Ruby on Rails Öğrenmek için En İyi 10 Kaynak

Anasayfa Kurumsal Blog Ruby on Rails Öğrenmek için En İyi 10 Kaynak

Twitter’dan Airbnb’ye ve Kickstarter’dan Github’a kadar her gün kullandığımız sitelerin birçoğu dil ve framework ikilisi olan Ruby on Rails ile çalışmaktadır. Güçlü uygulamaları kurmak için harika bir araç olan Ruby, genellikle web programlaması için kullanılan çok yönlü bir programlama dilidir. Rails ise Ruby’i, bir site kurmayı daha kolaylaştıran diğer araçlarla birleştiren bir framework’dur. Rails’i, Ruby’e web uygulama geliştirmeye yönelik süper güçler veren bir araç olarak görebiliriz. Bu konuda hevesliyseniz, Ruby on Rails öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı kaynakları sizin için aşağıda özetledik.

İşte Ruby on Rails öğrenmek için en iyi 10 kaynak:

Ruby on Railse’e yeni başlayanlar için:
1. Try Ruby, Ruby’e yeni başlayanlar için Ruby’nin nasıl bir dil olduğunu ve size uygun olup olmadığını sadece yaklaşık olarak 15 dakikada gösteriyor.

2. Rails for Zombies, Ruby on Rails’i öğrenmek için en temel özelliklerini size eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Yalnız zombilere dikkat etmeyi unutmayın…

Ruby on Rails seviyelerini yükseltmek isteyenler için:
Ruby on Rails’in temel özelliklerini öğrendikten sonra becerilerinizi daha da geliştirmenize yardımcı olacak geniş çaplı birçok farklı kaynak bulunmaktadır. Hızlı birebir eğitici programlardan daha geleneksel eğitim isteyenler için ders kitaplarına kadar çok fazla sayıda kaynak bulmak mümkün. İşte bu kaynaklar arasından en iyileri:

3. Ruby on Rails Tutorial, Michael Hartl tarafından kaleme alınmış kitabın ücretsiz online versiyonudur. Bu kitap Ruby on Rails öğrenmek içim tamamen yeni başlayanlara uygun olmamakla birlikte Rails için harika bir kaynaktır. Dilerseniz kitabı doğrudan satın alabilir veya internet üzerinden ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.

4. Rails Girls daha çok kadın programcılara yönelik olabilir ama aslında herkes için harika bir kaynaktır. Daha çok öğretmen kullanımına odaklı özetlerle formatlanmış olan bu kaynak, kendinizin öğretmeni olmanız için de oldukça yardımcı niteliktedir.

5. RoR Guides, Ruby on Rails ‘in belirli ilkelerini öğrenmek için herkes tarafından kolaylıkla erişim sağlanabilen bir rehberdir.

6. Learning Ruby; Ruby’nin temel özelliklerini anlatan, Michael James Fitzgerald tarafından hazırlanmış hem e-kitap hem de ince kapak formatlarında bulabileceğiniz harika bir kitaptır.

7. Ruby Koans, en önemli Ruby on Rails becerilerinizi pratik yaparak öğrenmek adına daha küçük çaplarda egzersizler sunar.

8. Ruby Weekly; Ruby ile ilgili haberler, makaleler, blog yazıları ve diğer yardımcı içerikleri tarafınıza ücretsiz olarak ulaştıran bir haftalık email bültenidir.

9. Green Ruby, teknoloji ile ilgili en ilgi çekici bilgileri tarafınıza ulaştıran başka bir haftalık bültendir. Eğer 8. sırada yer alan Ruby Weekly’’den memnun kaldıysanız Green Ruby’i de mutlaka denemeniz tavsiye edilir.

10. Practical Object-Oriented Design in Ruby: An Agile Primer, yönetimi kolay ve nesne tabanlı Ruby kodlarına odaklanmanıza yardımcı oluyor. Sendi Metz tarafından hazırlanan bu kaynak hem ince kapak hem de e-kitap formatlarında satın alınabilir.

Ruby on Rails öğrenmek konusunda kendini geliştirmek istiyorsan, TalentGrid topluluğuna kaydolarak, çalışmak istediğin şirkette bu konuya yoğunlaşmak istediğini belirtebilirsin. Seni hayalindeki ekiple eşleştirirken bu kriterden faydalanabiliriz.

WhatsApp