Sosyal Medya'nın Hayatımızdaki Yeri Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Sosyal Medya'nın Hayatımızdaki Yeri Nedir?

Sosyal Medya'nın Hayatımızdaki Yeri Nedir?Sosyal medya, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Kişilerin İnternet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.22 Ekim 2021Sosyal medya, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Kişilerin İnternet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.
Sosyal Medyanın Yarattığı Değişimler
Sosyal medya ile hayatımızda birçok şey değişti. Bu mecralar ile haberciliğin evrilmesi, tüketim alışkanlıklarımızdaki değişim, hayatımıza giren influencer kavramı gibi birçok konuda değişiklikler yaşanıyor.Bu mecralar ile değişimden en çok nasibini alanlardan biri habercilik oldu. Geleneksel medyadan dijitale geçiş ile habercilik alanında birçok değişimi beraberinde getiriyor. Haberciliğin de dijitalde işlenmesi ile hayatımıza yeni kavramlar giriyor.
Sosyal Medyanın Etkileri
sosyal medya bir yere gideceğimiz, bir şey alacağımız zamanlarda da bizlere kılavuz oluyor. Şehir dışı bir yere seyahat etmekten tut, akşam yemeğine nereye gideceğimize kadar efektif. Bu kimi zaman bizim merak ettiğimiz yerleri aratıp mekân için şikâyet var mı da oluyor, o ülkenin neyi meşhur diye bakmak da. Bir yere gidip onu deneyimlememize gerek kalmadan iyi veya kötü olduğu bilgisi bizlerle kolayca paylaşılıyor. Aynı zamanda bunu bizler de fikirlerimizi belirtmek için yapabiliyoruz. Bir sorun olduğunda yetkili kişiye ulaşmak artık daha kolay. Bu kapsamlarda kullanıldığında bu platformların oldukça kullanışlı ve zaman kazandırıcı bir özelliği bulunuyor. Instagram, Twitter, WhatsApp, Facebook ve daha birçok uygulamanın ön planda olduğu birbirinden farklı kullanım alanları olsa da iletişim kurmak hepsinin ana prensibi. Bu uygulamalar sayesinde çok uzaktaki bir akrabamızla da, uzun zamandır göremediğimiz arkadaşlarımızla da hem görüntülü hem sesli olarak anında iletişim kurabiliyoruz.
Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte yeni kavramlar ile tanıştık ve olanlar tekrardan şekillendi. Her gün saatlerimizi geçirdiğimiz bu platformlar ile habercilik, iletişim kurma, güzellik algısının dayatılması, gündelik hayat ve tüketim alışkanlıkları gibi olumlu olumsuz çok fazla konuyu deneyimliyoruz.

WhatsApp