ve otomasyonunu desteklemek için tasarlanmış açık kaynaklı bir otomasyon sunucusu olan Jenkins’e programlı erişim sağlar. Bu API, işleri oluşturmak veya kopyalamak, yeni bir yapıyı tetiklemek veya programlı kullanım için Jenkins’ten bilgi almak için kullanılabilir.
4. Nasa Open API
Uzayın büyüleyici görüntülerini kim sevmez ki!Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Günün Astronomi Resmi hizmeti aracılığıyla harika astronomik görüntüler sağlar. Bu görüntüleri kullanmak için NASA API ve nasa.py kitaplığını kullanılarak geliştirme yapılabilir.
5. Text to Speech API
Speech to Text hizmeti, uygulamalara konuşmayı yazıya yetenekleri eklemek için bir API sağlar. Dil yapısıyla ilgili bilgileri, ses sinyalinin yapısıyla birleştirir.
Yazılım süreçlerinde API’nin önemini ve kullanımını öğrendiyseniz sıra programlama dilleri öğrenmekte????

WhatsApp