WhatsApp

Web Sitesi Planlama

Anasayfa Kurumsal Blog Web Sitesi Planlama

Müşterilerle web siteleri oluşturduğum yıllar boyunca, bir web sitesi oluşturmaya hazırlanmanın en yararlı adımının bir site planı oluşturduğunu gördüm . Kendi başlarına çalışan birçok insan bu adımı atlıyor gibi görünüyor, bu büyük bir hata. Hiçbir şey, sitenizin oluşturulmasını iyi düşünülmüş bir site planından daha fazla hızlandıramaz.

Bir web sitesi planı oluşturmak için 4 temel adımı izlemeniz gerekir.

1. Adım: Web siteniz için fikirleri beyin fırtınası yapın.
2. Adım: Fikirlerinizi temalara kümeleyin.
3. Adım: Sayfalarınızın basit bir taslağını oluşturun.
Adım 4: Belgeyi çıkarın.

Site Planı nedir?
Mimaride bir yerleşim planı, boş bir arazinin yeni bir inşaat projesi ile nasıl dönüştürüleceğine dair kuşbakışı bir görünümdür. Partiye eklenecek tüm yeni kaldırımlar, otoparklar ve binaların detaylı bir grafik temsilidir. Bu plan inşaat ekibi için zemin hazırlarken vazgeçilmez olacaktır, çünkü bu alanda herhangi bir karar vermek zorunda olmadıkları anlamına gelir - planlama aşamasında her şeye zaten karar verildi.

Aynı site planı kavramı web siteleri için de harika çalışıyor. Tam olarak ne istediğinizi anlayın ve dokümante edin ve ardından sitenizi oluşturmaya hazır olduğunuzda, tüm zor kararlar zaten arkanızda. En temel site planı basit bir ana hattan başka bir şey değildir. Notlar, tamamen yazılmış metin, resimler ve daha fazlası daha sağlam olması için eklenebilir. Genellikle belgeye olabildiğince fazla bilgi eklemenizi öneririm, bu da site planınızın web sitenizin ne olacağının çevrimdışı bir sürümü olarak sonuçlanmasına neden olabilir.

Web sitesini kendiniz oluşturmayı veya birisinin web sitesini sizin için oluşturmasını planlıyorsanız, son belge çok değerli olacaktır. Sitenizi yapması için birine ödeme yaptığınızda, genellikle saatlik olarak çalışırlar, böylece eksiksiz bir site planına sahip olmak size bir ton para kazandırabilir ve projeyi önemli ölçüde hızlandırabilir.

Site planınızı nasıl oluşturacağınız konusunda bir miktar esneklik var, ancak müşterilerle çalışırken izlediğim adımları paylaşacağım. Süreç, tüm web sitenize yerleştirmek istediğiniz tüm farklı içerik parçalarına beyin fırtınası yaparak başlar. Ardından, beyin fırtınası sırasında belirlenen kalıpları ve gruplamaları belirleyeceksiniz. Ardından, bu kümeleri sitenizin gelecekteki sayfalarına dönüştürebilir ve bu sayfalara dayalı bir taslak oluşturabilirsiniz. Son olarak, web sitenizin her sayfasında tam olarak ne olması gerektiğini belgeleyerek taslağa daha fazla madde ekleyeceksiniz.

 

Başlamak

1. Adım: Fikirlere beyin fırtınası yapın
Kitlenizi ve mesajınızı zaten tanımladığınızdan, sitenizin üst düzey kapsamı hakkında iyi bir fikriniz olmalıdır. Bu bölümde, ayrıntıları dikkate almaya başlayacaksınız - tam olarak web sitenizin ne tür içerik barındırması gerektiğini.

fikir kabarcıklar bağlanma

En iyi rakiplerinizin web sitelerine bakarak ve hangi belirli sayfaları ve içerik türlerini kullandıklarını belirterek başlayın. Ziyaret ettiğiniz her sitenin amacını anlayabilir misiniz? Bir ziyaretçinin bir sayfadan diğerine nasıl taşınması beklendiğini görebiliyor musunuz? Sitenin harekete geçirici mesajını izlemeye mecbur hissediyor musunuz ?

Şimdi beyin fırtınası yapma zamanı.

Bu en iyi hepsi web sitenize katılan küçük bir grup insan ile yapılır. Kitleniz, mesajınız ve diğer web sitelerini analiz ederken öğrendiğiniz her şey hakkında notlarınızı paylaşarak başlayın. Ardından, herkesin web sitesinde ne istediğiyle ilgili farklı fikirleri tartışmaya başlayın. Bunlar büyük veya küçük fikirler olabilir - başarılması kolay veya zor olsa da her şeyi yığının içine atın.

Her fikri bir dizin kartına veya post-it notuna yazın ve hepsini aynı anda görebilmeniz için yere veya duvara yayın. Fikirleri bir sonraki adımda ayarlayacağız.

 

2. Adım: Temalara kümeleme
Tüm notlarınız önünüze yayıldığında, kavramları ve fikirleri farklı kümeler halinde gruplandırmaya başlayın. Bir kalıp ortaya çıkmaya başladığında, kümeler sitenizin sayfaları haline gelebilir.

Örneğin, ürün açıklamaları , ürün fotoğrafları , müşteri referansları ve hareket halindeki ürünün YouTube videosu, bir ürün sayfası oluşturmak için birlikte gruplandırılabilir. Birincil harekete geçirici mesajınız, en son haberleriniz ve basit bir iletişim formunuz, sitenizin ana sayfasında birlikte gruplandırılabilir.

Hatta bazı sayfaların birlikte gruplanması gerektiğini görebilir ve daha geniş bir konunun alt sayfalarını yapabilirsiniz. Sunduğunuz birden fazla ürün veya hizmetiniz varsa veya bir fotoğraf galerisi ve harita gibi belirli bir konunun varyasyonları varsa bu durum söz konusu olabilir.

Bazı fikirler başkalarına uymayabilir. Bunlar gerçekten gerekli mi? Web sitenizde bağımsız bir sayfayı hak ediyorlar mı? Onları bir kenara koyun ve web sitenizin gezinmesini özetlediğimizde bir sonraki adımda tekrar ziyaret edin.

 

3. Adım: Sayfaların anahatlarını oluşturun
anahat örneği
Küçük işletme web sitesi için basit bir taslak.
Kümelenmiş içerik fikirleriniz sitenizin sayfaları haline geldikçe, bu bilgileri kolayca okunabilir bir biçimde görüntülemek için bir yöntem bulma zamanı gelmiştir. Şahsen, bu formatları hızlı ve kolay bir şekilde bulabildiğim için ana hatlara veya madde işaretli listelere yöneliyorum.

Sayfalarınızı düzenlerken, siteniz için kendinizi beş ila yedi birincil sayfayla sınırlandırın. Bu, insanların bir seferde kolayca sindirebileceği en uygun sayıdır. Bundan daha fazla sayfaya ihtiyacınız varsa, bazı sayfaları birincil sayfalarınızın alt sayfalarında birlikte gruplandırın.

Önemli bir kural, ziyaretçilerinizin üçten fazla bağlantıyı tıklamak zorunda kalmadan aradıkları her şeyi bulabilmelerini sağlamaktır. Her ek tıklama kullanıcının aramalarını terk etmesine ve devam etmesine neden olabilir. Bir ziyaretçinin ana sayfanızdan başka web sitenize gelmesi de mümkündür, böylece nereden başlarlarsa başlasın kolayca yollarını bulabileceklerinden emin olmak istersiniz.

 

Web sitenizi oluşturun

4. Adım: Belgeyi çıkarın
Şu anda mevcut bir taslak varken, kendinize belirli varlıkları veya oraya yerleştirmek istediğiniz bilgileri hatırlatmak için her sayfanın altında notlar alarak bu site planına eklemeye devam edin. Bu metin, resimler, bağlantılar ve hatta videolar şeklinde olabilir.

Her sayfa için başlığın üç farklı sürümünü not etmenizi öneririm. Birincisi, ziyaretçilerin sitenizin bir sayfasından diğerine geçmek için kullanacağı sitenin gezinme menüsünde kullanabileceğiniz sayfa için mümkün olan en kısa etikettir.

Başlıklar bir web sitesinde hiyerarşi göstermek için çok önemlidir ve sitenizin her sayfası, ziyaretçilerin web sitenizde tam olarak nerede olduklarını bilmelerini sağlamak için bir h1 etiketi ile başlamalıdır. Bu, oluşturduğunuz ikinci başlığı kullanacağınız yerdir.

Başlığın üçüncü sürümü, biraz daha açıklayıcı olması gereken daha uzun bir sürüm olacak ve web sitenizin Google gibi arama motorlarında nerede göründüğünü iyileştirmek için kullanılacaktır. Gerçek başlık web sitenizin görünür alanında görünmez, bunun yerine her sayfanın başlık etiketinde kullanılır. Başlık etiketi en temel HTML etiketlerinden biridir ve bir web sitesinin belirli bir sayfasındayken tarayıcınızın sekmesinde de görünen etikettir. Biraz karmaşık gelebilir, ancak çoğu web sitesi oluşturma sistemi herhangi bir kod kullanmadan bu metne girmek için kolay bir yol sağlar.

Bu adımın sonunda, site ana hatlarınızın her sayfası aşağıdaki gibi görünmelidir:

I. V. Hakkında sayfası:

Hakkında (gezinme etiketi)
ACME Ürünleri Hakkında (başlık sayfada görünmektedir)
ACME Ürünleri Hakkında - daha büyük Milwaukee, Wisconsin bölgesindeki araçlar ve widget'larda lider (açıklayıcı başlık)
Şirket geçmişi
Mülkiyet fotoğrafları
Şirket logosu
Sahiplerle iletişim formu
Sonuç
Bu adımda ortaya çıkan nihai site planı, web sitenizin tamamı için yol haritanız ve planınız olacaktır. Web sitesi oluşturma sürecini daha hızlı ve kolay hale getireceğinden sık sık başvuruda bulunun.

Site planınız, hedef kitlenizle ilgili araştırmalarınız ve web siteniz için net bir amaç ve mesajın yanı sıra, projenizi siteyi kendiniz oluşturmak veya inşa etmeye başlamak için bir başkasına vermek için gereken her şeye sahip olacaksınız. Nihayetinde çok daha hızlı ve potansiyel olarak çok daha düşük maliyetle tamamlanan bir projeyle sonuçlanacak tüm önemli sorular zaten cevaplanacaktır. başlamaya hazır mısın?


Sunucu ve Hosting

apk ios