Ubuntu Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog Ubuntu Nedir?

Ubuntu ile bilgisayarınızı tamamen siz kontrol edebilirsiniz!23 Mayıs 2019
Ubuntu nedir?
Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ubuntu projesi, Linux ve özgür yazılımın, bilgisayar kullanıcılarının günlük yaşamının bir parçası haline gelmesi amacıyla başlatılmış olup ilk kararlı sürümü Ekim 2004'te yayınlanmıştır. Ubuntu günümüzde 20 milyonu aşkın kullanıcısıyla dünyanın en yaygın masaüstü Linux dağıtımı konumundadır. Ubuntu Güney Afrika'lı girişimci Mark Shuttleworth'e ait Canonical Ltd.'nin sponsorluğunda geliştirilmektedir. Canonical, Ubuntu'yu bireysel ve kurumsal tüm kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak sunmakta, teknik destek almak isteyen kuruluşlara destek vererek gelir elde etmeyi amaçlamaktadır Canonical; Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Touch, Ubuntu TV ve Ubuntu for Android türevlerini resmi olarak geliştirmekte ve kullanıcılarını desteklemektedir. Ayrıca Ubuntu-benzeriKubuntu, Ubuntu GNOME, Edubuntu, Xubuntu, Lubuntu, UbuntuKylin, Ubuntu Studio ve Mythbuntu türevlerinin de gelişimine katkı sunmaktadır. Ubuntu sistem olarak kendini insanlara açmış ve kişisel olarak özelleştirme imkanı sunan bir yazılımdır. Bu manada açık kaynaklı olarak kullanılan en yaygın sistem olduğunu söylenilebilir.
Ubuntu’nun avantajları nelerdir?
Virüs sorunu yok!Çalışma Uygulamaları (OpenOffice.org)Arşiv Dosyalarını (Arşiv Yöneticisi)Kısıtlı Uygulamalar Paketiİnternet UygulamalarıSes ve Video UygulamalarıKolay Yazılım KurulumuBilgisayarınıza birçok tema yükleyebilirsiniz.Masaüstünüzü kendiniz seçin.Netbooklar için özel bir dağıtım: Ubuntu Netbook Remix
Ubuntu’da yazılım nasıl kurulur?
Ubuntu'da yazılımlar Windows'tan farklı olarak, *.exe değil, *.deb uzantılı paketler/dosyalar halinde sunulur. Ubuntu Yazılım Merkezi'nde bir paket seçildiği zaman onun çalışması için gerekli tüm diğer paketler/bağımlılıklar kendiliğinden seçilmektedir.

WhatsApp