SMS Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog SMS Nedir?

1984 yılında, Friedhelm Hillebrand adında bir Alman mühendis ve meslektaşı Bernard Ghillebaert, GSM standartlarını kullanarak telefon şebekesi üzerinden mesaj göndermelerine izin verecek bir sistem yaratmaya başladı.

Araştırmaları sonunda 1990’larda meyvesini verdi. İlk SMS, Birleşik Krallık’ın Vodafone GSM ağı üzerinden gönderildi. 2010’larda, her saniye yüz binlerce SMS mesajı gönderiliyordu.

Peki SMS nedir?

Short Message Service – Kısa Mesaj Servisi anlamına gelen SMS, cep telefonlarına gönderilen en fazla 160 karakter uzunluğunda metin mesajları olarak tanımlanır. Günümüzde kullanılan en yaygın metin mesajlaşma biçimidir.

SMS mesajı yalnızca metinden oluşur. Bir kullanıcı 160 karakterden fazla gönderirse, bağlantılı mesajlar 6 parçaya kadar toplam 918 karakter gönderilebilir.

SMS teknolojisi küreseldir. Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir ağa bir SMS mesajı gönderebilirsiniz.

SMS, 2007’de Apple’ın ilk iPhone’yi piyasaya sürmesiyle hız kazanmaya başladı. O yıl Amerikalılar telefon görüşmelerinden daha fazla metin mesajı gönderip aldı. Yazım denetimi ve tahmini metin gibi akıllı telefon mesajlaşma teknolojisindeki gelişmeler, SMS’nin büyümesini daha da artırdı. 2015 yılına gelindiğinde akıllı telefon kullanıcıları, telefon görüşmelerinin sayısına kıyasla her gün beş kat daha fazla metin gönderip alıyordu.

SMS ve MMS’nin Farkı Nedir?
SMS ve MMS’nin Farkı Nedir?
Artık SMS’in ne olduğunu bildiğinize göre, sıra geldi MMS’ye… MMS, “multimedia messaging service – multimedya mesajlaşma hizmeti” nin kısaltmasıdır. Bir MMS’i zengin medya içeren bir SMS olarak düşünebilirsiniz. MMS ile video, fotoğraf, GIF ve hatta ses gönderebilirsiniz.

MMS’in Faydaları
MMS, işletmelerin kuponları ve grafik olarak tasarlanmış promosyon malzemelerini doğrudan mobil cihazlara göndererek daha fazla görsel tüketiciye hitap etmesini sağlar. MMS mesajlarının çok daha yüksek bir karakter sınırı vardır (1.600 karakter). Ancak MMS kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü tüm müşterilerin SMS gibi sınırsız MMS mesajlaşma planları yoktur. Bu, hedef kitleniz biraz daha yaşlıysa veya daha dar bütçelere sahipse, bazı olası engellere neden olabilir.

SMS Kullanıcı İstatistikleri
Bugün Amerikalı yetişkinlerin %83’ü cep telefonuna sahip. Bu cep telefonu sahiplerinin neredeyse dörtte üçü günlük olarak kısa mesaj gönderip alıyor.

Pew Research Center tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kısa mesaj kullanarak iletişim kuranlar her gün ortalama 41,5 mesaj gönderip alıyor. Bu, sosyal medyanın ve internet tabanlı mesajlaşma servislerinin yükselişine rağmen her gün milyonlarca kısa mesajın gönderildiği anlamına geliyor.

Hücresel ağlar hala güçlü. Kullanıcılar, akıllı telefonlarında önceki cep telefonlarında olduğu gibi iletişim kurmaya devam ediyor.

İnsanlar Aramalardan Çok Metinleri Mi Tercih Ediyor?
Araştırmalar, SMS metin mesajlarının Y kuşağı için telefon görüşmeleri yerine tercih edilen iletişim biçimi olduğunu gösteriyor. Bir Gallup anketi, Y kuşağının %68’inin her gün SMS mesajlarını kabul ettiğini ortaya çıkardı. Bu oran X Kuşağı’ndan yaklaşık %21 daha fazla. Genç cep telefonu kullanıcıları telefon görüşmelerinden vazgeçmeye başladı ve küçük kısa mesajlarla iletişim kurmayı tercih ediyor. Bu konsept, 80’li ve 90’lı yıllarda SMS teknolojisinin gelişmesinin ardından popülerliğini kanıtladı ve muhtemelen teknolojiyle büyüyen Y kuşağının bir sonucu olarak popülerliğini korudu.

Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, kısa mesajlar, hızlı ve kolay metin iletişimine erişemeyenler arasında popüler olmaya devam ediyor. Telefonla konuşmaktan kaçınmak isteyen insanlar olgusu, 21. yüzyılın başında Japonya’da gözlemlendi. “The Inside Text: Social, Cultural and Design Perspectives on SMS” başlıklı 2005 tarihli bir kitap, Japon cep telefonu kullanıcılarının telefon görüşmelerinden kaçınmanın bir yolu olarak nasıl metin mesajlaşmaya yöneldiğini açıklıyor.

SMS mi Yoksa E-posta Pazarlama Mı?
SMS mi Yoksa E-posta Pazarlama Mı?
Araştırmalar, müşterilerin metin yoluyla ulaşılmayı tercih ettiğini defalarca göstermiştir. Bu muhtemelen SMS mesajlarının daha kısa olmasından kaynaklanır. Cellular Telecommunications Industry Association tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüketiciler SMS’e daha çok güveniyor ve tüketicilerin %93’ü SMS’i daha güvenilir bir iletişim ortamı olarak değerlendiriyor. Bu, kullanıcıların spam e-posta’lara kıyasla daha az spam metin almasının bir sonucudur. Çalışma, SMS metinlerinin %2.8 spam oranına sahip olduğunu gösterdi (e-postanın spam oranı %53).

Başka bir araştırma, tüketicilerin %54’ünün kısa mesajlar yoluyla pazarlama promosyonları almayı tercih ettiğini buldu. Ancak, sorgulanan işletmelerin yalnızca %11’i şu anda SMS gönderiyordu. Veriler, müşterilerin SMS’e e-posta’lardan daha çok güvendiğini ve kısa mesajlarla etkileşimde bulunmaya daha istekli olduğunu gösteriyor. Belki de bunun nedeni, teknolojinin kısa, özlü ve önemli mesajları hızlı bir şekilde iletme konusundaki uzun ve yerleşik geçmişidir.

Kullanıcılar, metin mesajlarıyla e-posta’lardan daha yakın bir bağlantıya sahiptir çünkü daha kişisel ve anında erişilebilir olduğunu düşünürler. Herkesin iş e-postası telefonunda yoktur ve herkes kişisel e-posta’larını gelir gelmez cihazında kontrol etmez. Bununla birlikte, metin mesajları birçok insanda anında yanıt verir ve pazarlamanın en etkili biçimlerinden biri olmaya devam eder.

SMS’nin Geleceği
4G ve 5G internet bağlantısı, büyük dosyaları paylaşmayı kolaylaştırdı, ancak kısa mesajlar, küçük bilgi parçacıklarını anında paylaşma basit ilkesine bağlı kaldığı için popüler olmaya devam ediyor.

Aynı zamanda sadece işletmeler için değil, müşteriler için de en popüler pazarlama biçimlerinden biri haline geldi. Metin mesajları, kullanıcıların ilgilendikleri ürün ve hizmetler hakkında güncellemeler almalarına, gelecekte planladıkları bir randevu hakkında hızlı güncellemeler almalarına veya otomatik bir sistemden işle ilgili önemli bilgiler almalarına olanak tanır. Metin mesajları çok yönlüdür, göndermesi kolaydır ve otomatikleştirilmiş iş sistemlerine çok daha basit bir şekilde dahil edilebilir. Ayrıca internet bağlantısı gerektirmezler.

Kullanıcılar hızlı ve kolay iletişime ihtiyaç duydukları sürece, bu önemli hizmeti sunmak için metin mesajları orada olacaktır.

WhatsApp