UI ve UX Nedir?

Anasayfa Kurumsal Blog UI ve UX Nedir?

UI ve UX Nedir?
İnternet sektörünün giderek büyümesiyle beraber farklı uzmanlık alanları da ortaya çıktı. UX ve UI, isimlerini İngilizce de ki User Experience (Kullanıcı Deneyimi) ve User Interface (Kullanıcı Arayüzü) kelimelerinin baş harflerinden alırlar. Günümüzde UX ve UI kavramlarının çok büyük önem kazanması UX nedir, UI nedir gibi soruları beraberinde getirmiştir. Bu durumun sebebi bir web tasarımın genel görünümü kadar kullanıcı odaklı olmasının da günümüzde çok önemli bir noktaya gelmiş olmasıdır.

UI Nedir?
UI, kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir ve kullanıcıların sitede rahatça dolaşması ve sitede daha uzun süre kalması site içeriklerine daha rahat ulaşması gibi deneyim odaklı iyileştirmeler amaçlanır. UI ne demek diye sorduğumuzda aklımıza ilk gelecek olan şey kısaca kullanıcı konforu odaklı görsel tasarımlardır.

UX Nedir?
UX, kullanıcı deneyimi tasarımı bir arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. İşte bu etkileşimin nasıl olacağını hayal edip tasarlayan kişiye User Experience Designer yani kullanıcı deneyim tasarımcısı denir.
UX Tasarımcılarının Kullandığı Bazı Programlar;

MindManager
SmartDraw
MockPlus
UserTesting
Bunlara benzer olarak daha yüzlerce uygulama mevcut. Microsoft Visio, Axure RP, AppCooker, Flinto, Sketch, InVision, Optimizely, Trello, Time Doctor, Fotojet gibi programlar UX tasarımcılar için oldukça yardımcı yazılımlardır.

UI Tasarımcılarının Kullandığı Bazı Programlar;

Sketch
Adobe XD
Gravity Designer
Bunlara benzer olarak Affinity Designer, Figma, gibi yenilikçi programları tercih edebilirsiniz ya da daha geleneksel tasarımcıların yaptığı gibi Adobe Photoshop, Illustrator kullanabilirsiniz.

Özetlemek gerekir ise, UI tasarımı tamamen arayüz tasarımı ile ilgili iken UX tasarımı tasarlanacak arayüzün nasıl daha basit, hızlı ve efektif kullanılması gerektiği ile ilgilenir.

WhatsApp