Virüslü E-Mailler Hakkında Alınacak Önlemler ve E-Posta Güvenliği

Anasayfa Kurumsal Blog Virüslü E-Mailler Hakkında Alınacak Önlemler ve E-Posta Güvenliği

E-posta Virüsü Nedir? Nasıl Çalışır?
Bilgisayar virüslerinin çoğunluğunu oluşturan virüslü email’ler, e-posta iletilerinde dağıtılan kötü amaçlı kodlardan oluşur ve bir kullanıcı bir e-posta iletisindeki bir bağlantıya tıkladığında, bir e-posta ekini indirdiğinde veya başka bir şekilde etkileşime girdiğinde etkinleştirilebilir.

Örneğin, geçtiğimiz Temmuz ayında, bir kimlik avı dolandırıcılığı 3.000’den fazla küçük işletmeyi hedef aldı. Sahte e-posta’nın, UPS gönderi bilgilerini içerdiği iddia edildi ve alıcılara, kargolarını takip etmek için görünüşte masum bir bağlantıya tıklamaları talimatı verildi. Bu bağlantı, hedef kişinin bilgisayarına virüs bulaşmasını sağlayan kötü amaçlı bir yazılım bağlantısıydı.

Diyelim ki bağlantıya tıkladınız ve bütün hassas bilgileriniz çalındı.

Peki bu durum sadece sizi mi etkiliyor?

Tabii ki hayır. Virüslü e-posta, genellikle, bilgisayarına virüs bulaşan kişinin adres defterindeki herkese gönderilmek üzere programlanır ve sonuç olarak çok hızlı çoğalma eğilimindedir.

Virüsler genellikle kimlik avı saldırılarıyla bağlantılıdır; burada bilgisayar korsanları, kullanıcıları hassas bilgilerini paylaşmaları amacıyla aldatır ve yetkili kaynaklardan gönderilmiş gibi görünen sahte e-posta’lar gönderir. İstenmeyen e-posta ve kötü amaçlı yazılım e-posta’ları da sistemlere bulaşma ve ağları tehlikeye atma konusunda çok etkilidir.

E-posta Güvenlik Riskleri Nelerdir?
E-posta Güvenlik Riskleri Nelerdir?
E-posta güvenlik riskleri giderek artıyor. Kimlik avı, fidye yazılımı ve diğer kötü amaçlı yazılım saldırıları, şu an birçok kuruluş için büyük bir risk haline geldi. Bu nedenle, büyük veya küçük işletmeler, ortaya çıkan e-posta güvenlik risklerine karşı korunmanın yollarını bulmak zorunda. Şu an siber saldırıların %90’ından fazlasının bir e-posta yoluyla başladığı düşünülürse, e-posta hala güvenlik zincirindeki en zayıf halkalardan biri. Bu yüzden siber suçlulara yönelik saldırıları sona erdirmek, çok katmanlı bir e-posta güvenlik prosedürü gerektirir.

Peki e-posta kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atan bu e-posta güvenlik riskleri nelerdir?

 

WhatsApp