SMTP Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog SMTP Nedir?

Simple Mail Transfer Protocol (Basit Posta Aktarım Protokolü) veya SMTP, İnternet Protokolünüz (IP Adresi) gibi bir protokoldür. TCP / IP protokolünün uygulama katmanının bir parçasıdır. Mesajınızı istenen bilgisayara veya alıcıya göndermek için MTA veya Posta Aktarım Aracınız ile birlikte çalışır. MTA temelde bir SMTP Sunucusudur.

SMTP, temel olarak gönderdiğiniz e-postanın MTA’nızdan başka bir MTA’ya nasıl taşınacağını kontrol eder. Basit Posta Aktarım Protokolü, e-posta sunucuları arasında (tıpkı web sunucularınız gibi) e-postalarla iletişim kurmayı kolaylaştıran bir dizi kod sağlar. SMTP, mesajı yalnızca e-posta sunucularının anlayabileceği farklı bölümlere ayırmaya yardımcı olur.

SMTP yalnızca metni aktarabilir, yazı tiplerini, grafikleri, ekleri vb. işleyemez. Bu nedenle ona ‘BASİT’ posta aktarım protokolü denir.

Peki e-posta protokolü nedir?

E-posta protokolü, e-posta hesapları arasında bilgi alışverişinde bulunmanıza yardımcı olan bir dizi kuraldır. Bugün yürürlükte olan birkaç farklı protokol varken, SMTP en yaygın kullanılan giden e-posta protokollerinden biridir.

SMTP kısaca, e-posta mesajlarını bir e-posta hesabından bir veya daha fazla e-posta adresine göndermek için kullanılan bir e-posta protokolüdür.

SMTP’nin Avantajları Nelerdir?
SMTP’nin Avantajları Nelerdir?
SMTP açılımı olan Basit Posta Aktarım Protokolü’nden de anlaşılacağı gibi “basittir” ve aşağıdaki avantajlara sahiptir:

1. SMTP, belirli bir ağdaki çeşitli bilgisayarlar arasında, e-posta mesajları aracılığıyla en basit iletişim biçimini sağlar.

2. SMTP basit bir platformdan geliştirildiğinden, e-posta mesajları kolay ve hızlı bir şekilde gönderilebilir.

3. SMTP, giden e-posta mesajları açısından güvenilirlik sunar.

4. Belirli bir mesajın başarıyla gönderilemediği durumlar varsa, SMTP sunucusu iletim başarılı olana kadar her zaman aynı e-posta’yı yeniden göndermeye çalışır.

5. SMTP ile, şirketler ve kuruluşlar giden e-posta iletilerini işlemek için Dedicated Server’e sahip olmayı seçebilir.

SMTP’nin Diğer E-posta Protokollerinden Farklı Nedir?
SMTP’nin Diğer E-posta Protokollerinden Farklı Nedir?
SMTP tek e-posta protokolü değildir. Tüm dünyada kullanılan diğer iki popüler e-posta protokolü daha vardır. Bunlar: POP ve IMAP’tir.

Peki bu e-posta protokolleri ne işe yarar ve SMTP’den ne açıdan farklıdır?

Şimdi POP ve IMAP’nin ne olduğuna ve SMTP’nin her ikisinden ne kadar farklı olduğunu adım adım inceleyelim:

1. POP nedir?
The Post Office Protocol (POP), gelen e-posta’ları almak için kullanılır. Bu e-posta protokolünün en son sürümü POP3’tür.

E-posta’nızı kontrol etmek için tek bir bilgisayar kullanıyorsanız, POP3 doğru e-posta protokolüdür. POP, aldığınız tüm e-postaları indirip yerel olarak depoladığından, e-posta’larınızı çevrimdışıyken bile kontrol edebilirsiniz.


2. IMAP nedir?
The Internet Message Access Protocol veya IMAP, gelen postaları almak için kullanılan başka bir e-posta protokolüdür.

IMAP, tüm e-posta mesajlarını bir bulut sunucusunda sakladığı için POP’tan daha popülerdir. Bu şekilde, bir kullanıcı e-posta’larını istediği cihazda kontrol edebilir.

IMAP, bulut tabanlı bir elektronik posta protokolü olduğu için, daha verimli ve aynı zamanda POP’tan daha hızlıdır.

3. SMTP, POP ve IMAP karşılaştırması
Peki, POP ve IMAP’nin SMTP’den farkı nedir?

SMTP giden postalar için kullanılan bir e-posta protokolü, POP ve IMAP ise gelen e-posta’ları almak için kullanılan elektronik posta protokolleridir.

WhatsApp