Real Time Marketing

Anasayfa Kurumsal Blog Real Time Marketing

Dijital pazarlama hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!
Real Time Marketing yani gerçek zamanlı pazarlama, adından da anlaşılacağı gibi gündemi takip ederek güncel konular üzerinden kullanıcılara ulaşarak etkileşimi arttırmak ve hatırlanmayı kolaylaştırmak için yapılan pazarlamadır. Anı yakalamak üzerine kurulu, marka kimliğine uygun mizahi bir o kadar da zeki bir dil kullanılarak yapılan çalışmalardır. Sosyal medya dili biraz ciddiyetten uzaktır bu nedenle komik olmalısınız. Real time marketing için her markanın etkileşimi yüksek, kaliteli, özgün içerikler üretilmesi gerekmektedir. Bilginin hızla yayılabildiği dijital dünyanın dışında kalmak istemezsiniz değil mi? O halde önemli olayları mutlaka takip etmeli, trendleri bilmeli, gündemden uzak kalmamalısınız. Kendi markanızı pazarlamak için bir çeşit krizi fırsata çevirme söz konusudur. Hem maliyetsiz hem de geri dönüşü yüksek reklamı kim istemez. Gündemdeki her olay markanızla ilgili olmayabilir fakat bunu çevirip markanıza giydirmek de sizin elinizde bunu unutmamalısınız. Karmaşıklıktan uzak durmalı ve basit düşünmelisiniz. Kullanıcıyı yormadan herkesçe anlaşılabilecek bir mizah aslında hepsi bu. Dijital dünyada an çok önemlidir. Bu yüzden anı yakalayarak dikkat çekmelisiniz. Tüketici ile aranızda kuvvetli bağlar oluşturmak için çalışmalısınız. Yapmanız gereken gündemi takip etmek ve kendi lehinize çevirerek dijital pazarlamayı gerçekleştirmek. Yaratıcı işler uzun süre hafızalarda kalır bu yüzden daima yaratıcı olun. Real time marketing için bazen bir dizi repliği bazen ses getiren bir olay aklınıza gelebilecek birçok durum sizin için bir fırsata dönüşebilir. Güçlü stratejiler geliştirerek müşteriyi yakalayın!
Gerçek Zamanlı Pazarlama Nasıl Yapılır?
Gündem takibi
Gerçek zamanlı pazarlama için gündem takibi çok önemlidir. Sosyal medya kullanıcıları neler konuşuyor, neler hakkında anlık paylaşımlar yapılıyor, markanıza uygun özel bir gün var mı mutlaka dikkat etmeli, takibini yapmalısınız. Gündemle markanızı özdeşleştirebilmeniz gündemin yoğunluğunu kullanarak marka hakkında konuşulmasını da sağlar. Gündemde olan bir konu birçok kişi tarafından takip edildiği için markanın ulaşabileceği kitle de artmış olur.
Yaratıcılık
Gündemdeki her konu markanız ile ilgili olmayabilir; fakat bunu fırsata dönüştürmek tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı. Aslında bir içerik pazarlaması olan gerçek zamanlı pazarlama gündemi markanıza yedirmek tamamen ne kadar yaratıcı olduğunuzda.
7/24 aktiflik
Gündem sadece mesai saatleri içerisinde değişmez. Bazen mesai saatleri dışında da aktiflik sosyal medya için çok önemlidir. Real time marketing için 7/24 aktif olmalısınız. Markanızla bağdaştırabileceğiniz bir konu olduğunda doğrudan bu konu hakkında bir içerik oluşturmalısınız.
Zamanlama


Zamanlama çok iyi yapılmalıdır. Gündemin en sıcak olduğu zamanda içeriğin paylaşılması etkileşimi aktif tutacaktır. Kullanıcıların o konu hakkında konuşmayı bıraktıkları zamanda yapılan içeriğin değeri kaybolur ve verimli sonuçlar elde edilemez.
Basit ve sade
Basit ve sade çalışmalar hem yaratıcılık açısından hem kolaydır hem de rahat anlaşılırdır. Gündem ile ilgili bulacağınız fikirlerde sadelik üzerine yoğunlaşmalısınız.
İçerik Kalitesi
Sosyal medya yapılacak gerçek zamanlı pazarlamada içerik arama sonuçları ile uyuştuğunda yüksek oranda erişim ve etkileşime neden olacaktır. İçeriğinizin paylaşılabilirliği tamamen sizin başarınızla alakalı olacaktır.
Birkaç örnek vermek gerekirse:
Twitter favorilere ekleme anlamına gelen yıldız işareti yerine kalp konulduğu gün yapılan paylaşımlardan biri kalpli logosu ile Algida markası; Fenerbahçe teknik direktörünün yağmurlu bir günde elinde market poşetleriyle görüntülenmesini fırsat bilen Migros’un sanal market vurgusu;Yapılan dolu uyarılarına karşı kendi yöntemleriyle alınan renkli önemleri fırsat bilen İkea’dan ‘Sonraki doluda daha renkli görüntüler sergilemek isteyenlere..’;Yakın zamanda instagram hikayelerinde yaşanan görüntü kaymalarını fırsat bilen Media Markt’tan ‘Hata bizde değil, sende @instagram !’ ;
Gündeme odaklanmak, doğru zamanlama ve yaratıcı içerikler kullanıcıyı yakalamaya yöneliktir gerçek zamanlı pazarlamanın temel işleyişi bu şekildedir.

WhatsApp