WhatsApp
Telefon

Web Sitesi Planınızı Oluşturun.

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Multi Medya Blog Web Sitesi Planınızı Oluşturun.
57 Okuma

Müşterilerle web siteleri oluşturma yıllarım boyunca, bir web sitesi oluşturmaya hazırlanmanın en yararlı adımının bir site planı oluşturmak olduğunu gördüm. Tek başına çalışan birçok kişi bu adımı atlıyor gibi görünüyor, bu büyük bir hata. Hiçbir şey sitenizin oluşturulmasını iyi düşünülmüş bir site planından daha fazla hızlandıramaz.

Bir web sitesi planı oluşturmak için 4 temel adımı uygulamanız gerekir.

Adım 1: Web siteniz için fikirlerinizi beyin fırtınası yapın.
2. Adım: Fikirlerinizi temalara ayırın.
Adım 3: Sayfalarınızın basit bir taslağını oluşturun.
Adım 4: Belgeyi temizleyin.

Site Planı Nedir?
Mimaride, bir site planı, boş bir arazinin yeni bir inşaat projesiyle nasıl dönüştürüleceğine dair kuş bakışı bir görünümdür. Tüm yeni kaldırımların, otoparkların ve arsaya eklenecek binaların ayrıntılı bir grafik gösterimidir. Bu plan, inşaat ekibinin temellerini kırarken vazgeçilmez olacak çünkü sahada herhangi bir karar vermek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor - planlama aşamasında her şeye zaten karar verildi.

Aynı site planı kavramı, web siteleri için de harika çalışıyor. Ne istediğinizi tam olarak anlayın ve belgeleyin, ardından sitenizi oluşturmaya hazır olduğunuzda, tüm zor kararlar zaten arkanızdadır. En temel site planı, basit bir taslaktan başka bir şey olamaz. Daha sağlam hale getirmek için notlar, tam yazılı metinler, görüntüler ve daha fazlası eklenebilir. Genellikle, web sitenizin ne olacağının çevrimdışı bir sürümü olarak sonuçlanan site planınızın bitmesine neden olabilecek belgeye mümkün olduğunca fazla bilgi eklemenizi öneririm.

Nihai belge, web sitesini kendiniz yaratmayı mı planlıyorsunuz yoksa birisinin web sitesini sizin için inşa etmeyi planlıyorsanız çok değerli olacaktır. Sitenizi yapması için birisine ödeme yaptığınızda, genellikle saatlik olarak çalışacaklardır, bu nedenle tam bir site planına sahip olmak size bir ton para kazandırabilir ve projeyi önemli ölçüde hızlandırabilir.

Site planınızı oluşturma biçiminizde bir miktar esneklik var, ancak müşterilerle çalışırken izleyeceğim adımları paylaşacağım. İşlem, web sitenize yerleştirmek istediğiniz tüm farklı içerik parçalarını beyin fırtınası yaparak başlar. Daha sonra beyin fırtınası sırasında tanımlanan kalıpları ve grupları tanımlayacaksınız. Daha sonra, bu kümeleri sitenizin gelecekteki sayfalarına dönüştürebilir ve bu sayfalara dayalı bir anahat oluşturabilirsiniz. Son olarak, web sitenizin sayfalarının her birinde tam olarak nelerin görünmesi gerektiğini belgeleyerek taslaklara daha fazla madde ekleyeceksiniz.

 

BAŞLAMAK

1. Adım: Beyin fırtınası fikirleri
Kitlenizi ve mesajınızı daha önce tanımladığınızdan, sitenizin yüksek kapsamı hakkında iyi bir fikriniz olmalıdır. Bu bölümde, web sitenizin tam olarak ne tür bir içeriği içermesi gerektiğini ayrıntıları göz önünde bulundurmaya başlayacaksınız.

fikir kabarcıkları bağlanma

En iyi rakiplerinizin web sitelerine bakarak ve hangi sayfa ve içerik türlerini kullandıklarına dikkat ederek başlayın. Ziyaret ettiğiniz her sitenin amacını çözebiliyor musunuz? Bir ziyaretçinin bir sayfadan diğerine nasıl geçmesi gerektiğini görebiliyor musunuz? Sitenin harekete geçirme ifadesini takip etmeye mecbur musunuz ?

Şimdi beyin fırtınası zamanı.

Bu en iyi şekilde web sitenize dahil olan küçük bir grup insanla yapılır. Diğer web sitelerini analiz ederken kitleniz, mesajınız ve öğrendiğiniz her şey hakkında notlarınızı paylaşarak başlayın. Ardından, web sitesinde herkesin ne istediği hakkında farklı fikirleri tartışmaya başlayın. Bunlar büyük veya küçük fikirler olabilir - başarmak kolay veya zor olsun, her şeyi yığına atın.

Her fikri bir dizin kartına ya da not defterine yazın ve hepsini bir kerede görebilmeniz için yere ya da duvara dağıtın. Fikirleri bir sonraki adımda düzenleyeceğiz.

 

2. Adım: Temalara kümeleyin
Tüm notlarınız önünüze dağılmış durumdayken, kavramları ve fikirleri farklı kümeler halinde gruplamaya başlayın. Bir model ortaya çıkmaya başladığında, kümeler sitenizin sayfaları olabilir.

Örneğin, ürün açıklamaları , ürün fotoğrafları , müşteri referansları ve eylemdeki ürünün bir YouTube videosu, bir ürün sayfası oluşturmak için birlikte gruplandırılabilir. Birincil harekete geçirme ifadeniz, en son haberleriniz ve basit bir iletişim formu sitenizin ana sayfasında toplanmış olabilir.

Hatta bazı sayfaların birlikte gruplandırılması gerektiğini görebilir ve daha geniş bir konunun alt sayfalarını oluşturabilirsiniz. Bu, sunduğunuz birkaç ürün veya hizmetiniz varsa veya bir fotoğraf galerisi, harita ve bir kiralık mülk için belirli bir konuyla ilgili farklılıklar varsa olabilir.

Bazı fikirler başkalarıyla uyumlu olmayabilir. Bunlar gerçekten gerekli mi? Web sitenizdeki bağımsız bir sayfayı hak ediyorlar mı? Bir kenara koyun ve bir sonraki adımda web sitenizin gezinmesini özetlediğimizde tekrar ziyaret edin.

 

Adım 3: Sayfaların anahatlarını oluşturma
anahat örneği
Küçük işletme web sitesi için basit bir taslak.

Kümelenmiş içerik fikirleriniz sitenizin sayfaları haline geldiğinde, bu bilgileri kolayca okunabilir bir biçimde görüntülemek için bir yöntem bulma zamanı gelmiştir. Şahsen, bu formatları referans olarak almak için hızlı ve kolay bulduğum için ana hatlara veya madde imli listelere yönelme eğilimindeyim.

Sayfalarınızı düzenlerken, siteniz için kendinizi beş ila yedi birincil sayfayla sınırlandırın. Bu, insanların bir kerede kolayca sindirebileceği en uygun sayıdır. Bundan daha fazla sayfaya ihtiyacınız varsa, bazı sayfaları birincil sayfalarınızın alt sayfalarında toplayın.

İyi bir kural, ziyaretçilerinizin üç bağlantıdan fazla tıklamak zorunda kalmadan aradıkları herhangi bir şeyi bulabilmelerini sağlamaktır. Her bir ek tıklama, kullanıcının aramayı bırakıp devam etmesini tehlikeye atabilir. Bir ziyaretçinin, web sitenize ana sayfanızdan başka bir yere gelmesi de mümkündür, böylece nerede başlarlarsa yapsınlarsa kolayca yollarını bulabileceklerinden emin olmak isteyebilirsiniz.

 

WEB SİTENİZİ OLUŞTURUN

4. Adım: Belgeyi çıkarın
Şimdi bir taslak oluşturulmuşken, kendinize oraya yerleştirmek istediğiniz belirli varlıkları veya bilgileri hatırlatmak için her sayfanın altında not vererek bu site planını eklemeye devam edin. Bu, metin, resim, bağlantı ve hatta video şeklinde olabilir.

Her sayfa için başlığın üç farklı versiyonunu not almanızı tavsiye ederim. İlki, ziyaretçilerin sitenizin bir sayfasından diğerine geçmek için kullanacağı sitenin gezinme menüsünde kullanabileceğiniz sayfa için mümkün olan en kısa etikettir.

Bir web sitesi içinde hiyerarşi göstermek için başlıklar çok önemlidir ve sitenizin her sayfasında ziyaretçilerin web sitenizde tam olarak nerede olduklarını bilmeleri için bir h1 etiketi kullanılmalıdır. Oluşturduğunuz ikinci başlığı kullanacağınız yer burasıdır.

Başlığın üçüncü versiyonu, biraz daha açıklayıcı olması gereken daha uzun bir sürüm olacak ve web sitenizin Google gibi arama motorlarında nerede göründüğünü geliştirmek için kullanılacak. Asıl başlık, web sitenizin görünür alanında görünmez, bunun yerine her sayfanın başlık etiketinde kullanılır. Başlık etiketi, en temel HTML etiketlerinden biridir ve aynı zamanda bir web sitesinin belirli bir sayfasındayken tarayıcınızın sekmesinde de görünen şeydir. Biraz karmaşık gelebilir, ancak çoğu web sitesi oluşturma sistemi herhangi bir kod kullanmak zorunda kalmadan bu metni girmek için kolay bir yol sağlar.

Bu adımın sonunda, site anahattınızın her sayfası şunun gibi görünmelidir:

I V. Hakkında sayfası:

Hakkında (gezinti etiketi)
ACME Ürünleri Hakkında (sayfada görünen başlık)
ACME Ürünleri Hakkında - daha büyük Milwaukee, Wisconsin bölgesindeki alet ve aletlerde lider (açıklayıcı başlık)
Şirket geçmişi
Mülkiyet fotoğrafları
Şirket logosu
Sahiplerle iletişim kurma formu
Sonuç
Bu adımdan ortaya çıkan son site planı, tüm web siteniz için yol haritanız ve planınız olacaktır. Web sitesi oluşturma işlemini çok daha hızlı ve kolay hale getireceği için sık sık kullanın.

Site planınız, hedef kitlenizdeki araştırmanız ve web siteniz için net bir amaç ve mesajınızla birlikte, projenizi başkasına vermek veya siteyi kendiniz oluşturmaya başlamak için gereken her şeye sahip olacaksınız. Tüm önemli sorular zaten cevaplandırılacak ve sonuçta çok daha hızlı ve potansiyel olarak daha düşük bir maliyetle tamamlanacak bir projeyle sonuçlanacak. başlamaya hazır mısın?

Okuyucu Yorumları

0 Yorum